Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

-  Για εκτος Αττικης θα δεις το ΦΕΚ Α 230/96,  σε συνδυασμο με τον ν 960/79.

- Προδιαγραφες ΘΣΑ θα βρεις στο ΦΕΚ Δ 167/1993

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 hours ago, cien said:

Μετά κοίτα τι μπορεί να γίνει ώστε να το αποφύγεις

+1 Και μάλιστα όχι με δικά μου λόγια. Μίλησα δηλαδή με την υπάλληλο της ΥΔΟΜ, αλλά σκέφτηκα ότι δεν άξιζε να το αναφέρω, γιατί δεν μου φάνηκε καθόλου σίγουρη η απάντησή της. Πάντως μου είπε το ίδιο που είχα καταλάβει και παλιότερα ότι δηλ, αφού η αλλαγή χρήσης είναι σε μικρότερη των 100τμ επιφάνεια δεν απαιτείται θέση. Η αλήθεια όπως είπα είναι ότι δεν με έπεισε ότι ήξερε κάτι παραπάνω, και δεν το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

14 hours ago, dimitris GM said:

Προδιαγραφες ΘΣΑ θα βρεις στο ΦΕΚ Δ 167/1993

Αυτό το γνωρίζω, ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνω πώς ερμηνεύεται το εύρος 100-250τμ που αναφέρει η διάταξη για κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιοχές  ορίζεται με απόφαση νομάρχη.

Αν το ΔΚ της αδειάς σου δεν έχει ξεκάθαρα τον υπολογισμό και δε θες να ρωτήσεις ΥΔΟΜ ή κάποιο έμπειρο συνάδερφο της περιοχής, βρες το ΔΚ απο την άδεια μιας άλλης οικοδομής στην περιοχή και δες είτε το σχετικό ΦΕΚ (αν το γράφει) είτε με τι αριθμό διαιρεί την επιφάνεια για τον υπολογισμό.

Edited by Gousgounis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Gousgounis σε ευχαριστώ πολύ για την απόκριση! Στην ΥΔΟΜ ρώτησα (προφορικά) και δεν έχω σαφή πληροφόρηση. Ο διάλογος είχε περίπου ως εξής:

Είπα αρχικά τα δεδομένα, δηλ. διώροφο κτήριο με ισόγειο αποθήκη και όροφο κατοικία από την άδεια. Μέρος του ισογείου αλλάζει χρήση σε κατοικία. Προς το παρόν δεν είχα αναφέρει ότι δεν θα βγάλω άδεια δόμησης, και ότι οι εργασίες θα γίνουν με μικρής κλίμακας.

Ρώτησα αν ο έλεγχος της ΘΣ θα γίνει μόνο για την επιφάνεια που αλλάζει χρήση μου είπε ναι και όταν ανέφερα ότι ο χώρος που αλλάζει χρήση είναι 60τμ μου είπε ότι αφού είναι κάτω των 100τμ δεν απαιτείται νέα θέση. Ρώτησα αν έχει οριστεί στην πόλη όριο, μου είπε όχι και ότι είναι 250τμ. Τη ρώτησα: Μήπως πρέπει να συνυπολογίσω και την επιφάνεια του ορόφου που έχει χρήση κατοικίας και να πω ότι συνολικά είναι κάτω των 250τμ, άρα απαιτείται μία θέση η οποία θεωρούμε ότι έχει δεσμευτεί κατά την άδεια; Κάπου εκεί ήρθε στην κουβέντα το γεγονός ότι στο ΔΚ της άδειας, που είναι του 1986 δεν γίνεται λόγος για ΘΣ. Σε αυτό σχολίασε κάπως αόριστα για μη απαίτηση πριν το 199?(μήπως είπε 1996), αλλά εφόσον δεν έχει δεσμευτεί κατά την άδεια πώς θα πω ότι είμαστε οκ και εν τέλει με ρώτησε αν υπάρχει χώρος στον ακάλυπτο, ώστε να δεσμεύσω εκεί μια θέση.

Τότε της είπα ότι οι εργασίες θα γίνουν με μικρή κλίμακα -όχι με νέα άδεια- και ρώτησα πώς θα τη δείξω. Θα ανεβάσω το ΔΚ της άδειας με σημειωμένη τη ΘΣ; Δεν πήρα σαφή απάντηση, αλλά κάπως υπονοήθηκε ότι καταλήγουμε πως δεν απαιτείται νέα θέση, λόγω της αρχικής ερμηνείας κάτω των 100τμ. Γεγονός που το προτιμώ, αλλά τα συμπεράσματα και οι απορίες που προκύπτουν είναι τα εξής:

  • Προφανώς δεν καταφέραμε να συνεννοηθούμε ακριβώς και υποθέτω ότι είτε δεν γνώριζε λεπτομέρειες είτε έχουν μπερδευτεί και στην ΥΔΟΜ με το θέμα της μικρής κλίμακας.
  • Μήπως ήξερε η υπάλληλος ότι πριν το Προεδρικό Διάταγμα του 1996 ίσχυε το ΠΔ του 1982 που όριζε 200-400τμ για κατοικία και άρα μήπως για αυτό στην άδεια του 1986 δεν αναφέρει κάτι για ΘΣ, επειδή δεν απαιτούνταν; (Λόγω του ότι η συνολική επιφάνεια είναι κάτω των 400τμ ή λόγω του ότι η χρήση κατοικίας ήταν κάτω των 200τμ) 
  • Έστω πάντως ότι η ερμηνεία για το 100-250τμ είναι ότι οφείλουν οι νομαρχίες να ορίσουν μεγέθη σε αυτό το εύρος για κατοικία. Και έστω ότι επειδή εδώ δεν έχει οριστεί, διαιρούμε με τα 250τμ. Θα υπολογίσουμε όλη την επιφάνεια με χρήση κατοικίας του κτηρίου και θα την συγκρίνουμε με το 250 ή μόνο αυτή που αλλάζει χρήση;
  • Αν υπολογίσουμε όλη την επιφάνεια με χρήση κατοικίας παλιά και νέα, περίπου 200τμ, άρα απαιτείται μία θέση, τί πρέπει να κάνω από εκεί και πέρα; Μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν έχουμε απαίτηση νέας θέσης, αφού μία θέση απαιτούνταν και πριν την αλλαγή χρήσης ή επειδή κατά την άδεια δεν δεσμεύτηκε, θα πρέπει να το κάνω τώρα (σε ποιο στάδιο και πώς);

Αν μπορείς να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω κάτι από τα παραπάνω θα σου ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων!

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπλέκεις, δες το πλαγίως. Γράψε μια αιτιολογική έκθεση πχ:

Υφιστάμενη χρήση 140τμ κατοικία: ΘΣ 140/250= 1 (αν είναι 250)

Μετά την μεταβολή 200τμ κατοικίες: ΘΣ 200/250 =1

οπότε δεν επέρχεται μεταβολή και δεν απαιτείται εκ νέου δεσμευση.

Πρόσεξε όμως γιατί υπάρχουν περιοχές απαιτείται θέση ανά αυτοτελή κατοικία ανεξαρτήτως εμβαδου.

 

Γενικά, όπως έλεγε και σε μία εγκύκλιο για τον 4495: σε κτίρια των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε με διατάξεις που ίσχυαν πριν από την εφαρμογή του ν. 960/1979 (ΦΕΚ 194 Α’), δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 3 αυτού ούτε και του άρθρου 2 του Π.Δ.111/04 και συνεπώς δεν απαιτείται η εξασφάλιση θέσεων στάθμευσης. Οπότε το 82 θα έπρεπε να είχαν δεσμεύσει. Αν δε βρέθηκε στον φάκελο δικό τους το λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ακριβώς όπως τα αναφέρεις...Αυτά πάνω κάτω συζητούσαμε με τον συνάδελφο στα προηγούμενα ποστ και με το δίκιο σου αν δεν τα πρόσεξες, αφού ήταν απλωμένα στις προηγούμενες σελίδες. Αυτό που γράφεις 

3 hours ago, Gousgounis said:

Αν δε βρέθηκε στον φάκελο δικό τους το λάθος.

νομίζω δίνει την (ηθική τουλάχιστον) λύση.

Πάντως, για να σιγουρευτώ, δεν το θεωρείς σωστό να αιτιολογήσω πως επειδή η αλλαγή είναι σε επιφάνεια 60τμ, μικρότερη από τα 100τμ, δεν απαιτείται νέα θέση; (μου το έθεσε έτσι στην ΥΔΟΜ και μάλιστα άλλη μία φορά πιο παλιά, όταν ξεκινούσα την υπόθεση και είχα ρωτήσει κάποιες γενικές απορίες, αλλά χωρίς συγκεκριμένα δεδομένα, οπότε θα μπορούσα να σκεφτώ ότι είχε απαντήσει στον αέρα).

Καθώς αντίστοιχα, σκέφτομαι, μήπως και το 1986 που εκδόθηκε η άδεια και ίσχυε το ΠΔ 92/1982, δηλ για κατοικία μία θέση ανά 200-400τμ, δεν απαιτήθηκε αφού από την άδεια η κατοικία ήταν 140τμ < 200 και δεν έγινε έλεγχος τύπου 140/200 = 0.7 => μία θέση.

Θα μπορούσε βεβαια ο έλεγχος να ήταν 140/400 = 0.35 < 0.5 άρα μηδέν θέσεις. Δεν γράφει όμως τίποτα δυστυχώς.. Θα ψάξω ίσως για άλλη άδεια πριν το 1996, μήπως κάπου αναφέρει τον έλεγχο.

Edit/Επιπλέον ερώτηση: Αν αιτιολογηθεί ότι δεν απαιτείται νέα ΘΣ, θα υπάρξει πιστεύετε πρόβλημα αργότερα κατά τη συμπλήρωση της ΗΤ, εφόσον δεν υπάρχει ορισμένη ΘΣ στο διάγραμμα κάλυψης της άδειας; Ή αφού δεν υπάρχει αναφορά απλά δεν συμπληρώνω στοιχεία; 

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Σε ΕΕΜΚ για επισκευές όψης με ικριώματα, αντικατάσταση κουφωμάτων και επισκευή στέγης ποιές εργασίες ομάδας έργου βάζω στο σύστημα;

- Αρχιτεκτονική Μελέτη;

- Επίβλεψη αρχιτεκτονικής μελέτης;

- Συντονισμός μέτρων ασφαλείας και υγείας;

Εχω παραλείψει κάποια εργασία;

 

 

Edited by Eleni St
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, venezia said:

+ Τοπογραφικό

και από μελέτες : Σ.Δ.Α.

Βάζω και τον τοπογράφο στους συντελεστές έργου; - αυτός μου είπε πως μπορώ να καταθέσω το τοπογραφικό της αγοραπωλησίας.

Το Σ.Δ.Α. μπαίνει στις λοιπές μελέτες;

Ευχαριστώ πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε τοπογραφικό και αν ανεβάσεις , θα δεις ότι το σύστημα απαιτεί υποβολή τοπογραφικού ,(  με μηχανικό με δικαίωμα υπογραφής :Τοπογράφο , ΠΜ - όχι Αρχιτέκτονα  ).

Σ.Δ.Α. υποχρεωτικά για τα οικοδομικά απόβλητα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.