Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

19 ώρες πριν, jbosdas said:

@dimitris GM ευχαριστώ για την υπεράσπιση. Προσλαμβάνεσαι ! 😂

Ύστερα από επικοινωνία με την πολεοδομία με ενημέρωσαν ότι θεωρείται διαρρύθμιση,οποτε θέλει άδεια μικρής. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 13/2/2023 at 7:09 ΜΜ, Eleni St said:

 Βέβαια, κατά τη διάρκεια των αναζητήσεων μάθαμε πως κακώς τακτοποίηθηκε το λουτρό έστω και λανθασμενα και πως δεν ήταν αυθαίρετο λόγω του ότι τα εξωτερικά λουτρά τη δεκαετία του '60 είχαν κατασκευαστεί με απόφαση της χωροφυλακής (για λόγους χρήσης και υγιεινής). Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί ίσως κάποιος βοηθηθεί...

@Eleni Stυπάρχει κάποιο έγγραφο που να αναφέρει τα παραπάνω? Έχω σχετική περίπτωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Faethon11 said:

@Eleni Stυπάρχει κάποιο έγγραφο που να αναφέρει τα παραπάνω? Έχω σχετική περίπτωση. Ευχαριστώ.

Δυστυχώς δεν το είχα ζητήσει εγγράφως γιατί είχαμε ήδη αποφασίσει να το κατεδαφίσουμε. 

Faethon11, έχω στείλει ΠΜ για το ζήτημα.

Edited by Eleni St
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Αγαπητοί φίλοι και φίλες, θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας σχετικά με την διαδικασία έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας στο Πρόγραμμα «Εξοικονομώ του 2021». Σε μια διώροφη μονοκατοικία (ισόγειου και πρώτου ορόφου) που είναι υπαχθείσα στο πρόγραμμα υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί αρχικά μια άδεια μικρής κλίμακας που θα αφορά εργασίες εσωτερικής διαρρύθμισης του πρώτου ορόφου και τροποποίησης του περιβάλλοντα χώρου - μαντρότοιχου, και στην συνέχεια να εκδοθεί μια νέα άδεια μικρής κλίμακας που θα περιλαμβάνει τις εργασίες που αφορούν το Εξοικονομώ. Δηλαδή αν εκδοθεί η μια άδεια μετά την άλλη θα υπάρχει πρόβλημα ή επιτρέπεται αφού ολοκληρωθούν οι εργασίες της πρώτης να συνεχίσουμε σε μια δεύτερη άδεια. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2023 at 4:31 ΜΜ, Cornelia said:

Δηλαδή αν εκδοθεί η μια άδεια μετά την άλλη θα υπάρχει πρόβλημα ή επιτρέπεται αφού ολοκληρωθούν οι εργασίες της πρώτης να συνεχίσουμε σε μια δεύτερη άδεια. 

Από την στιγμή που η πρώτη άδεια είναι σε ισχύ, νομίζω πως πρέπει να κάνεις ενημέρωση και επαναυπολογισμο για το το όριο των 25000

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mikegad said:

Από την στιγμή που η πρώτη άδεια είναι σε ισχύ,...

Αυτή τη σκέψη την έχω κάνει και εγώ, αλλά έχω μια απορία.

Αρχικά σκέφτομαι ότι αφενός έχει νόημα η αναθεώρηση του προϋπολογισμού αν δεν έχουν εκτελεστεί οι εργασίες της αρχικής άδειας και πρόκειται να προστεθούν νέες.

Αλλιώς: Έστω ότι έχει βγει μια 1η ΕΕΔΜΚ για κάποιες εργασίες οι οποίες και υλοποιούνται. Κατά το ΦΕΚ Β' 1843/2020

Quote

Στην περίπτωση που οι εργασίες ολοκληρωθούν πριν τη λήξη ισχύος της ΕΕΔΜΚ, ο μηχανικός δύναται να υποβάλλει σχετική δήλωση στο ηλεκτρονικό σύστημα αδειών.

Φαίνεται να γίνεται κατ' αυτόν τον τρόπο να "κλείσει" η 1η άδεια. Άραγε, ακόμα και έτσι, αν πρόκειται αργότερα να βγει 2η άδεια για νέες εργασίες θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και ο προϋπολογισμός της 1ης;

Αν έτσι είναι, θα πρέπει να προσέξουμε ότι λογικά το ίδιο θα ισχύει (προστίθενται οι δαπάνες των εργασιών της 1ης άδειας) και για τον έλεγχο που αφορά στο αν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση, η οποία θα αύξανε και τις απαιτήσεις σχεδιασμού.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ δυο απορίες, αν εκδώσουμε μικρής κλίμακας και κάποιες εργασίες δεν κατασκευαστούν πρέπει να κάνουμε αναθεώρηση και να καταθέσουμε τα σχέδια όπως έχουν ολοκληρωθεί πριν την κλείσουμε; Και αν έχει λήξει η άδεια πρέπει να ξανά καταθέσουμε με τα σχέδια όπως έχουν ολοκληρωθεί ώστε να είναι τα σωστά σχέδια κατατεθειμένα στην πολεοδομία;
Η δεύτερη η απορία μου είναι πως κλείνει μία ΕΕΜΚ;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η λογική λέει και ότι εφόσον πολλές εργασίες επηρεάζουν και τα προκύπτοντα δικαιολογητικά (πχ. σχέδια, τεχν. έκθεση) τότε κάνε μία αναθεώρηση ώστε να αναφέρεις ποιές εργασίες τελικά δεν θα γίνουν και αναλόγως προσάρμοσε και τα σχέδια. Στο σύστημα του e-adeies υπάρχει ειδική εργασία για κλείσιμο ΕΕΔΜΚ πριν από τη λήξη της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.