Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Didonis

Recommended Posts

Γειά και πάλι, η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν γίνεται αυτό που λες αναφορικά με την κατάληψη του κ/χ διαδρόμου, ούτε πιστεύω ότι υπάρχει συμβ/φος που θα δεχτεί να το κάνει. Οπότε αναγκαστικά θα περιοριστείτε στην λειτουργική συνένωση, απλά εξέφρασα κάποιους προβληματισμούς αναφορικά με την πρότερη δήλωση υπαγωγής που έγινε, γιατί αυτά που περιέγραψες δεν είναι διαφορά στην εσωτ. διαρρύθμιση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα καταλαβα σωστα,

Ηταν στην αδεια "ενα"

  Εγινε συσταση για δυο  ΟΙ ...και μεγαλωσε ο διαδρομος για να αποκτησει εισοδο η δευτερη ΟΙ.

Τακτοποιηθηκαν σαν "εσωτερικη διαρρυθμιση" και μεταβιβασθηκαν σαν δυο ΟΙ.

 Δεν ηταν αυτη η σωστη διαδικασια...

Η μεταβιβαση ειναι λαθος.

 Δεν προκειται για εσωτερικη διαρρυθμιση αλλα για αυξηση των κοινοχρηστων σε βαρος μιας ΟΙ.

  Κατα την μεταβιβαση  το ετος.....

επρεπε να προηγηθει η τακτοποιηση του μεγαλωματος του διαδρομου και η τροποποιηση της συστασης.

Τωρα θελει να τα ξαναενωσει και να ξαναπαρει το τμημα του διαδρομου στην ιδιοκτησια του..

 Να τα συνενωσει μπορει, υπό την μορφη που ειναι σημερα.

Αλλά, πρωτα πρεπει να λυθει το προβλημα της μεταβιβασης με μειωμενο εμβαδον ΟΙ και τον αυξημενο διαδρομο.

υγ

αυτα τα 1 Χ+ κλπ με μπερδευουν..

ναχαμε και μια απλή κατοψη

ακη τις καλησπερες μου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν δεν ήμουν ξεκάθαρος: Από κατασκευής και σήμερα υπάρχουν 2 διαμερίσματα με μεγάλο διάδρομο. Ο ιδιοκτήτης και των δύο θέλει να τα συνενώσει και να πάρει τον διάδρομο όπως όριζε η οικοδομική άδεια και ΟΧΙ η σύσταση.

'Οπως φαίνεται από το σχήμα, μεταβιβάστηκαν 2 Ο.Ι. αφού τακτοποιήθηκαν όπως στην κατάσταση Α. Ο πελάτης θέλει να υλοποιήσει την κατάσταση Β που είναι και η κάτοψη οικοδομικής αδείας.

 

Drawing1-Model.jpg

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, APSP said:

Η καινούργια ιδιοκτητρια αποπερατωνει το 2020 - 2021 χωρίς καμμια άδεια και τώρα που θέλει να το πουλήσει η συμβολαιογράφος ζητά κάποια άδεια αποπεράτωσης ή την νομιμοποίηση των εργασιών αποπεράτωσης.

Αυτήν προσπαθούμε να εκδωσουμε 

Η τακτοποίηση για αποπεράτωση ΄΄κολλάει΄΄ για την απόδειξη του χρόνου εκτέλεσης των εργασιών . Θα μπορούσες ίσως ( παράτυπα... ) να εκδόσεις ΕΕΔΜΚ  (μεταγενέστερη !! ? )  για αποπεράτωση και για εργασίες ιβ και ιζ για να ''καλυφθεί'' η συμβολαιογράφος  .

Το ζητούμενο όμως είναι ότι  η ιδιοκτήτρια σίγουρα θα γνώριζε τις συνέπειες όταν εκτελούσε τις αυθαίρετες εργασίες και τώρα σου ζητάει να βγάλεις το φίδι εσύ ....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gorfeas said:

...Ο ιδιοκτήτης και των δύο θέλει να τα συνενώσει και να πάρει τον διάδρομο όπως όριζε η οικοδομική άδεια και ΟΧΙ η σύσταση.

.....

το θέλω του ιδιοκτήτη θα μπορούσε να γίνει με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις

Το θέλω όμως του ιδιοκτήτη προσκρούει στα ιδιοκτησιακά δικαιώματα σε τμήμα κοινόχρηστου βάση των τίτλων, που δεν τα έχει, εάν περιγράφεις σωστά το τίτλο (σύσταση)

Οπότε αν και εφόσον μπορέσει (με τις αναγκαίες προϋποθέσεις και των άλλων συνιδιοκτητών του κτιρίου) να αποκτήσει την ιδιοκτησιακή ιδιότητα και στο τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου και αλλαγές πίνακες χιλιοστών κλπ προχωράει ....

να μιλήσει ο ιδιοκτήτης με συμβολαιογράφο για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Didonis said:

το θέλω του ιδιοκτήτη θα μπορούσε να γίνει με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις

Το θέλω όμως του ιδιοκτήτη προσκρούει στα ιδιοκτησιακά δικαιώματα σε τμήμα κοινόχρηστου βάση των τίτλων, που δεν τα έχει, εάν περιγράφεις σωστά το τίτλο (σύσταση)

Οπότε αν και εφόσον μπορέσει (με τις αναγκαίες προϋποθέσεις και των άλλων συνιδιοκτητών του κτιρίου) να αποκτήσει την ιδιοκτησιακή ιδιότητα και στο τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου και αλλαγές πίνακες χιλιοστών κλπ προχωράει ....

να μιλήσει ο ιδιοκτήτης με συμβολαιογράφο για αυτό.

Κι εγώ σε αυτή την σκέψη καταλήγω, ότι δηλαδή προηγείται η τροποποίηση της ΣΟΙ και ακολουθεί η ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πως όμως θα κάνει τροποποίηση της σύστασης χωρίς εγκεκριμένα σχέδια, ΗΤΚ κτλ;

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να εκδοθεί κανονική οικοδομική άδεια με συναίνεση του 100% και μετά τροποποίηση της σύστασης, με νέο πίνακα χιλιοστών (πάλι με το 100% και όχι μονομερώς)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Gousgounis said:

Πως όμως θα κάνει τροποποίηση της σύστασης χωρίς εγκεκριμένα σχέδια, ΗΤΚ κτλ;

Εγώ θεωρώ πως πρέπει να εκδοθεί κανονική οικοδομική άδεια με συναίνεση του 100% και μετά τροποποίηση της σύστασης, με νέο πίνακα χιλιοστών (πάλι με το 100% και όχι μονομερώς)

Γιατί κανονική άδεια; Δεν μας καλύπτει το 4495-άρθρο 29 / 2 / ιζ;
 

Quote

εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα κοινόχρηστο τμήμα διαδρόμου (εκτός της ιδιοκτησίας σου, που ανήκει στο 100% των συνιδιοκτητών), που έγινε αυθαίρετα διάδρομος, το τακτοποίησες (ή όχι) και τώρα θες να το αλλάξεις χρήση σε κατοικία και να το προσαρτήσεις σε ένα διαμέρισμα διαφορετικού ιδιοκτήτη.

Αν όλο αυτό ακούγεται απλά σαν εσωτερική διαρρύθμιση του διαμερίσματος, προχώρα άφοβα.

Πάντως επειδή (προφανώς λόγω κόστους) βλέπω να επιμένεις στην ΕΕΔΜΚ, οπλίσου με υπομονή να τρέξεις στα δικαστήρια να τεκμηριώσεις κάτι που εκδίδεται αποκλειστικά με ευθύνη μηχανικού, όταν στραβώσει κάποιος στην οικοδομή. Επίσης επέλεξε και το 'κζ' για να είσαι περισσότερο καλυμένος.

Λόγω κόστους, μπορείς να μην ασχοληθείς και καθόλου και να ισχυριστεί ο ιδιοκτήτης ότι ανακαινίζει αυτό ότι φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Gousgounis said:

Έχεις ένα κοινόχρηστο τμήμα διαδρόμου (εκτός της ιδιοκτησίας σου, που ανήκει στο 100% των συνιδιοκτητών), που έγινε αυθαίρετα διάδρομος, το τακτοποίησες (ή όχι) και τώρα θες να το αλλάξεις χρήση σε κατοικία και να το προσαρτήσεις σε ένα διαμέρισμα διαφορετικού ιδιοκτήτη.

Αν όλο αυτό ακούγεται απλά σαν εσωτερική διαρρύθμιση του διαμερίσματος, προχώρα άφοβα.

Πάντως επειδή (προφανώς λόγω κόστους) βλέπω να επιμένεις στην ΕΕΔΜΚ, οπλίσου με υπομονή να τρέξεις στα δικαστήρια να τεκμηριώσεις κάτι που εκδίδεται αποκλειστικά με ευθύνη μηχανικού, όταν στραβώσει κάποιος στην οικοδομή. Επίσης επέλεξε και το 'κζ' για να είσαι περισσότερο καλυμένος.

Λόγω κόστους, μπορείς να μην ασχοληθείς και καθόλου και να ισχυριστεί ο ιδιοκτήτης ότι ανακαινίζει αυτό ότι φαίνεται στην οικοδομική άδεια.

Θα μπορούσε άραγε να τροποποιηθεί η σύσταση (με τη συναίνεση όλων φυσικά) με βάση μελλοντικές εργασίες; Δηλαδή να γίνει μία περιγραφή όπως στις περιπτώσεις υπολοίπου συντελεστή που ο συμβολαιογράφος προβλέπει κάποιες Ο.Ι. που θα υλοποιηθούν στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.