Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός διατομής γραμμής Πίνακα - Υποπίνακα


ChrisTsall

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην παρούσα ενότητα. Pavlos33)

Καλησπέρα,

με συγχωρείτε αν η ερώτηση μου είναι αφελής άλλα με έχει προβληματίσει αρκετά. Έχω μια ερώτηση σχετικά με την διατομή πίνακα - υποπίνακα. Έστω ότι θέλουμε να τροφοδοτήσουμε τον υποπίνακα μας με τρεις φάσεις, και έστω ότι ο υποπίνακας τροφοδοτεί 10 ηλεκτρικά κυκλώματα (συντελεστής ταυτοχρονισμού 0.63). Ας πούμε ότι με ανάλογους υπολογισμούς βρίσκουμε ότι τα συνολικά Ampere που χρειάζονται τα ηλεκτρικά κυκλώματα του υποπίνακα είναι 40 Α. Άρα 40*0.63 = 25.2 Ampere. Τώρα αυτά τα 25.2 Α πρέπει να τα διαιρέσουμε με 3 ώστε να βρούμε τα Ampere σε κάθε φάση; Επίσης αν ισχύει ότι πρέπει να τα διαιρέσουμε με 3, λόγω του ότι το νούμερο βγαίνει πολύ μικρό η διατομή κάθε φάσης θα είναι 1.5mm2;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το έχεις πάει. Ζήτηση στον υποπίνακα θα είναι 25,2 Α άρα 25,2/3 = 8,4 Α ανα φάση (αν είναι τελείως ισομοιρασμένο).

Ο υποπινακάς σου θα τροφοδοτείται με τριφασικό καλώδιο και το ασφαλιστικό της γραμμής πίνακα-υποπίνακα θα είναι υπολογισμένο να μπορεί να αντέξει τα 25,2Α.

Το καλώδιο δεν το υπολογίζεις για την κάθε φάση ξεχωριστά.

Άρα θα επιλέξεις ασφάλεια 32 Α (ή 35 Α αν βάλεις τήξεως). Οπότε σύμφωνα με το ασφαλιστικό θα πας σε καλώδιο 5χ10mm2.

Αν σε παίρνει (δεν ξέρω τι φορτία έχεις) ρίξε λίγο ακόμη τον ταυτοχρονισμό ώστε να βάλεις 25 Α ασφάλεια και καλώδιο 5χ6mm2.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστής ταυτοχρονισμου πως προέκυψε; η ένταση των 40Α πως προέκυψε; έχεις φορτία μονοφασικα, τριφασικά ή συνδυασμό. Λείπουν πολλές πληροφορίες για να έχεις απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο συνάδελφος ρωτάει επι θεωρητικού προβλήματος. Αν ειναι πραγματική εφαρμογή, όπως λες και εσύ, λείπουν πολλά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, varonos said:

Σωστά το έχεις πάει. Ζήτηση στον υποπίνακα θα είναι 25,2 Α άρα 25,2/3 = 8,4 Α ανα φάση (αν είναι τελείως ισομοιρασμένο).

Ο υποπινακάς σου θα τροφοδοτείται με τριφασικό καλώδιο και το ασφαλιστικό της γραμμής πίνακα-υποπίνακα θα είναι υπολογισμένο να μπορεί να αντέξει τα 25,2Α.

Το καλώδιο δεν το υπολογίζεις για την κάθε φάση ξεχωριστά.

Άρα θα επιλέξεις ασφάλεια 32 Α (ή 35 Α αν βάλεις τήξεως). Οπότε σύμφωνα με το ασφαλιστικό θα πας σε καλώδιο 5χ10mm2.

Αν σε παίρνει (δεν ξέρω τι φορτία έχεις) ρίξε λίγο ακόμη τον ταυτοχρονισμό ώστε να βάλεις 25 Α ασφάλεια και καλώδιο 5χ6mm2.

από 8,5Α ανά φάση κατέληξες  σε 3χ32Α.........

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το 5χ2,5mm2 (ή 5χ1,5mm2 ??) που φαντάζομαι υπονοείς δεν προβλέπεται. Ελάχιστος αγωγός 4mm2 ή 6mm2 για παροχή υποπίνακα.

Σε 25 Α κατέληξα και όχι σε 32 Α αν διαβάσεις την απάντηση μου (δεδομένο ότι δεν έχουμε και ιδιαίτερες πληροφορίες από τον συνάδελφο).

Θα με ενδιέφερε να μας γράψεις τη δική σου πρόταση στο συγκεκριμένο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είσαι μπερδεμενος ή αυτα που λες δεν έχουν νόημα και δεν ξερω απο που να το πρωτοπιασω.

Δεν ανέφερα ή υπονόησα διατομή, η ελάχιστη διατομή που ανα΄φερεις δεν υφίσταται, κατέληξες σε αγωγό αντοχής 25ανά φάση με 32 ασφάλεια κλπ.

Επί τπυ ερωτήματος δεν μπορώ να πω κάτι γιατί το ερώτημα είναι ασαφές. Αναφέρει ότι το συνολικό φορτίο 10 κυκλωμάτων είναι 40Α αλλά δεν μας λέει αν είναι τριφασικά (άρα 3χ40) ή μονοφασικά (οπότε πως κατανέμονται ανά φάση).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα στο forum. Έχω ένα σύνθετο πρόβλημα. Σε ισόγειο κτίριο γραφείων κατασκευής 1960:

-επιφάνειας περίπου 180 μ2

-με τριφασική παροχή και συνολικά φορτία περίπου 26 KW

-απόσταση μετρητή από κτίριο περίπου 150 μ, ο οποίος δεν μπορεί να μετακινηθεί πιο κοντά στο κτίριο διότι το κτίριο είναι σε βραχώδες έδαφος και δίπλα στον μετρητή υπάρχουν δέντρα και χώμα επαρκές για να βάλω γείωση (πλάκα, Ε ή ηλεκτρόδιο).

-γείωση δεν υπάρχει (μόνο στους σωλήνες νερού γινόταν γείωση τότε)

Γίνεται ανακαίνιση και εκτός των άλλων εργασιών θέλω να αλλάξω παροχικό καλώδιο, κεντρικό πίνακα και να βάλω γείωση. Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1)Με βάση τους υπολογισμούς προκύπτει παροχικό καλώδιο 5X25 mm2 και ασφάλεια 3Χ63Α, το οποίο θα στερεώνεται σε τοίχους εξωτερικά μέχρι το κτίριο. Αρκεί η παροχή Νο3 της ΔΕΗ ή χρειάζεται λόγω καλωδίου να πάω σε Νο4?

2)Μπορώ να βάλω καλώδιο 5Χ25 mm2 με ασφάλεια 3Χ63Α ή χρειάζεται να βάλω ασφάλεια 3Χ80Α, όπως αναφέρει η ΔΕΗ για Νο 4 παροχή?

3)Το κτίριο είναι με ΤΝ γείωση (επαρχία). Αρκεί η γεφύρωση του μετρητή με την γείωση με ισοδυναμικό ζυγό ή χρειάζεται κάτι άλλο?

Ευχαρισυώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jb007aa said:

Με βάση τους υπολογισμούς προκύπτει παροχικό καλώδιο 5X25 mm2 και ασφάλεια 3Χ63Α, το οποίο θα στερεώνεται σε τοίχους εξωτερικά μέχρι το κτίριο. Αρκεί η παροχή Νο3 της ΔΕΗ ή χρειάζεται λόγω καλωδίου να πάω σε Νο4?

Το καλώδιο μεγαλύτερης διατομής είναι για την πτώση τάσης.  Το νούμερο παροχής καθορίζεται από την ζήτηση όχι από την διατομή του καλωδίου 

 

2 hours ago, jb007aa said:

Μπορώ να βάλω καλώδιο 5Χ25 mm2 με ασφάλεια 3Χ63Α ή χρειάζεται να βάλω ασφάλεια 3Χ80Α, όπως αναφέρει η ΔΕΗ για Νο 4 παροχή?

Όχι δεν επηρεάζει κάτι.  Το αντίθετο απαγορεύεται 

2 hours ago, jb007aa said:

)Το κτίριο είναι με ΤΝ γείωση (επαρχία). Αρκεί η γεφύρωση του μετρητή με την γείωση με ισοδυναμικό ζυγό ή χρειάζεται κάτι άλλο?

Θα φτιάξεις τη γείωση ώστε να πετύχεις τη σωστή τιμή.  Το κτήριο είναι μεταλλικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.