Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδότηση ΕΣΠΑ & Φορολογική αντιμετώπιση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ Πτυχιούχων και να έχει πληρωθεί μέσα στο 2019;

Η ερώτησή μου είναι λογιστική.Η επιδότηση αυτή θεωρήθηκε φορολογικά ως εισόδημα;

Επειδή, πρόκειται να μου καταβληθεί η επιδότηση στο προσεχές διάστημα και δεν ξέρω αν θα συνεχίζω να είμαι, ή όχι, στο καθεστώς απαλλασσόμενου ΦΠΑ (για επιχειρήσεις με εισόδημα κάτω των 10000 ευρώ) και ο φοροτεχνικός που συμβουλεύτηκα επίσης δεν το γνωρίζει.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ydraulikos said:

Καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα ΕΣΠΑ Πτυχιούχων και να έχει πληρωθεί μέσα στο 2019;

Η ερώτησή μου είναι λογιστική.Η επιδότηση αυτή θεωρήθηκε φορολογικά ως εισόδημα;

Επειδή, πρόκειται να μου καταβληθεί η επιδότηση στο προσεχές διάστημα και δεν ξέρω αν θα συνεχίζω να είμαι, ή όχι, στο καθεστώς απαλλασσόμενου ΦΠΑ (για επιχειρήσεις με εισόδημα κάτω των 10000 ευρώ) και ο φοροτεχνικός που συμβουλεύτηκα επίσης δεν το γνωρίζει.

Ε.2012/2019: Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 111 παρ. 2 του ν.4549 /2018 σχετικά με την
απαλλαγή των μικρών επιχειρήσεων του άρθρου 39 του Κώδικα ΦΠΑ, και παροχή σχετικών
διευκρινίσεων

18/01/2019 14:28
Κείμενο
Σχετικά θέματα (21)
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΑΑΔΕ
Ανεξάρτητη Αρχή
Δημοσίων Εσόδων
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ
ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ
ΕΜΜΕΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ
ΤΜΗΜΑ Α' ΦΠΑ
Ταχ. Δ/νση:Σίνα 2-4
Ταχ. Κώδικας:10672 Αθήνα
Τηλέφωνο:2132122420
Fax:2103645413
E-Mail:dfp [email protected]
Url:www.aade.gr
ΠΡΟΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΑΔΑ
Αθήνα, 17/1/2019
Αριθ. Πρωτ.: Ε.2012
Θέμα: Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 111 παρ. 2 του ν.4549 /2018 σχετικά με την απαλλαγή των μικρών επιχειρήσεων του άρθρου 39 του Κώδικα
ΦΠΑ, και παροχή σχετικών διευκρινίσεων.

..................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Παραδείγματα

γ. Οικονομολόγος το 2018 έχει έσοδα από την παροχή των υπηρεσιών του 8.000€ και παράλληλα έχει και από παράδοση αγροτικών προϊόντων 1.800€ και έχει εισπράξει και μια
επιδότηση αγροτική (βασική ενίσχυση) 200€. Το 2019, με δήλωση μεταβολών έως και 30.1.2019, μπορεί να ενταχθεί στο ειδικό καθεστώς των μικρών επιχειρήσεων, διότι στον
υπολογισμό του ορίου των 10.000€ λαμβάνονται υπόψη μόνο τα έσοδα από την παροχή υπηρεσιών 8.000€ και τα έσοδα από παράδοση αγροτικών προϊόντων 1.800€. Η
επιδότηση των 200€ δεν λαμβάνεται υπόψη, δεδομένου ότι είναι πράξη εκτός πεδίου εφαρμογής του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.Μακάρι να αντιμετώπιζεται με τον ίδιο τρόπο με την αγροτική ενίσχυση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.