Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή από εξωτερικό - Απαραίτητα Βήματα


Al3n

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

σκέφτομαι να επιστρέψω στην Ελλάδα και θέλω να γνωρίζω κάποια πράγματα για να μπορώ να σχεδιάσω καταλλήλως.
Έφυγα από την Ελλάδα στα 18, σπούδασα μηχανολογία (MEng Mechanical Engineering) στο Η.Β όπου και εργάζομαι εδώ και 6 έτη. Είμαι CEng με το IMECHE.
Όπως μπορείτε να φανταστείτε έχω αρκετά κενά γνώσης ως προς το τί πρέπει να κάνω όταν γυρίσω. 

1. Μεταφορά από τη Δ.Ο.Υ Κατοίκων Εξωτερικού στη "κανονική"
2. Chartership/Professional Memberships - Έχοντας διαβάσει κάποια posts εδώ μέσα, απ΄ότι κατάλαβα αν είμαι CEng δε χρειάζεται να εγγραφώ στο ΤΕΕ - σωστά;
3. Για όσους γυρίσατε από εξωτερικό, οι εργοδότες σας αναγνώρισαν την εργασιακή εμπειρία που αποκτήσατε στο εξωτερικό ή σας προσέλαβαν σε graduate role/scheme;
4. Αμοιβή - Αν κατάλαβα καλά, το αν ισχύουν ή όχι οι μισθοί συλλογικής σύμβασης μηχανικών σε μια εταιρεία εξαρτάται από το αν η εταιρεία ανήκει σε κάποια ένωση (;). Όσα link έχω προσπαθήσει να βρω είτε είναι σπασμένα είτε αφορούν παλαιότερα έτη. Προς χάρην υπολογισμών θα ήθελα να γνωρίζω τα pay bands που υπάρχουν ανάλογα με την εμπειρία. 
5. Αυξήσεις, από την εμπειρία σας, οι εργοδότες σας αυξάνουν το μισθό ανάλογα με το % του πληθωρισμού;
6. Ασφαλιστικό/Συνταξιοδοτικό - Μπορέσατε να μεταφέρετε τα έτη εργασίας σας σε κάποιο Ελληνικό ασφαλιστικό ίδρυμα ή να εξαγοράσετε ένσημα; Πού απευθυνθήκατε; 

Αν μου έχει ξεφύγει κάτι παρακαλώ προσθέστε το.

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.