Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

επιπλέον φώτα led σε τρέϊλερ-αγροτική πλατφόρμα μεταφοράς τριφυλλιού


Guest

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι αγρότης και καμιά φορά λόγων των πολλών στρεμμάτων που έχω από τριφύλλι βάζω τρέιλερ το ένα πίσω από το άλλο. Το ξερό δεν επιτρέπεται αλλά δεν μπορώ αλλιώς. Σε λίγες ημέρες θα πάω να αγοράσω και να φτιάξω μιας που ξέρω λίγο από ηλεκτρολογικά μια προέκταση για να την συνδέω στο Φις του τρακτέρ και να πηγαίνει μέχρι και την πίσω καρότσα. Αυτό ξέρω ότι θα δουλέψει, όπως δουλεύουν όλα τα άλλα που έχω φτιάξει, έχω όμως και άλλο θέμα γτ οι καροτσες αγγίζουν σε μάκρος τα 17 μέτρα τουλάχιστον οπότε θέλω να βάλω και πλαϊνά φώτα για όγκο.

Έχω τις εξής ερώτησεις τώρα.

Έχω προσθέσει μερικά φώτα led στο τρακτέρ (12v) η μπαταρία του τρακτέρ θα "σηκώνει" τα πλαϊνά φώτα 16 (των πλευρών) 

+του τρακτέρ

+των είδη υπάρχων των τρέιλερ (τα πίσω φώτα).

Εάν ναι πως είναι καλύτερα να τα συνδέσω παράλληλα ή σε σειρά.

Τάση μπαταρίας του τρακτέρ είναι 12v

Link των led : https://www.electronicaeshop.eu/index.php?route=product/product&product_id=3947&skr_prm=WyI5MTRlZGU3Mi00N2FlLTQ3MTUtODRkMS1mYzNlMzdkZDkzMDUiLDE1ODk4OTA3MzAyMzYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι καταλαβαίνω τροχαία δεν έχει το χωριό.... τον ποιον θα πάρεις στο κεφάλι σου για να μην κάνεις ένα επιπλέον δρομολόγιο το έχεις σκεφτεί????

Σχετικά με το ερώτημα... για να σου λύσω την απορία... αν τα "σηκώσει" η ασφάλεια και αν δεν χρειαστεί να την αλλάξεις με μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί τότε θα πάρουν φωτιά τα καλώδια... τότε τα συνδέουμε παράλληλα...

Η μπαταρία σίγουρα δεν έχει πρόβλημα...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, astrah said:

Από ό,τι καταλαβαίνω τροχαία δεν έχει το χωριό.... τον ποιον θα πάρεις στο κεφάλι σου για να μην κάνεις ένα επιπλέον δρομολόγιο το έχεις σκεφτεί????

Σχετικά με το ερώτημα... για να σου λύσω την απορία... αν τα "σηκώσει" η ασφάλεια και αν δεν χρειαστεί να την αλλάξεις με μεγαλύτερη ασφάλεια, γιατί τότε θα πάρουν φωτιά τα καλώδια... τότε τα συνδέουμε παράλληλα...

Η μπαταρία σίγουρα δεν έχει πρόβλημα...

Είσαι σίγουρος; Είναι πολλά τα φώτα, επίσης θα φορτίζει ταυτόχρονα από τον δυναμό ή θα αδειάζει σιγά σιγά;

Την ασφάλεια με την να την αλλάξω; Με 20αρα;

link συνδεσμολογίας Φις: https://www.google.com/search?q=συνδεσμολογία+για+φισ+τρέιλερ&oq=συνδεσμολογία+για+φισ+τρέιλερ&aqs=chrome..69i57.9411j0j7&client=ms-android-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=GshBKAnFI6twjM:

Τα πορτοκαλί φώτα όγκου στο 2/54g σωστά;

 

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος είμαι... το δυναμό φορτίζει την μπαταρία διαρκώς (μέχρι την πλήρη φόρτισή της) όσο είναι σε λειτουργία ο κινητήρας....   

Αλλά εσύ μάλλον δεν κατάλαβες....

Σου είπα πως αν κάψει την ασφάλεια δεν πρέπει να την αλλάξεις με μεγαλύτερη, γιατί πολύ απλά δεν θα "σηκώνουν" το ρεύμα τα καλώδια και θα πάρεις φωτιά με το τριφύλλι πάνω....

όχι, στο 5 και στο 7, αν έχουν συνδεθεί σωστά εξ αρχής...

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, astrah said:

Σίγουρος είμαι... το δυναμό φορτίζει την μπαταρία διαρκώς (μέχρι την πλήρη φόρτισή της) όσο είναι σε λειτουργία ο κινητήρας....   

Αλλά εσύ μάλλον δεν κατάλαβες....

Σου είπα πως αν κάψει την ασφάλεια δεν πρέπει να την αλλάξεις με μεγαλύτερη, γιατί πολύ απλά δεν θα "σηκώνουν" το ρεύμα τα καλώδια και θα πάρεις φωτιά με το τριφύλλι πάνω....

όχι, στο 5 και στο 7, αν έχουν συνδεθεί σωστά εξ αρχής...

Χμμ, η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα έτσι που το είπες. Τα πίσω θα τα βάλω αλλά εάν είμαι λίγο διστακτικός για τα πλαϊνά, βάση σημαντικότητας από το 1 μέχρι το 10 τι νούμερο θα τα έβαζες; Γιατί τώρα που το ξανασκέφτομαι τα ανακλαστικά δεν μου φαίνονται άσχημη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

ας βαλει αυτος "ανακλαστικα"..... που θελει να κυκλοφορησει το ΟΡΙΑΝ ΕΞΠΡΕΣ στους δρομους

κι εμεις ας εχουμε "αντανακλαστικα"... σε καθε περιπτωση...

[αυτο που ζηταει ειναι παρανομο. Τελεια και  παυλα. ]

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επιτρεπτό να δίνουμε συμβουλές για το πως θα γίνουν παράνομες ενέργειες.

Επικουρικά ο επίδοξος που ρωτά να βάζει αρνητική φήμη σε όσους του το επισημαίνουν. 

Το θέμα κλειδώνει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.