Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρωγμή σε κολώνα


Sofdama

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Γεια σας! 

Επρόκειτο να νοικιάσουμε μια μονοκατοικία (παλιά) με μια σχετική ανακαίνιση 8 χρόνια πριν.  Χθες όμως που πήγαμε να δούμε το σπίτι είδαμε μια ρωγμή σε μια κολόνα που ξεκινάει από πάνω έως τη μέση περίπου, έχει δύο χιλιοστά άνοιγμα (αν θυμάμαι καλά στο κάτω μέρος) (το σπίτι τα τελευταία 3 χρόνια δεν κατοικείται) να σημειωθεί πως στο σεισμό του 81 και του 99 είχε βγει πράσινο... (έχει και υπόγειο που δεν το είδαμε χθες) είναι σε καλή κατάσταση το σπίτι όμως επειδή έχω δύο παιδάκια και εδώ στο Μενίδι από σεισμούς ξέρουμε καλά... Και φοβάμαι, θα ήθελα να πάρω μια γνώμη! Μπορώ με κάποιο τρόπο να δω αν το σπίτι δεν είναι επικίνδυνο λόγο αυτής της κολώνας? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να έρθει μηχανικός και να δει την κολώνα? Μου είπαν πως θα πρέπει να ξύσει την κολώνα για να δει το βάθος. Αυτό ισχύει? Θα το δει και από κάπου αλλού? 

Link to comment
Share on other sites

εφόσον υπάρχει σοβαρό ενδιαφέρον για το ακίνητο θα πρέπει να το ελεγξει μηχανικός της εμπιστοσύνης σας. Ο πολιτικός μηχανικός που ειδικεύεται στο στατικό φορέα του κτιρίου θα σας ενημερώσει για τις λεπτομέρειες και τη μέθοδο ελέγχου. 

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Με μηχανικό που μίλησα μου είπε πως η μελέτη στοιχίζει 1500 ευρώ... Εγω θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτή η κολώνα είναι επικίνδυνη η οχι... 

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε προσφορά και από άλλο πολιτικό μηχανικό!

Η άποψη μηχανικού από το forum (χωρίς αυτοψία), είναι λιγότερο έγκυρη από την χαρτορίχτρα της γειτονιάς σας....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sofdama said:

Με μηχανικό που μίλησα μου είπε πως η μελέτη στοιχίζει 1500 ευρώ... Εγω θα ήθελα να μάθω αν μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτή η κολώνα είναι επικίνδυνη η οχι... 

Αυτό ακριβώς θα σου πει ο πολιτικός μηχανικός που θα κάνει την αυτοψία....

Άποψη μου, επειδή η όποια γνώμη-μελέτη, θα κοστίσει πολύ και επειδή πρόκειται για ενοίκιο, ψάξε άλλο σπίτι αν σε προβληματίζει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ντρέπομαι για τον κλάδο μας. 1500 ευρώ για να πας να δεις μια ρωγμή? Τόσα του έλειπαν του συναδέλφου...

Προφανώς πρέπει να το δει μηχανικός , αλλά 99% είναι απο οξείδωση οπλισμού , τι 1500 ευρώ και τι μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε πως θα δεις την κολώνα που έχει τη ρωγμή και μετα θα κάνει μελέτη με υπέρηχο, θα δει σχέδια και δεν ξέρω τι άλλο. 

Εγώ θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής. Αν η ρωγμή είναι μόνο στο σοβά αυτό κάνει το πρόβλημα μη σοβαρό και επικίνδυνο? Και αν είναι η ρωγμή από οξείδωση οπλισμου είναι κάτι που την κάνει επικίνδυνη? Τα λέω έτσι για να δω αν κατάλαβα σωστά...  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Τσιγαρίδας Φραγκίσκος said:

Εγώ προσωπικά ντρέπομαι για τον κλάδο μας. 1500 ευρώ για να πας να δεις μια ρωγμή? Τόσα του έλειπαν του συναδέλφου...

Προφανώς πρέπει να το δει μηχανικός , αλλά 99% είναι απο οξείδωση οπλισμού , τι 1500 ευρώ και τι μελέτη?

Συνάδελφε, κάνοντας μόνο οπτικό έλεγχο της ρωγμής, πιθανώς να μην καταλάβει απολύτως τίποτα! Δεν είναι πρέπον να κάνουμε λαϊκό δικαστήριο εναντίον συναδέλφων χωρίς να ξέρουμε τι συζήτηση έγινε και χωρίς να είναι ο μηχανικός παρών....Την άποψή μου την είπα παραπάνω, για να δώσεις ένα εμπεριστατωμένο και υπογεγραμμένο "ΟΚ" στον άνθρωπο που θέλει να βάλει μέσα την οικογένειά του και σε σπίτι που είναι απ'οτι κατάλαβα ~50ετίας, πρέπει να ψάξεις και να μελετήσεις όλα τα σχέδια της μελέτης/μελετών, να διερευνήσεις αν έχει κατασκευαστεί όπως στην μελέτη, να κάνεις μη καταστροφικούς ελέγχους (κρουσίμετρα, υπέρηχους κλπ), δείγμα μπετόν και οπλισμού και έλεγχου εδάφους θεμελίωσης....εγώ σου λέω και λίγα του είπε...αναλόγως!! 

5 λεπτά πριν, Sofdama said:

Μου είπε πως θα δεις την κολώνα που έχει τη ρωγμή και μετα θα κάνει μελέτη με υπέρηχο, θα δει σχέδια και δεν ξέρω τι άλλο. 

Εγώ θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής. Αν η ρωγμή είναι μόνο στο σοβά αυτό κάνει το πρόβλημα μη σοβαρό και επικίνδυνο? Και αν είναι η ρωγμή από οξείδωση οπλισμου είναι κάτι που την κάνει επικίνδυνη? Τα λέω έτσι για να δω αν κατάλαβα σωστά...  

Επαναλαμβάνω ότι αν η ρωγμή είναι επικίνδυνη ή δεν είναι, μπορεί να το κρίνει πολιτικός μηχανικός που θα πάει επί τόπου. Μπορεί να είναι μόνο στον σοβά και να κρίνει ότι δεν υπάρχει καν λόγος για όλη αυτή την κουβέντα...Τι να λέμε τώρα από το ιντερνετ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.