Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοιχτή (εξωτερική) σκάλα και δόμηση


Recommended Posts

...θα πρέπει να προσμετρήσω στην δόμηση όλο το ακάλυπτο τμήμα 1,90*3,30, αφού θα σπάσει σε μικρότερους ακάλυπτους με διάσταση <1,20μ...

 

Παρεξήγηση: το Ε(3) του σχεδίου δεν ισχύει εφόσον υπάρχει το Ε(2) - μία "εσοχή" (με ελάχιστες διαστάσεις 1,20) δε μετράει δόμηση εφόσον είναι καθαρή/κενή... Πρέπει να ψάξεις άλλη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση: το Ε(3) του σχεδίου δεν ισχύει εφόσον υπάρχει το Ε(2) - μία "εσοχή" (με ελάχιστες διαστάσεις 1,20) δε μετράει δόμηση εφόσον είναι καθαρή/κενή... Πρέπει να ψάξεις άλλη λύση!

 

Ίσως δεν έγινε σαφές,

και δικαιολογημένα,γιατί αναφέρω κλιμακοστάσιο "ανοιχτό προς μία πλευρά".

Έπρεπε να επισημάνω οτι πρόκειται για Ανοιχτό Εξωτερικό Κλιμακοστάσιο,

το οποίο τοποθετείται ως επιτροπόμενη κατασκευή εντός

μη-υποχρεωτικού ακαλύπτου (εσοχή στο κτίριο 1,90*3,30).

Με αυτήν την διευκρίνιση,είναι εύκολο να επαναδιατυπώσεις την παρατήρησή σου?

Thnx...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε νέο κτίριο καταστημάτων

  1. Η υπαίθρια εξωτερική σκάλα πλάτους 1,20 μ. από το ισόγειο προς τον πρώτο όροφο μετράει στο Σ.Δ. ;
  2. Μπορεί μία τέτοια σκάλα (και το πλατύσκαλό της) να βγαίνει προς την απόσταση Δ από το όριο του οικοπέδου, αν θωηρηθεί ως πρόβολος/εξώστης;
  3. Εν τέλει η εξωτερική σκάλα πλάτους 1,20 μ. από το ισόγειο στο υπόγειο σε περιοχή εκτός σχεδίου, δεν προσμετράται τελικά στη δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

vmargiolakis

 

1. Μετράει κάλυψη και δόμηση

2. Μέσα στις υποχρεωτικές αποστάσεις από τα όρια απαγορεύεται οποιαδήποτε κατασκευή.

3. Όχι δεν προσμετράται ούτε στην κάλυψη ούτε στην δόμηση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ George Coco για τις πληροφορίες!

 

Σε αυτά που μου απάντησες, έχω τις εξής επιπλέον απορίες:

  1. Η εξωτερική σκάλα προς το υπόγειο, που δε μετράει σε κάλυψη και σε δόμηση, μπορείνα είναι εντός του Δ, κι αν ναι κάτω από ποιές προϋποθέσεις;
  2. Ποιες είναι οι προδιαγραφές για μία σκάλα (εξωτερική και εσωτερική) για κτίριο καταστημάτων; Δηλαδή υπάρχει ελάχιστο πλάτος, επιτρέπονται σφηνοειδή σκαλοπάτια, επιβάλλονται πλατύσκαλα ανά συγκεκριμένα ύψη/ρίχτια;

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι. Το άρθρο 17 του ΓΟΚ παρ. 2δ) αναφέρει στα επιτρεπόμενα... "Σκάλες ή κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες) καθόδου από τους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου προς τους υπόγειους χώρους"

 

2. Για το είδος των κλιμάκων που επιτρέπονται θα μελετήσεις τον κτιριοδομικό κανονισμό γιατί υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες...

 

Καλλίτερα να τυπώσεις όλο τον κτιριοδομικό για να τον έχεις πάντα stand by

Εδώ το link προς ΤΕΕ

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teelar/NOMOTHESIA/KTIRIOOIKODOMIKOS%20KSNONISMOS/097620FC1F4C1F54E0440003BA2D133C

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω της εξής απορία:

Σε εκτός σχεδίου έχω μία σκάλα τύπου Τ όπως φαινεται στο επισυναπτόμενο.

Αυτό θεωρείται μία σκάλα ή δύο;

Οι δύο "διακλαδώσεις οδηγούν από το ισόγειο σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα του α' ορόφου.

Το ερώτημα είναι: πρέπει να μετρήσω τη μία διακλάδωση στον ΣΔ; και αν ναι ποιό τμήμα; Από τη διακλάδωση και μετά ή όλη τη σκάλα;

Ευχαριστώ

skala.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω την ιδια απορια...με μια ακομα επεκταση ερωτηματος :

 

Η σκαλα αυτη, μπορει να ειναι μεσα στην ελαχιστη αποσταση Δ που πρεπει υπαρχει αναμεσα σε 2 κτιρια σε αγροτεμαχιο εκτος οικισμου?

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη η σκάλα και με τους 2 βραχίονες μετράει στη δόμηση και στην κάλυψη. Για να μην μετρήσεις το πρώτο τμήμα της σκάλας πουθενά πρέπει να φροντίσεις να το εντάξεις σε μια διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου που να μην υπερβαίνει το 1,5μ αλλά να εντάσσεται ομαλά.Έτσι δε θα έχεις το πρόβλημα που υπάρχει τώρα που δεν απέχει Δ από το ένα κτίριο ούτε από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.