Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια ανοικοδόμησης


Niki Kni

Recommended Posts

Καλησπέρα σας Έχω δηλωμένη στο όνομα μου κύρια κατοικία με συνολικό εμβαδόν + βοηθητικού χώρους + γκαράζ στα 97 τ.μ. Έχει μεταφερθεί εξ'αδιαιρέτου ποσοστό 50% της κατοικίας στο χωριό (Δυόροφη κατοικία) (58 τ.μ το ισόγειο + 58 ο πάνω όροφος) Επίσης έχει μεταφερθεί εξ'αδιαιρετου 50% κατοικία στο 2ο χωριό (37 τμ). Επειδή δε κάνω καμία χρήση εκ των παραπάνω ακινήτων στα χωριά θέλω να φτιάξω εξοχική κατοικία. Πόσα τ.μ δικαιούμαι βάσει εισοδήματος και των παραπάνω ακινήτων στη κατοχή μου? Έχω εισόδημα ετήσιο ************* ευρώ η σύζυγος μου. *************** στο όνομά μου από το *******  & ***************** στο όνομα συζύγου από το ******** Δε ξέρω αν το θέτω σωστά αλλά τι δικαιούμαι να κτίσω βάσει περιουσιακών + εισοδήματος. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Τα προσωπικά δεδομένα διαγράφηκαν, για την δική σας ασφάλεια. Ούτως ή άλλως δεν αφορούν το φόρουμ μηχανικών αλλά είναι θέμα λογιστή.

Γιάννης

Edited by Γιάννης
προσωπικά στοιχεία
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κατανοητό το ερώτημά σας. Τι σημαίνει "έχει μεταφερθεί εξ' αδιαιρέτου 50% κατοικία"; Που πήγε; Επίσης η περιουσιακή κατάσταση πως σχετίζεται με τη δυνατότητα οικοδόμησης; Ενδιαφερεστε για κάποια επιδότηση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι λάθος διατύπωση το εξ αδιαιρέτου. Έχει γίνει γονική παροχή σε μένα το 50% της ιδιοκτησίας του ακινήτου. Στην πρώτη περίπτωση τα 58τ.μ του ακινήτου  στη δεύτερη περίπτωση τα 37 τ.μ του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Niki Kni said:

Όχι λάθος διατύπωση το εξ αδιαιρέτου. Έχει γίνει γονική παροχή σε μένα το 50% της ιδιοκτησίας του ακινήτου. Στην πρώτη περίπτωση τα 58τ.μ του ακινήτου  στη δεύτερη περίπτωση τα 37 τ.μ του ακινήτου.

Σε κάθε περίπτωση η ακίνητη περιουσία σας,όποια κι αν είναι αυτή ,δεν συσχετίζεται με την δυνατότητα σας να χτίσετε κάτι νέο εφόσον το επιθυμείτε,παρά μόνον φορολογικά όπως σας αναφέρουν οι συνάδελφοι παραπάνω...Άρα,αν θέλετε να χτίσετε κάτι αλλά προβληματίζεστε για το τεκμήριο κλπ.,δλδ πώς θα διαμορφωθεί η εικόνα σας φορολογικά,πρέπει να απευθυνθείτε πρώτα στον λογιστή σας και αφού καταλήξετε στο τι μπορείτε να κάνετε επιπλέον και πού,τότε θα απευθυνθείτε σε μηχανικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Niki Kni said:

... αλλά τι δικαιούμαι να κτίσω βάσει περιουσιακών + εισοδήματος.....

Το τι δικαιώματα δόμησης από πολεοδομικής άποψης δεν αφορά τα άτομα αλλά τα Οικόπεδα – Γεωτεμάχια.

 

Άρα σε φόρουμ Μηχανικών μας αφορά μόνο το οικόπεδο σας. Μέγεθος θέση κλπ. κλπ. ώστε να μπορεί κάποιος να πει το «ΟΙΚΟΠΕΔΟ» έχει αυτό ή το άλλο δικαίωμα.

Τα φορολογικά ή λογιστικά ή η περιουσιακή σας κατάσταση άφορα λογιστές ή αλλα ζητήματα περί πόθεν έσχες αν προχωρήσεις σε κατασκευή κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.