Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τίτλος μεταφοράς συντελεστή δόμησης (Μ.Σ.Δ)


GIANNIKOS

Recommended Posts

Δύο αδέλφια φίλοι μου και πρώην πελάτες μου κατέχουν το 50,00 % (από 25,00% καθένας)  τίτλου μεταφοράς συντελεστού δόμησης. Τα άλλα δύο μερίδια τα κατέχουν α) 25,00% ένα ζευγάρι Ελλήνων που ζεί στην Κίνα και που το βρήκα τηλεφωνικά με χίλια ζόρια και κρατούν επιφυλακτική στάση είτε γιατί δεν ενδιαφέρονται είτε γιατί δεν καταλαβαίνουν για τι ακριβώς μιλάμε και β) 25,00% 4 κληρονόμοι που  ζουν στην Γερμανία , που επίσης βρήκα τα τηλέφωνά τους  και αντιμετωπίζουν το θέμα με τον ίδιο τρόπο. Σε παλαιότερη ερώτηση που υπεβλήθει εγγράφως η απάντηση ήταν ότι πρέπει (σύμφωνα με την ΚΥΑ τάδε κλπ κλπ) να υπογράψουν όλοι οι συνδικαιούχοι του τίτλου. Το ερώτημα είναι αν μπορεί , και με ποιο τρόπο, εφ όσον η επικοινωνία μαζί τους δύσκολη έως αδύνατη,  να διαιρεθεί ο νυν ενιαίος τίτλος σε δύο μερίδια των 25% για τους πελάτες μου και να παραμείνει το υπόλοιπο 50,00% στους άλλους δύο . 

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση τίτλου σε πεζά (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

θα δεις τα αρθρα 64 εως 79 του ν. 4495

και ειδικα το 79  παρ. 3 για τον τροπο "μεταβιβασης"

Για ολα αυτα αναμενονται αναλυτικες ρυθμίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.