Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με κεραία τηλεόρασης


694hle808

Recommended Posts

Μπορεί να είναι αυτό που λέει ο georgegaleos στο #10.
Στην παλιά ψηφιακή τηλεόραση έπαιζαν τα κανάλια?
Αλλη πρίζα TV υπάρχει στο διαμέρισμα για να δοκιμάσεις και εκεί?
Στο μενού πόσο σήμα δείχνει στα ψηφιακά κανάλια? πόσο έδειχνε όταν την πήγες στο άλλο διαμέρισμα?
Φαίνεται ότι χρειάζεται αντικατάσταση πρίζας TV με άλλη που να έχει μικρότερη (ή μεγαλύτερη) εξασθένιση για να φτιάξει το σήμα ή ρύθμιση του κεντρικού ενισχυτή αλλά ας το δει και ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατάσταση και έχει το σχέδιο με τους κλάδους και τις πρίζες.

 

Με ανεξάρτητη κεραία όλα θα ήταν πολύ πιό απλά.

Αλλαξε θέση και προσανατολισμό στην εσωτερική μήπως και βελτιωθεί το σήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης θεωρώ ότι μεγάλο θέμα παίζουν αν υπάρχουν και παρεμβολές ... και η ποιότητα του καλωδίου.

Δεν ξέρω πως και γιατί (διότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις) βοήθησε αυτό που έκανα σε μία άλλη τηλεόραση. Σε μήκος περίπου 40εκ από το βύσμα που κουμπώνει στην τηλεόραση και αντίστοιχα στο βύσμα του τοίχου το τύλιξα με καμιά δεκαριά στροφές με αλουμινόχαρτο τσαλακωμένο και πατημένο πάνω στο καλώδιο. Ισως είναι χαζομάρα αλλά είδα ότι έκοψε τα snap που έκανε στην εικόνα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

 

το σπίτι έχει άλλη μια πρίζα TV και η τηλεόραση ουτε εκεί πιάνει καλά.

Σήμα δεν έχω δει πόσο λέει και που το λέει για να είμαι ειλικρινής.

¨Εχω αλλάξει κάποια καλώδια και δεν υπήρχε διαφορά. Θα μιλήσω και με τον από πάνω για να δούμε και αν βρω λύση θα ενημερώσω.

 

Πάντως με ηλεκτρονικό που μίλησα μου λέει πρέπει να έχει άδεια από διαχειριστή και να έχει πρόσβαση σε όλα τα διαμερίσμστα στην στήλη κλπ πράγμα που πρακτικά είναι δύσκολο,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφοι,

Θέμα κεραίας , όπως ειπε ο george κάποιος έχει πειράξει την στήλη κατα 99%  στην πρίζα διελεύσεως.. Κοίτα το αν μπορείς με τον πάνω σου να δεις τι γίνεται και αν μπορείς να αλλάξεις την δικια σου πρίζα με καινούργια aenor..

Οι εσωτερικές κεραίες δεν.. μην περιμένεις πολλα.

Οι περισσότεροι θα τραβάγανε ενα καλώδιο RF απο την κεραία απο μπαλκόνι ή φωταγωγό και τέλος.. Βεβαια ειναι θεμα και καλαισθησίας

Link to comment
Share on other sites

... και να έχει πρόσβαση σε όλα τα διαμερίσμστα στην στήλη κλπ πράγμα που πρακτικά είναι δύσκολο,

ναι πράγματι, έτσι είναι.

Δεν είπες πότε εμφανίστηκε το πρόβλημα.

 

Αν επιτρέπεται βάλε δική σου κεραία στην ταράτσα και ξένοιασες.

Αν δεν επιτρέπεται και το μπαλκόνι βλέπει στον Υμηττό βγάλε μια εξωτερική και τέλος.

Αν δεν βλέπει τότε πάρε σήμα από τον από πάνω ή από όποιον πιάνει όλα τα κανάλια.

Αυτές οι κεντρικές είναι μπελάς, όλο κάτι γίνεται και συνήθως όταν φτιάχνει ή "φτιάχνει" κάτι χαλάει κάτι άλλο κάπου αλλού.

Οταν (αν) έρθει ο ηλεκτρονικός και μετρήσει, αν θες, πες τι βρήκε και τι είπε.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Αγόρασα μια μεγάλη τηλεόραση αλλά δεν μπορεί να συγχρονιστεί και να βρει κανάλια.

Η παλιά μικρή επίπεδη τηλεόραση 5ετίας που είχαμε έπιανε κανονικά, επίσης πιάνει σήμα και μια μεγάλη παλιότερης τεχνολογίας που δοκιμάστηκε.

Ειδοποιήσαμε την εταιρεία ήρθε τεχνικός,ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει κανάλια και εκείνος και με συμβούλεψε να ζητήσω αντικατάσταση της τηλεόρασης με μια νέα μιας και ήταν μόνο 7 ημερών.

Φέραμε την νέα τηλεόραση αλλά ούτε αυτή δεν παίζει! Σε συνομιλία με την εταιρεία μου είπαν ότι η τηλεόραση που επέστρεψα έπαιξε κανονικά με τη δική τους κεραία.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Μου είπαν ότι ταιριάζουν όλες οι τηλεοράσεις σε όλα τα βύσματα και κεραίες...

θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθεια σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έδινες καμία πληροφορία ακόμα όπως μοντέλο TV θα ήταν καλύτερα. Δηλαδή δοκιμάζεις με την "παλιά" όλα νορμάλ, βάζεις την νέα και δεν μπορεί να βρει κανένα κανάλι;

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση είναι Kydos 40 FHD NON SMART.

Έχουμε με διακλαδωτή και μια τηλεόραση στο υπνοδωμάτιο και παίζει κανονικά (στο σημείο-βύσμα που έχουμε βάλει τη νέα τηλεόραση) έπαιζε μια άλλη τηλεόραση επίσης κανονικά. H Kydos δεν βρίσκει ούτε ένα κανάλι, ούτε ψηφιακό ούτε αναλογικό!

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό, ούτε καν ιστοσελίδα ούτε user manual. Δεν έχει και την καλύτερη υποστήριξη θα έλεγα...

Οπότε κοίταξε μήπως έχει κάποια ρύθμιση με βάση την χώρα ή είσαι σε κάποιο άλλο mode. Επίσης δοκίμασε αν μπορείς στην θέση που είναι η άλλη τηλεόραση ή και πριν τον διακλαδωτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.mywestnet.com/pdfs/Kydos_manual.pdf

Επίσης Βάζεις DTV στα κανάλια και dvb-t κατω? Αν παίζουν οι παλιές αλλα οχι η νέα τοτε δεν εχει θεμα το καλώδιο.. Ψάξου με το συγχρονισμό και να πατάει καλα η σύνδεση. Οτι απορίες εχειςς στείλε φωτο να δουμε 

Επίσης υπάρχει και μια ρύθμιση για ''Ενεργή κεραία'' η κάπως έτσι αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς τώρα να την πειραξεις

 

 

Edited by Mitsos Ribopaido
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.