Μετάβαση στο περιεχόμενο

ο ΕΦΚΑ – ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορεί να δώσει μια ασφαλιστική ενημερότητα,


dimitris GM

Recommended Posts

αν υπήρχε σωστή Ηλεκτρονική Οργάνωση δεν θα χρειαζόταν να ζητήσουν οι Πολίτες Ασφαλιστική Ενημερότητα,

ο φορέας/οργανισμός που απαιτούσε την ΦΕ θα μπορούσε ηλεκτρονικά να έχει πρόσβαση στα αρχεία του εκάστοτε ταμείου. 

κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με την πρόσφατη ΚΥΑ " Σε πλήρη λειτουργία θα βρίσκονται από αύριο, Τρίτη, όλες οι υπηρεσίες του Δημοσίου, ενώ και η εξυπηρέτηση του κοινού δεν θα γίνεται πια μόνο με ραντεβού. " https://www.kathimerini.gr/1081838/article/epikairothta/ellada/epistrefei-se-plhrh-leitoyrgia-to-dhmosio-apo-ayrio

Επίσκεψη στο ΕΦΚΑ – ΤΣΜΕΔΕ (Κολοκοτρώνη 4) σήμερα , ένας υπάλληλος (security) μας ενημέρωσε ότι έλαβαν "mail"  ότι δεν θα ισχύσει η KYA για την συγκεκριμένη υπηρεσία!!!

 

Edited by ikaros2
Link to comment
Share on other sites

Eκτυπωσα ηλεκτρονικα την ασφαλιστικη ενημερότητα ΕΦΚΑ

Αυτη η ενημερότητα πλεόν αντικατάστησε τις ενημερότητες που παίρναμε από το ΤΣΜΕΔΕ και εχει την ίδια ισχύ?

Ρωτάω επειδή στο τέλος γράφει "Θα πρέπει να υποβληθεί και αποδεικτικό ενημερότητας εργοδότη".   Τι σημαίνει αυτό?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Oχι, ελευθερος επαγγελματιας ειμαι

Σε εσας, δεν βγάζει τέτοια ειδοποίηση  ["Θα πρέπει να υποβληθεί και αποδεικτικό ενημερότητας εργοδότη"]

Εαν θελουμε ασφαλιστική ενημερότητα, την βγάζουμε από το σύστημα τωρα? τερμα οι ενημερότητες από τα υποκαταστήματα του ΤΣΜΕΔΕ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο από εδώ και κάτω. Απ'ότι θυμάμαι αιτήθηκα στο τοπικό υποκατάστημα πρώτα ασφαλιστική ενημερότητα ηλεκτρονικά μέσα από το "μένουμε σπίτι" του εφκα (πατώντας στο κλείσιμο ραντεβού), το άλλο πρωί μου ήρθε η ενημερότητα στο mail , και όταν ξαναδοκίμασα στον λογαριασμό μου όπως στο 1ο print screen που έχω ανεβάσει, είδα ότι είχε ξεμπουκώσει, συμπληρώνεις το mail σου (νομίζω ήταν προσυμπληρωμένο) , από το scroll down menu (2ο print screen) επιλέγεις λόγο που αιτείσαι την ενημερότητα και σου έρχεται στο μειλ με εξάμηνη διάρκεια.

1.png

2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/6/2020 at 9:54 ΜΜ, pirsogiannis said:

Διάβασε λίγο από εδώ και κάτω. Απ'ότι θυμάμαι αιτήθηκα στο τοπικό υποκατάστημα πρώτα ασφαλιστική ενημερότητα ηλεκτρονικά μέσα από το "μένουμε σπίτι" του εφκα (πατώντας στο κλείσιμο ραντεβού), το άλλο πρωί μου ήρθε η ενημερότητα στο mail , και όταν ξαναδοκίμασα στον λογαριασμό μου όπως στο 1ο print screen που έχω ανεβάσει, είδα ότι είχε ξεμπουκώσει, συμπληρώνεις το mail σου (νομίζω ήταν προσυμπληρωμένο) , από το scroll down menu (2ο print screen) επιλέγεις λόγο που αιτείσαι την ενημερότητα και σου έρχεται στο μειλ με εξάμηνη διάρκεια.

1.png

2.png

 

Πήγα εκεί και μου έβγαλε την παρακάτω ενημερότητα:

1111.jpg

 

Eκανα αίτηση στις ηλεκτρονικες υπηρεσίες του ΕΦΚΑ και μου εκτυπωσε αυτή την ενημερότητα που λέει ότι θα πρεπει να υποβληθεί και αποδεικτικό ενημερότητας εργοδότης. Είμαι αυτοαπασχολουμενος - ελευθερος επαγγελματιας. Δεν ειμαι ουτε μισθωτός, ουτε με 2 εργοδότες.

Και σε σένα αυτήν την ενημερότητα βγάζει?

Μήπως εννοεί ότι θα πρέπει να βγάλω και ενημερότητα ΙΚΑ σαν εργοδότης ? (μου αρεσει που υποτίθεται οτι τα ταμεία εχουν ενοποιηθεί στον ΕΦΚΑ)

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου βγάζει το τελευταίο μήνυμα για το μητρώο εργοδοτών.λογικα είσαι εργοληπτης οπότε φαντάζομαι ότι πρέπει να πάρεις μια βεβαίωση από ΙΚΑ ότι δεν χρωστάς ένσημα από κάποιο έργο σου.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.