Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-Άδειες πιστοποιητικό πυροπροστασίας


DionisisK

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

χρειάζεται να εκδώσω πιστοποιητικό πυροπροστασίας για χώρο συνάθροισης κοινού με άδεια ανέγερσης που υπάγεται στο π.δ.71/88 καθώς και τακτοποίηση αυθαιρεσίων και στο αρμόδιο γραφείο πυρασφάλειας μου ζητήθηκε η ενεργητική και η παθητική (εφόσον συνταχθεί καινούρια) να είναι και αναρτημένες στο e adeies.

Έχει κανένας σχετική εμπειρία και γνωρίζει την διαδικασία να με καθοδηγήσει λίγο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

κάνεις ενημέρωση την άδεια ανεβάζοντας την πυρασφάλεια και ότι άλλο απαιτείται μετά την έκδοση  κατεβάζεις τις μελέτες με το barcode και τις πάς 

(4495.28.η)«Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία
καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας,
τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι
απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, καθώς και η αλλαγή ιδιοκτήτη κατά τα
οριζόμενα στο άρθρο 42 του παρόντος.)

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, spafent said:

κάνεις ενημέρωση την άδεια ανεβάζοντας την πυρασφάλεια και ότι άλλο απαιτείται μετά την έκδοση  κατεβάζεις τις μελέτες με το barcode και τις πάς 

(4495.28.η)«Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας»: Είναι η διοικητική πράξη με την οποία
καταχωρίζονται στο φάκελο των μελετών, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας,
τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι
απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς ή συλλογικά όργανα, καθώς και η αλλαγή ιδιοκτήτη κατά τα
οριζόμενα στο άρθρο 42 του παρόντος.)

Δηλαδή συνάδελφε (επειδή δεν παρακολούθησα τη νομοθεσία σχετικά με την  "ενεργητική προστασία") επιβεβαίωσέ μου

Δεν  απαιτείται "έγκριση της από την Πυρ/κη Υπηρεσία πριν την κατάθεσή της στην ΥΔΟΜ" -όπως παλιά  και

αυτή  συντάσσεται πλέον "με ευθύνη του μελετητή"??

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τα λεγόμενα του πυροσβέστη και αν κατάλαβα καλά πρέπει να την αναρτήσεις σαν ενημέρωση του φακέλου της άδειας να την κατεβάσεις με το υδατογράφημα του Υπουργείου και το barcode και μετα να τα πας στην Πυροσβεστική για έγκριση και για να πάρεις το πιστοποιητικό.

Εσύ μιλάς μάλλον για έκδοση οικ. άδειας.... εμένα η περίπτωση είναι πιστοποιητικό για άδεια λειτουργίας...

Edited by DionisisK
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Δηλαδή συνάδελφε (επειδή δεν παρακολούθησα τη νομοθεσία σχετικά με την  "ενεργητική προστασία") επιβεβαίωσέ μου

Δεν  απαιτείται "έγκριση της από την Πυρ/κη Υπηρεσία πριν την κατάθεσή της στην ΥΔΟΜ" -όπως παλιά  και

αυτή  συντάσσεται πλέον "με ευθύνη του μελετητή"??

 

ελέγχεται μετά 'αν έχεις παρατηρήσεις ξανά   ενημέρωση κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν βρισκόμαστε σε καθεστώς τακτοποίησης δεν απαιτείται να κάνουμε ενημέρωση. Εγώ σε παρόμοια περίπτωση πήγα τις κατόψεις της τακτοποίησης με ΥΔ μηχανικού που βεβαιώνει πως έχει όλα να νόμιμα δικαιολογητικά κτλ. θεωρήθηκε κανονικά η μελέτη και μετά προχώρησα τις διαδικασίες για την έκδοση πιστοποιητικού. Αν όμως στην περίπτωση που είχα π.χ. και αλλαγή χρήσης από βιομηχανία σε ΚΑΔ θα έπρεπε να κάνω ενημέρωση της αδείας να τυπώσω κατόψεις και τεύχη με το υδατογράφημα και το barcode και να τα υποβάλω στην υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ συνάδελφε..... η αληθεια ειναι οτι ειμαι σε καθεστως τακτοποιησης και ισως τελικα να ειναι πιο ευνοικα ετσι τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/6/2020 at 10:04 ΜΜ, chridimi1 said:

Αν βρισκόμαστε σε καθεστώς τακτοποίησης δεν απαιτείται να κάνουμε ενημέρωση. Εγώ σε παρόμοια περίπτωση πήγα τις κατόψεις της τακτοποίησης με ΥΔ μηχανικού που βεβαιώνει πως έχει όλα να νόμιμα δικαιολογητικά κτλ. θεωρήθηκε κανονικά η μελέτη και μετά προχώρησα τις διαδικασίες για την έκδοση πιστοποιητικού. Αν όμως στην περίπτωση που είχα π.χ. και αλλαγή χρήσης από βιομηχανία σε ΚΑΔ θα έπρεπε να κάνω ενημέρωση της αδείας να τυπώσω κατόψεις και τεύχη με το υδατογράφημα και το barcode και να τα υποβάλω στην υπηρεσία.

Όταν υπάρχει τακτοποίηση αυθαίρετου πρέπει να αναρτηθεί η μελέτη πυροπροστασίας στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ βγάζει barcode μόνο στο 5φυλλο των αυθαιρεσιών και όχι πάνω στα τεύχη ή στα σχέδια. Έτσι στην πράξη ο μηχανικός μπορεί να υποβάλει τεύχη και σχέδια στην Πυροσβεστική χωρίς προηγουμένως ή μετά να τα έχει αναρτήσει στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ. Απλά επισυνάπτει το 5φυλλο των αυθαιρεσιών. Δεν χρειάζεται όμως να τονίσει το γεγονός ότι δεν έκανε την ανάρτηση. 

Edited by Pyrasfaleia
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pyrasfaleia said:

Όταν υπάρχει τακτοποίηση αυθαίρετου πρέπει να αναρτηθεί η μελέτη πυροπροστασίας στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ 

Αυτό δεν προκύπτει και δεν προβλέπεται από πουθενά.

*edit: Και όμως τελικά, αν και λανθασμένα κατά τη γνώμη μου, φαίνεται ότι όλως παραδόξως προκύπτει απο κάπου!

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.