Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ'οίκον Παραστατικά


Panagiotis Giannakos

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

είμαι ιδιώτης που έχω υπαχθεί στο πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ'οίκον. Ανάμεσα στις επιλέξιμες δαπάνες είναι 5 κουφώματα αλουμίνιου. Επειδή κάνω ταυτόχρονα και μια ανακαίνιση στο μπάνιο, έχω ζητήσει από τον αλουμινά να μου τοποθετήσει τώρα τα 4 και το πέμπτο σε 2 μήνες που θα χω τελειώσει την ανακαίνιση. Ο αλουμινάς μου λέει ότι λόγω των προϋποθέσεων του Εξοικονομώ δεν μπορεί να βγάλει τιμολόγιο για τα 4 και μετά ξεχωριστά για το πέμπτο και ότι υποχρεωτικά πρέπει να τα τιμολογήσει όλα μαζί. Αυτό μου φαίνεται εντελώς παράλογο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με γιατί έχω στείλει mail στο αρμόδιο υπουργείο αλλά δεν έχω λάβει ακόμα κάποια απάντηση.

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Λογιστικά ο αλουμινάς μπορεί να κόψει χωριστά τα παραστατικά, ΑΛΛΑ θα έχει επιπλέον κόστος.

Θα πρέπει να σας χρεώσει δύο επιπλέον μεροκάματα για το ένα κούφωμα συν μια επιπλέον μεταφορά. Το κόστος τους περιλαμβάνεται στην τιμή που σας έχει δώσει αλλά αν δεν είχατε συνεννοηθεί από την αρχή να μπουν σε δύο δόσεις τα κουφώματα θα έχει υπολογίσει το κόστος τους μια φορά.

Με τα ένσημα, τα εργατικά και την μεταφορά το κόστος θα αυξηθεί κατά 150€~200€ (συν 24% ΦΠΑ) χωρίς να βάλει ούτε ένα επιπλέον ευρώ στην τσέπη του.

Αν του τα δώσετε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα. 

Edited by sdim
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.