Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφάλεια ΤΣΜΔΕ για ελ. επαγγελματια σε παρ.9 αρ. 39


jimd6776

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι ελ. επαγγελματίας σε καθεστώς μισθωτού (παρ.9 αρ.39) και ειμαι σε 2 εργοδοτες, ασφαλισμενος σε ΤΣΜΕΔΕ. Ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η ασφαλεια που πρεπει να πληρωνω. Ειμαι νεος επαγγελματιας ωστοσο δεν ειχα τη δυνατοτητα (δε ξερω γιατι) να μπω στην ειδικη κατηγορια. Αλλα ακομα και στη 1η να ειμαι μου φαινεται οτι πληρωνω τις ιδιες εισφορες με το 19, δεν εχει αλλαξει κατι. Η ασφαλεια παρακρατειται αυτοματα απο το μισθο και σιγουρα δεν ειναι σταθερη καθε μηνα οπως λενε τωρα απο το 2020.

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλό είναι να ρίξεις μία ματιά στον πρόσφατο νόμο για την παράγραφο που υπάγεσαι: https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/601254/nomos-4670-2020#Άρθρο_35|601347
Χονδρικά αφού είσαι σε καθεστώς μισθωτού πληρώνεις περίπου ό,τι και ένας μισθωτός.
Οι κατηγορίες που αναφέρεσαι δεν αφορούν καθεστώς μισθωτού (άρθρο 39 αλλά όχι παρ. 9). Επομένως πρέπει να βγεις απο το καθεστώς που έχεις υπαχθεί για να μπορείς να διαλέξεις σταθερό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εγω ακόμα πληρώνω ποσοστιαία του μισθού σε ασφάλιση σαν τους μισθωτούς και όχι ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μηνα? Επισης θα μπορω να αλλαξω καθεστως τωρα και άρα να μπω σε συγκεκριμενη ασφαλιστικη κατηγορια ή πρεπει να περιμενω στο τελος του ετους? Αυτο που λεει ο acomaedo δε το καταλαβαινω, τι εννοεις φορολογικο μπλοκακι?

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, jimd6776 said:

Επομένως εγω ακόμα πληρώνω ποσοστιαία του μισθού σε ασφάλιση σαν τους μισθωτούς και όχι ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μηνα?

Ναι.

57 λεπτά πριν, jimd6776 said:

Επισης θα μπορω να αλλαξω καθεστως τωρα και άρα να μπω σε συγκεκριμενη ασφαλιστικη κατηγορια ή πρεπει να περιμενω στο τελος του ετους?

Το καθεστώς αλλάζει οποτεδήποτε. Η ασφαλιστική κατηγορία δεν αλλάζει. Δεν ξέρω βέβαια για την ειδική κατηγορία εφόσον από δική τους ευθύνη δεν την επέλεξες. Αν δικαιούσαι την ειδική ίσως πρέπει να το ψάξεις για να μπεις σε αυτή αναδρομικά ακυρώνοντας την κατάταξή σου στην 1η.

1 ώρα πριν, jimd6776 said:

Αυτο που λεει ο acomaedo δε το καταλαβαινω, τι εννοεις φορολογικο μπλοκακι?

Ο συνάδελφος μιλάει για την εξασφάλιση του αφορολόγητου των μισθωτών. Δε συνδέεται με τον τρόπο ασφάλισης αυτό. Δες εδώ: https://www.sofokleousin.gr/pos-ta-mplokakia-tha-forologithoun-os-misthotoi-me-aforologito

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, andreas-p said:

Ναι.

Το καθεστώς αλλάζει οποτεδήποτε. Η ασφαλιστική κατηγορία δεν αλλάζει. Δεν ξέρω βέβαια για την ειδική κατηγορία εφόσον από δική τους ευθύνη δεν την επέλεξες. Αν δικαιούσαι την ειδική ίσως πρέπει να το ψάξεις για να μπεις σε αυτή αναδρομικά ακυρώνοντας την κατάταξή σου στην 1η.

Ο συνάδελφος μιλάει για την εξασφάλιση του αφορολόγητου των μισθωτών. Δε συνδέεται με τον τρόπο ασφάλισης αυτό. Δες εδώ: https://www.sofokleousin.gr/pos-ta-mplokakia-tha-forologithoun-os-misthotoi-me-aforologito

Αρα τουλαχιστον δικαιουμαι το αφορολογητο απ'οτι καταλαβα. Κατι ειναι και αυτο. Οσον αφορα την ειδικη κατηγορια των νεων θα απεθυνθω στον ΕΦΚΑ, ελπιζω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.