Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο με κάθετη ιδιοκτησία


Euh Ptr

Recommended Posts

Καλημέρα! Είμαι καινούρια μηχανικός και ίσως να έχει ξανασυζητηθεί κάτι αντίστοιχο αλλά όσο διάβασα δεν είδα κάτι. Μου έτυχε ένας πελάτης ο οποίος έχει ενοικιαζόμενα δωμάτια με κάθετη ιδιοτησία με τη θεία του. Αυτός θέλει να βγάλει πεα για να το μισθώσει. Μπορώ εγώ να του βγάλω μόνο για το δικό του μισό κομμάτι κτιρίου ή δεν έχει νόημα και θα χρειαστεί να γίνει σε όλο? Υπάρχει κάποιος περιορισμός σ'αυτό ή άλλος τρόπος να το διαχειριστώ? Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες!!!

Link to comment
Share on other sites

Η κάθετη ιδιοκτησία της θείας από τί χρήση αποτελείται? Επίσης ενοικιαζόμενα ? Οι δύο κάθετες με ποιον τρόπο διαχωρίζονται μεταξύ τους? Είναι ξεχωριστά κτίρια? Χωρίζονται με κάποια μεσοτοιχία και αποτελούν μέρος ενός ενιαίου κτιρίου? 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ένα ενιαίο κτίριο (2όροφο) που έχει χωριστεί ακριβώς στη μέση ώστε να έχουν και οι δύο ίδιο αριθμό δωματίων και να μη "ριχτεί¨κανείς (ο καθένας από 2 δωμάτια στο ισόγειο και 2 στον όροφο). Έχει ξεχωριστή είσοδο το κάθε δωμάτιο. Η θεία του το λειτουργεί κανονικά σα ενοικιαζόμενα δωμάτια εδώ και χρόνια και ο πελάτης μου θέλει να  μισθώσει το κομμάτι του οπότε και απαιτείται το ΠΕΑ. Απλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη από όσα διαβάζω εάν μπορεί να εκδοθεί πεα μόνο για το μισό κομμάτι που μας αφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει μεσοτοιχία που διαχωρίζει και δεν υπάρχει λειτουργικά συνένωση, θα έκανα για την κάθετη ιδιοκτησία του πελάτη μου. Εφόσον η χρήση είναι ίδια και το κέλυφος κοινό (έχουν κοινό φέροντα οργανισμό και πχ κοινή στέγη/δώμα κλπ) θα μπορούσε να γίνει και ένα πεα για το σύνολο του κτιρίου, θερμομονωτικά/ενεργειακά είναι πιο σωστό. Νομίζω έχει συζητηθεί και παλιότερα και έχει γίνει αποδεκτό από συμβολαιογράφους κλπ . Από την άλλη όμως με αυτόν τον τρόπο αποτυπώνεις και αναλύεις κάτι το οποίο άραγε θα πληρωθείς? Αφού ο πελάτης σου λογικά θα σου πει: εγώ  την επιφάνεια της κάθετης μου σου ανέθεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κι αν δεν είναι κάθετη, αλλά οριζόντια (δεν ξεκαθαρίζεται στο ερώτημα) πάλι θέλει ξεχωριστό ΠΕΑ.

Σε ενιαίο (στατικά) όμως κτίριο, ΔΕΝ επιτρέπεται η σύσταση καθέτων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Αν υπάρχει μεσοτοιχία που διαχωρίζει και δεν υπάρχει λειτουργικά συνένωση, θα έκανα για την κάθετη ιδιοκτησία του πελάτη μου. Εφόσον η χρήση είναι ίδια και το κέλυφος κοινό (έχουν κοινό φέροντα οργανισμό και πχ κοινή στέγη/δώμα κλπ) θα μπορούσε να γίνει και ένα πεα για το σύνολο του κτιρίου, θερμομονωτικά/ενεργειακά είναι πιο σωστό. Νομίζω έχει συζητηθεί και παλιότερα και έχει γίνει αποδεκτό από συμβολαιογράφους κλπ . Από την άλλη όμως με αυτόν τον τρόπο αποτυπώνεις και αναλύεις κάτι το οποίο άραγε θα πληρωθείς? Αφού ο πελάτης σου λογικά θα σου πει: εγώ  την επιφάνεια της κάθετης μου σου ανέθεσα.

Δοθείσης της ευκαιρίας θα ήθελα να σχολιάσω το εξής το οποίο έχω συναντήσει 2 φορές μάλιστα: Πουλήθηκε ολόκληρη οικοδομή (δηλ. πουλήθηκε το σύνολο των επιμέρους οριζόντιων ιδιοκτησιών)  και η συμβολαιογράφος δεν δεχόταν ΠΕΑ για το σύνολο της οικοδομής. Απαιτούσε (!!!) 1 ΠΕΑ ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Και έτσι έγινε..............

Δεν ήταν βίτσιο της. Κινήθηκε βάσει δικών τους οδηγιών. Ίσως αντιστοιχίζουν τους ΚΑΕΚ.............

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ...έχω ισχυρή εντύπωση βέβαια ότι εδώ στο φόρουμ το συζητάγαμε ότι οι συμβολαιογράφοι δεν μπορούν να εγείρουν τέτοια απαίτηση. Εγώ σε διώροφη διπλοκατοικία του ίδιου ιδιοκτήτη (κάθε όροφος και κατοικία) κατόπιν αρχικής συνεννόησης με την συμβολαιογράφο έκανα ένα πεα για το σύνολο και προχώρησε κανονικά. Αν το δούμε από την επιστημονική/ενεργειακή του σκοπιά το σωστό είναι να μελετήσεις όλο το κέλυφος...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, steve aris said:

Δοθείσης της ευκαιρίας θα ήθελα να σχολιάσω το εξής το οποίο έχω συναντήσει 2 φορές μάλιστα: Πουλήθηκε ολόκληρη οικοδομή (δηλ. πουλήθηκε το σύνολο των επιμέρους οριζόντιων ιδιοκτησιών)  και η συμβολαιογράφος δεν δεχόταν ΠΕΑ για το σύνολο της οικοδομής. Απαιτούσε (!!!) 1 ΠΕΑ ανά οριζόντια ιδιοκτησία. Και έτσι έγινε..............

Δεν ήταν βίτσιο της. Κινήθηκε βάσει δικών τους οδηγιών. Ίσως αντιστοιχίζουν τους ΚΑΕΚ.............

Για δείξε της αυτό, το οποίο έχει κοινοποιηθεί και στην Συντονιστική Επιτροπή Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδας

Εγκύκλιος - Διευκρινήσεις για ΠΕΑ (Ορθή Επανάληψη).pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nick_61 said:

Για δείξε της αυτό, το οποίο έχει κοινοποιηθεί και στην Συντονιστική Επιτροπή Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδας

Εγκύκλιος - Διευκρινήσεις για ΠΕΑ (Ορθή Επανάληψη).pdf 469 kB · 6 downloads

 

17 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Μμμμμμ...έχω ισχυρή εντύπωση βέβαια ότι εδώ στο φόρουμ το συζητάγαμε ότι οι συμβολαιογράφοι δεν μπορούν να εγείρουν τέτοια απαίτηση. Εγώ σε διώροφη διπλοκατοικία του ίδιου ιδιοκτήτη (κάθε όροφος και κατοικία) κατόπιν αρχικής συνεννόησης με την συμβολαιογράφο έκανα ένα πεα για το σύνολο και προχώρησε κανονικά. Αν το δούμε από την επιστημονική/ενεργειακή του σκοπιά το σωστό είναι να μελετήσεις όλο το κέλυφος...

Δεν διαφωνώ με αυτά που καταθέτετε. Επαυξάνω!!!!!!!!!!!!!!

Εγώ παρέθεσα το τι συνέβη δις.

Εν κατακλείδι, όλοι μας -και όσο πιο παλιοί, τόσο πιο πολύ- γνωρίζουμε τι κάστα, φατρία και κλίκα είναι οι συμβολαιογράφοι. Είναι κράτος εν κράτει.

Και μέσα στο συμβολαιογραφείο θα πουν στον πελάτη ότι: "ο μηχανικός σου δεν μου φέρνει τα χαρτιά που θέλω" και σε αδειάζουν. Εσύ τι κάνεις? Παραθέτεις εγκυκλίους και νόμους στον ενδεχομένως άσχετο-ακατάρτιστο πελάτη για να αντεπιχειρηματολογήσεις??  Sorry, αλλά ο μέσος πελάτης-πολίτης (που δεν κατανοεί τις διαδικασίες-νομοθεσίες) θα συνταχθεί με τον συμβολαιογράφο γιατί αυτός είναι το πρόσωπο-κλειδί που θα του κάνει την δουλειά,  δηλ. θα του κάνει το συμβόλαιο για να πάρει τα χρήματα του ή να πάρει το ακίνητο -κατόπι θυσιών- που επιθυμεί! Το ξέρουμε το έργο...........

Δεν θα αιφνιδιαζόμουν αν μου έλεγαν πως πέταξαν την εγκύκλιο στα σκουπίδια όταν έφτασε στη Συντονιστική Επιτροπή Συμβολαιογραφικών Συλλόγων.......

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.