Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση Δ από ανοιχτή σκάλα


wolvie

Recommended Posts

Ακόμα περιμένω τον αριθμό άδειας του....Η ιδιοκτήτρια μου έδωσε έναν άριθμό αδ. αλλά όταν εδέησε η πολεοδομία να μου δώσει το φάκελο, ήταν λάθος άδεια!Μακάρι να έχεις δίκιο για τη σκάλα Χαϊλάντερ αλλά δε νομίζω ότι έχει βάλει τη σκάλα στη δόμηση......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας. Ο τύπος έχει κάνει καταπάτηση, έχει διανοίξει παράθυρα προς πλευρά στην οποία δεν έχει απόσταση Δ από τον κάθετο και είναι καλός γείτονας?

 

Δεν δημιουργεί αυτός δηλαδή κάποιος είδος δουλείας επί της κάθετης ιδιοκτησίας της πελάτισσάς σου? Έχει έγγραφη συναίνεση για την έκδοση αυτής της αδείας?

Πολύ μυστήρια όλα αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο άλλος δεν είναι καλός γείτονας...Η άδεια του διπλανού είναι του 1995 και την έχει πραγματοποιήσει οπότε καληνύχτα.Πρέπει να πάω σύμφωνα με τα δεδομένα..Τι άλλο να κάνω?Δικαστήρια?

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτήτρια δεν πήγαινε καν να δει το οικόπεδο οπότε ο άλλος το εκμεταλλεύτηκε αφού είχε απέναντι του μόνη γυναίκα με προβλήματα....

Καλά, το οικοπεδο δεν το είδε. Τοπογραφικό δεν υπεγραψε για την εκδοση της άδειας του υπαρχοντος;

 

Η΄ επειδή φωτίζει τους ίδιους χώρους και απο μπροστά και απο πίσω δεν υπάρχει πρόβλημα?

Να τον υποχρεώσεις να τα κλείσει. Αυτός σε βλάπτει και έχει μπει στην ιδιοκτησία σου.

 

Και μία ερώτηση: κολλώντας στη σκάλα δεν είναι σαν να είσαι σε απόσταση μικρότερη απο Δ απο κτίριο και συνεπώς απαγορεύεται?

Ή αφήνεις Δ ή κολλας. => μπορείς να κολλησεις.

 

Για ρίξε και μια ματιά στην άδεια. Στο τοπογραφικό δεν δείχνει την κάθετη;

Εγώ πάντως θα ξεκινούσα από το τοπογραφικό της άδειας. Εάν υπάρχει γνήσια υπογραφή του πελάτη σου... πρόβλημα. Εάν όχι... να τη γκρεμίσει!!!

 

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι το οικόπεδο στο καταστρέφει γιατί δε μένει επαρκής χώρος δόμησης για τον πελάτη σου.

Ρε συ, μήπως θέλει να της το αγοράσει και δεν του το δίνει και πάει να εκβιάσει την κατάσταση. Γιατί αυτός όπως βλέπω το σχήμα είχε ήδη μεγαλύτερο χώρο από την πελάτισσα σου για να χτίσει άνετα!

Link to comment
Share on other sites

ε καλα η υπογραφη του ιδιοκτητη στο τοπογραφικο ειναι το αλφα και το ωμεγα του μαιμουδισταν. σιγα μην εχει υπογραψει η κυρια.

 

πολυ σωστη παρατηρηση dada. Αν και κατι μου λεει πως θα εχει εξαφανιστει αυτο το τοπογραφικο προ πολλου απο τα αρχεια. Αλλο...κολπο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας. Ο τύπος έχει κάνει καταπάτηση, έχει διανοίξει παράθυρα προς πλευρά στην οποία δεν έχει απόσταση Δ από τον κάθετο και είναι καλός γείτονας?

 

Ο τυπος έχει κάνει καταπάτηση, αλλα Δ δεν είναι υποχρεομένος να αφήσει από το όριο της καθετου.

 

ε καλα η υπογραφη του ιδιοκτητη στο τοπογραφικο ειναι το αλφα και το ωμεγα του μαιμουδισταν. σιγα μην εχει υπογραψει η κυρια.

 

πολυ σωστη παρατηρηση dada. Αν και κατι μου λεει πως θα εχει εξαφανιστει αυτο το τοπογραφικο προ πολλου απο τα αρχεια. Αλλο...κολπο αυτό.

 

Πρεπει όμως να ήταν ενήμερη. Η απογραφή στο ΙΚΑ πως έγινε; Αφου ζητάνε όλους τους ιδιοκτητες!

Επίσης υπάρχουν τα αρχεία της Αρχαιολογίας... Μπορεί να του έχει ξεφύγει εκει καμια πλαστή τζιφρα!

Βρες κάπου που να είναι λάθος και πάτα του τον κάλο!!! Κανε και μια επαφή με τον μηχανικό του.... Να δεις για πότε θα τρέχουνε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σίγουρα η ιδιοκτήτρια μου δεν είχε καμμιά σχέση με άδεια γείτονα.Τελικά έλαβα άλλον έναν αριθμό άδειας και τώρα περιμένω απο αρχείο να δω τι δράκους έχει μέσα...Dada και γω πιστεύω ότι πήγαινε να το φάει....Μου αρέσει πολύ η ιδέα να κολλήσω και να κλείσω παράθυρα...Αν και πιστεύω ότι πρέπει να πάρω τη συναίνεση του γι αυτό....

---------------

Τελικά πήρα και την άδεια του έτερου ιδιοκτήτη. Υπογραφές ιδιοκτήτη δεν υπάρχουν πουθενά ούτε και δηλώσεις! Το θέμα όμως είναι άλλο: η σκάλα καταδεικνύεται κανονικώς στις κατόψεις (ως διαμόρφωση) αλλά όχι στο διάγραμμα κάλυψης ούτε και στο τοπογραφικό...Μήπως τελικά μπορώ να πάρω το Δ απο κτίριο και όχι απο σκάλα? Να σημειωθεί ότι η σκάλα είναι μεν συμπαγής ακολουθεί δε το ανάγλυφο του εδάφους....

-----------------

Καμμία γνώμη παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν μας είπες ότι η σκάλα ακολουθεί το ανάγλυφο του εδάφους .......και όλοι φανταστήκαμε μια σκάλα ελεύθερη που οδηγεί στον όροφο.

Επειτα, μπορείς να ισχυριστείς ότι σου καταπάτησε την ιδιοκτησία και να στραφείς εναντίον του νομικά. Ενοείτε πως βγάζεις και άδεια να κολάς στο κτίριο του και να του κλείνεις και παράθυρα και να καταργείς σκάλες αλλά

 

 

αν εσύ έχεις Δ και θές να τον αφήσεις και να αφήσεις να χτίζει όπως να ναι. Αστονα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

λίγο άκυρη ερώτηση αλλα θα την κάνω για επιβεβαίωση....

σε οικόπεδο εντός οικισμού με επιφάνεια < 500 τ.μ. μπορεί να απέχει η ανοικτή

σκάλα για τον α΄οροφο σε απόσταση μικρότερη απο 2,50μ απο το όριο του

οικοπέδου(δημοτ. οδός)???

To π.γ 24.4/3.5.1985 (φεκ 181 Δ') αρθ.6 παρ 6,β αναφέρει οτι το κτίριο μπορεί να μπεί, προφανώς εννοεί και την σκάλα ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.