Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Πρωτη φορα γραφω στο forum. Δεν γνωριζω αν απευθυνομαι στην σωστη θεματολογια. Εχω την εξης ερωτηση: 

Μετα απο τακτοποιηση μιας αυθαιρετης διαμερισματωσης και με την ολοκληρωση του πινακα οριζοντιας ιδιοκτησιας (με διαγραμμα καλυψης, κατανομη χιλιοστων κλπ) τι κανω ακριβως ωστε να ειναι εγκυρη η συσταση; 

Χρειαζεται αναθεωρηση αδειας στο E-adeies (ενημερωση φακελου) και ανεβασμα ολων των δικαιολογητικών (αρχιτεκτονικα, μελετες παθητικης πυροπροστασιας κλπ) απο την αρχη;

Ή απλα το παω σε ενα συμβολαιογραφο το επικυρωνει και ειμαι καλυμμένος.

Υ.Σ Την συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας την ζητησε ο πελατης ωστε να γραψει τα διαμερισματα του στα 2 παιδια του. 

 

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κάνει υπαγωγή στο ν 4495 δεν χρειάζεται να πας στη πολεοδομία.Βγαζεις από το σύστημα τη βεβαίωση και το πεντασελιδο και μαζί με τον πίνακα και τις κατοψεις όπου θα γραψεις και τον αρ δήλωσης και τον ειδικό κωδικό το δίνεις στο συμβολαιογράφο να κάνει τη συσταση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν έχει γίνει υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης, τότε ο μηχανικός που έκανε τη δήλωση θα σου δώσει αντίγραφα των σχεδίων που έχει ανεβάσει (ή που πρόκειται να ανεβάσει εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών) στο σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Ως νέα μηχανικός πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ οπότε έχω κάποιες απορίες και χρειάζομαι την βοήθεια σας. 

1) Στην Η.Τ.Κ. είναι υποχρεωτική η υποβολή του Πίνακα Χιλιοστών, σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει ο πίνακας τί γίνεται ; Μέσα στα βιντεάκια της Παρουσίασης ένας συνάδελφος έκανε αυτή την ερώτηση και αυτοί απάντησαν ότι μπορούν να πάρουν το απόσπασμα από το συμβόλαιο τους και απλά να βάλουν αυτό αντί του Πίνακα Χιλιοστών..(αν κατάλαβα καλά....) Ισχύει κάτι τέτοιο;;

2) Ο αριθμός συμβολαίου που πρέπει να γράψουμε μέσα είναι ο αριθμός συμβολαίου της ΣΥΣΤΑΣΗΣ ή του συμβολαίου που έχει ο ιδιοκτήτης (πχ αγοραπωλησίας); 

3) Έχω ένα ΠΕΑ ενός ακινήτου του οποίου τα μέτρα που έχουν οριστεί δεν συμβαδίζουν με την πραγματικότητα. Θα πρέπει να γίνει τροποποίηση του ΠΕΑ ή έκδοση νέου ΠΕΑ  ώστε να συμβαδίζουν τα μέτρα αυτού με τα μέτρα που θα οριστούν μέσα στην Η.Τ.Κ;

Ευχαριστώ

Edited by katerinaorfan
πρόσθηκη σχολίου
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.