Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να δοθεί παράταση στις δηλώσεις για τα αδήλωτα τετραγωνικά


Engineer

Recommended Posts

20 ώρες πριν, akis73 said:

Ψυχραιμία, θα δωθεί παράταση....

σωστα

και για τα αυθαιρετα και για τα αδηλωτα

υγ

 - Το Δημόσιο εχει  μαζεψει απο τα αυθαιρετα πανω απο τρία δις και συνεχως εσπραττει νεα προστιμα.

- Οι Δημοι απο 1-1-20 δικαιουνται να εισπραξουν αναδρομικα για τα 10,5 εκ. αδήλωτα τμ.

και περιμενουν και μερικα εκατομμυρια τμ. ακομα.

Εχουν δυο "κοτες" που κανουν χρυσα αυγα. 

Εδωσαν παράταση, θα δωσουν και θα ξαναδώσουν"

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
4 ώρες πριν, dsworks said:

Παραθέτω το σύνολο του Ν.4647/19 άρθρο 51, ως ισχύει σήμερα

====

Πέρα από αυτό,

(και αφού έσβησα διάφορα κοσμητικά για τον υπάλληλο και την απάντησάρα του),

 

Προτείνω γραπτά αιτήματα, γραπτές απαντήσεις, και προώθησή τους στην ΠΟΜΙΔΑ και το Υπουργείο Εσωτερικών.

Αρχικά υπερευχαριστώ που ασχολήθηκες!!!!

 Στο συγκεκριμένο τμήμα έχω την εντύπωση ότι είναι νομικοί. Σε ερώτηση μου "δηλαδή εσείς λέτε ότι το άρθρο αυτό εννοεί διαγραφή μόνο σε οικειοθελώς αυξημένα τ.μ που βεβαιώθηκαν μετά τις 16/12 ?"  μου απάντησε " δεν το λέω εγώ, αλλά ο νόμος ξεκάθαρα".

 

Να ρωτήσω? : Ο νόμος λέει "Βεβαιωμένες οφειλές από φόρους και τέλη προς τους ΟΤΑ α΄ βαθμού, που αντιστοιχούν σε διαφορές ως προς την επιφάνεια ενός ακινήτου ή τη χρήση αυτού και αφορούν χρονικό διάστημα προγενέστερο της υποβολής δήλωσης, καθώς και τα συναφή με αυτές πρόστιμα, διαγράφονται."

Ποιας υποβολής δήλωσης? Αφού αν είχες μεγαλώσει τα τ.μ οικειοθελώς πριν τον νόμο, δηλαδή  χρονικό διάστημα προγενέστερο( ώστε να μπεις τότε στις 100 δόσεις) δεν έχεις να δηλώσεις τίποτα άλλο τώρα. Τα εκανες τότε.  Ή πρέπει να δηλώσεις πάλι  και τί?

 

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

katrmp

το είχα απαντήσει σε ένα συνάδελφο εδώ:

όσο για τους υπαλλήλους, αν υποτίθεται ότι είναι νομικοί, ..., γαμώτο, κρατιέμαι μην αρχίσω τα γαλλικά... άλλη δουλειά δεν είχαν να νομοθετήσουν για το χρονικό διάστημα από 16/12/19 μέχρι αρχές Μαρτίου που ξεκίνησε η πλατφόρμα, προφανώς είναι φωτογραφική ρύθμιση για το Ροβανιέμι του Αη Βασίλη...

Όπως είπα, ζήτα γραπτή απάντηση και κοινοποίησέ τη στην ΠΟΜΙΔΑ. Το θέμα για αυτούς θεωρείται λήξαν από την μέρα που ψηφίστηκε ο νόμος.

https://www.pomida.gr/newspost.php?nsl=oi-protaseis-pomida-gia-tin-platforma-diorthosis-dimotikon-telon-diagrafontai-kai-oi-bebaiomenes-ofeiles-apo-aitiseis-mi-ofeilis-tap

Ψηφίστηκε την Πέμπτη 5.3 στη Βουλή και οδεύει για δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης το σ.ν. του ΥΠΕΣ, με το άρθρο 21 του οποίου διαγράφονται και οι οφειλές δημοτικών τελών ακινήτων που είχαν βεβαιωθεί λόγω δήλωσης διαφορών εμβαδών κατά τη διαδικασία παροχής βεβαίωσης ΤΑΠ για μεταβίβαση ακινήτου (πωλήσεις, γον. παροχές, αποδοχές κληρονομιάς κλπ.).  

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, dsworks said:

katrmp

το είχα απαντήσει σε ένα συνάδελφο εδώ:

όσο για τους υπαλλήλους, αν υποτίθεται ότι είναι νομικοί, ..., γαμώτο, κρατιέμαι μην αρχίσω τα γαλλικά... άλλη δουλειά δεν είχαν να νομοθετήσουν για το χρονικό διάστημα από 16/12/19 μέχρι αρχές Μαρτίου που ξεκίνησε η πλατφόρμα, προφανώς είναι φωτογραφική ρύθμιση για το Ροβανιέμι του Αη Βασίλη...

 

Φίλε σου βγάζω το καπέλο!! Πώς δεν είδα γαμώ την τρέλα μου την ανάρτηση σου τότε τον Μάη!!!

<< προφανώς είναι φωτογραφική ρύθμιση για το Ροβανιέμι του Αη Βασίλη...>> ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ. Διότι αυτο το διάστημα (16/12- 03/2020 δεν εξυπηρετει και κανέναν εντελώς. Ειναι ΑΝΟΥΣΙΑ>>

 

Τον Απρίλιο του πήρα τηλ. στην οικονική υπηρεσία, ρωτόντας τους, μου απαντάνε δυστυχώς ενώ ο υπουργός είχε υποσχεθει...λόγω covid δεν έγινε ακόμα τίποτα. ΠΛΗΡΩΝΩ.

Τον Μαίο τους ρωτώ και μου απαντάνε δυστυχώς ενώ ο υπουργός είχε υποσχεθει...λόγω covid δεν έγινε ακόμα τίποτα. ΠΛΗΡΩΝΩ.

Σήμερα του΄ς ρωτώ και απαντάνε το ίδιο. Τούς λέω ότι είναι εδώ και 3 μήνες νομοθετημένο, και μου λένε αδύνατον παραπεμποντάς με στα έσοδα, οπου είχαν πλήρη γνώση αλλά με την δική τους ερμηνεία.

 

Εστειλά στην Πομιδά, αλλά δεν ξέρω αν δεν είσαι μέλος αν θα δώσουν σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πειράζει, πες μας για ποιόν Δήμο πρόκειται.

 

(και συγγνώμη από τους συναδέλφους που είμαστε λίγο off-topic, ουδέν νεώτερο επίσημα για την παράταση).

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την νέα προσθήκη στην εφαρμογή για βοηθητικούς χώρους (οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά) όπως υπόγειες αποθήκες ή γκαράζ που ηλεκτροδοτούνται από κοινόχρηστη παροχή έχω το εξής εύλογο ερώτημα και όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει:

Έστω υπόγεια αποθήκη (οριζόντια ιδιοκτησία) Ε=10τ.μ. που ηλεκτροδοτείται από κοινόχρηστη παροχή. Αυτή εφόσον χρησιμοποιείται οφείλει ΔΤ και ΤΑΠ. Στον λογαριασμό ρεύματος για την κοινόχρηστη παροχή χρεώνονται τα τ.μ. των κοινοχρήστων ΜΟΝΟ χώρων (ας πούμε 100τ.μ.) στο ΤΑΠ και καθότι κοινόχρηστο δεν χρεώνεται ΔΤ/ΔΦ. Στην εφαρμογή μας αφήνει να δηλώσουμε τον αριθμό την κοινόχρηστης παροχής και αφού τσεκάρει τον αριθμό παροχής μας ζητάει δίπλα δεξιότερα: Ηλεκτροδοτούμενοι Βοηθητικοί Χώροι Κοινόχρηστου Ρολογιού. Εδώ τι πρέπει να συμπληρώσουμε; Τα 100τ.μ. των κοινοχρήστων χώρων; Αν υπάρχουν κι άλλες οριζόντιες ιδιοκτησίες (αποθήκες/γκαράζ) που κι αυτές ηλεκτροδοτούνται με την κοινόχρηστη παροχή πως είναι δυνατόν να το γνωρίζουμε. Θα πρέπει να υπολογιστούν ΟΛΟΙ οι χώροι που ηλεκτροδοτούνται με την κοινόχρηστη παροχή; Αυτό το εμβαδόν θα πρέπει να συμπληρώσουμε; Και μετά θα βγαίνει λογαριασμός ΔΕΗ που θα περιλαμβάνει ΤΑΠ και ΔΤ/ΔΦ για τους κοινόχρηστους και για τους ιδιωτικούς χώρους μαζί;;

Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

το ΤΑΠ ειναι φορος- χαρατσι  "ιδιοκτησιας" υπερ των Δημων.

Δεν εχει σχεση με την ΔΕΗ, την συνδεση ή την καταναλωση

Εισπρατεται μεσω της ΔΕΗ, οπερ σημαινει οτι,

αφου δεν εχεις ρευμα δεν εχεις και λογαριασμο αρα δεν πληρωνεις ΔΤ [σωστα] αλλά το "χρωστας" το ΤΑΠ.

"παληα" πηγαιναμε στον Δημο με την διακοπη και  το ΑΦΜ και ο  Δημος βεβαιωνε μεσω ΔΟΥ την οφειλη σε ΤΑΠ.

Οταν παιρναμε ρευμα,  ξαναπηγαιναμε για να χρεωνεται μεσω της ΔΕΗ και ξαναμανα τα ίδια σε καθε διακοπη/επανασυνδεση...[ιστοριες γραφειοκρατικης παράνοιας]

 

Τωρα με τα "ηλεκτρονικα",  δξ πώς το αντιμετωπιζει αυτο  η ..πλατυφορμα..

Και οσον αφορά  τα αναδρομικα θα δουμε αν θα ειναι για τα 5 τελευταια χρονια ή 5 χρονια πριν το 14 και μετα "εσαεί"

ή ό,τι αλλο συμφωνησαν Υπουργοι και Δημαρχοι, αλλά να βρουμε στον λαβυρινθο αυτο και πώς το εννοουν......τρεξον γυρεψον....

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.