Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ατύχημα σε ξύλα πόρτας


matchaman

Recommended Posts

Σε πολυκατοικία ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής, είμαι ιδιοκτήτης του ενός ισογείου καταστήματος, το οποίο ενοικιάστηκε σε εταιρεία με γραφεία και κάνουν ολική ανακαίνιση. Η είσοδος έχει ορατά (αντικριστά) τα δύο καταστήματα και η κεντρική (της πολυκατοικίας) είναι στη μέση ευθεία. Ο διαχειριστής, αρχιτέκτονας στο επάγγελμα, είχε πει ρητά πως απαγορεύεται η αλλαγή πόρτας στο κατάστημα, πράγμα σεβαστό αν και δεν προσέφερε την παραμικρή ασφάλεια.

Επρόκειτο για γυάλινη πόρτα κατασκευασμένη τη δεκαετία του '70 με χαλύβδινο σκελετό περιμετρικά (σκουριασμένο), με ξύλινο πλαίσιο και μπάρα λαβής. Τα ξύλα αυτά είχαν σαπίσει, οπότε έγινε αφαίρεση και απόπειρα γυαλίσματος, χωρίς επιτυχία. Χθες ενημερώθηκα πως στη δεύτερη απόπειρα επισκευής τους (σε φρέζα), κατά την αφαίρεσή τους έσπασαν σε κομμάτια. Λογικό για ξύλα σάπια από τα νερά και την πολυκαιρία!

Αναγκαστικά η εταιρεία θα βάλει ανακατασκευή σε νέα πόρτα, ίδιας σχεδόν όψης αλλά σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές. Κανένας τεχνίτης δεν αναλαμβάνει να φτιάξει 1 προς 1 την πόρτα όπως ήταν, αναγκαστικά θα μπει μοντέρνα αλλά όσο γίνεται κοντά στην αυθεντική. Φοβάμαι πως ο διαχειριστής θα γίνει έξαλλος και έχω ακούσει πως είναι δικομανής.

Τι μπορεί να συμβεί αν η πόρτα κατά τη γνώμη του είναι απαράδεκτη για την ομοιομορφία με την απέναντι; Υπάρχουν φωτογραφίες με το πως ήταν πριν και ευτυχώς ο ενοικιαστής φωτογράφισε το σπασμένο σάπιο ξύλο μόλις άνοιξε σε κομμάτια κατά την αφαίρεση για το φρεζάρισμα.

Edited by matchaman
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα απόλυτα και μάλιστα το ίδιο θα ήθελα κι εγώ. Όμως πρόκειται για μια από τις πιο ιδιαίτερες αισθητικά πολυκατοικίες στον νομό Αττικής και θυμάμαι πως επέμενε πως θέλει τη συγκεκριμένη. Θέλω να προσθέσω δε, πως ο σιδερένιος σκελετός είναι σε άθλια κατάσταση και ο αφαλός/κλειδαριά δεν έχουν χώρο για αναβαθμίσεις.

Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε εξαντλήσει τις πιθανότητες αποκατάστασης, από τεχνικής πλευράς μένουν μόνο πιθανές οικονομικές επιπτώσεις.

Για αυτές δεν μπορεί να σας απαντήσει μηχανικός, μάλλον δικηγόρο θα χρειαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, matchaman said:

Σε πολυκατοικία ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής, .....

1-....είχε πει ρητά πως απαγορεύεται η αλλαγή πόρτας στο κατάστημα...

2- .... με χαλύβδινο σκελετό περιμετρικά (σκουριασμένο), με ξύλινο πλαίσιο και μπάρα λαβής....

3- ....Κανένας τεχνίτης δεν αναλαμβάνει να φτιάξει 1 προς 1 την πόρτα όπως ήταν,.....

4-....έχω ακούσει πως είναι δικομανής.
...

 

13 ώρες πριν, matchaman said:

....μια από τις πιο ιδιαίτερες αισθητικά πολυκατοικίες στον νομό Αττικής ....
4-...Τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Αφού και μόνος σου τονίζεις ότι το ακίνητο σας ήταν ιδιαίτερης Αρχιτεκτονικής θα έπρεπε και συ για να μη υποβαθμίζεις την αξία του και να προσέχεις ιδιαίτερα. Οι λεπτομέρειες πολλές φορές κάνουν την διαφορά.

 

1-      Άλλο το είπε ρητά, άλλο υπάρχει γραπτή απόφαση Γενικής συνέλευσης, άλλο να είναι γραμμένο στον Κανονισμό της πολυκατοικίας. Επίσης μεγάλη διαφορά αν υπάρχει χαρακτηρισμός του ακινήτου. Μεγάλη διαφορά βαρύτητας μεταξύ τους.

2-      Μάλλον σφυρήλατη δηλαδή?

3-      Μη το λες το κανένας. Υπάρχουν. Απλα δεν είναι απλα αλουμινάδες συνηθισμένοι στα έτοιμα προφίλ αλουμινίου κλπ. Και δεν ήταν εργασία απλής επισκευής, ‘αρα θέλει ειδικούς μάστορες και φυσικά άλλα κοστολόγια. Διότι δεν την διορθώνει σε λίγες ώρες.

4-      Μη φοβου για το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί. Η Θανατική ποινή δεν υπάρχει πια κι αντε ένα ισόβια με θετικό υπέρ σου τον πρότερο έντιμο αρχιτεκτονικά σου βίο. Ότι λιγότερο θες αν ξεκινήσουν οι αγωγές θα εξαρτηθεί από τον δικηγόρο σου πιθανά από γνωματεύσεις αλλων αρχιτεκτόνων κ.λπ. κ.λπ.….

Γενικά θα έχετε μπόλικα να κάνετε….. ειδικά αν επικαλεστεί κι αν μπορεί να τεκμηριώσει αρχιτεκτονικά, ότι με την παρέμβαση σας έχεις μειώσει την Εμπορική Αξία του όλου ακινήτου.

 

Υ.Γ.

  • Το ποινές και ισόβια ήταν πλακίτσα ε….
  • φυσικά αφού δεν μας έδωσες θέση του ακινήτου δεν μπορούμε να έχουμε απο αρχιτεκτονική άποψη ουσίας.
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις μια συνάντηση με τον Αρχιτέκτονα; Μπορεί να είναι παρεξήγηση. Μπορεί να δεχτεί το νομοτελειακό της φθοράς και να σου συστήσει σωστή επισκευή σε καλή τιμή.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς, η τεχνική εταιρεία που έχει αναλάβει την ανακαίνιση έκανε απρόβλεπτα καλή δουλειά, χρησιμοποιώντας original ξύλα από το εσωτερικό μέρος και τώρα η πόρτα έχει το 99.5% της αρχικής της μορφής απ' έξω (δηλαδή η όψη δεν έχει καμία διαφορά εκτός από μια κλειδαριά με defender).

Δεν έλαβα κάποιο παράπονο, οπότε μάλλον τέλος καλό, όλα καλά. Εκτός αν έχουν θέμα που από μέσα έγινε λίγο Frankenstein με λευκό laminate αλλά νομίζω πως αυτό είναι θέμα δικό μου και του ενοικιαστή.

Edit: και για του λόγου το αληθές, βλέπουμε το σίδερο πίσω από τα ξύλα (πίσω μέρος), το μετά (με το φρέσκο λούστρο και defender) και το πριν το ατύχημα.
Τα έδειξα μάλιστα στον μηχανικό μου και είπε ότι θα έπρεπε να μου λένε κι ευχαριστώ για το λουστράρισμα.

atsali.jpg

fixed_door.jpg

 

original_door.jpg

Edited by matchaman
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetris said:

τι έχεις  πάθει τώρα τελευταία???:mrgreen:

συχνά πυκνά γράφω απο το κινητό φίλε και συχνά πυκνά αποφασίζει μόνο του πως θα γράψει κάτι..... 

είμαι και λίγο γκαβός οπότε δεν το βλέπω ότι το έκανε...

είμαι και λίγο ορθογραφικά κομψί κομψά...

και φυσικά αρπάζω την ευκαιρία να πούμε και 2 κουβέντες μαζί....

 

(αν πρόσεξες παρ όλο που μπορώ να κάνω την διόρθωση και να αφαιρέσω την επισήμανση σου την αφήνω ..... 😎)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

συχνά πυκνά γράφω απο το κινητό φίλε και συχνά πυκνά αποφασίζει μόνο του πως θα γράψει κάτι.....  (αχ αυτή η τεχνολογία...)

είμαι και λίγο γκαβός οπότε δεν το βλέπω ότι το έκανε... (ου γαρ μόνον, της ίδιας κλάσεως είμαι κι εγώ...)

είμαι και λίγο ορθογραφικά κομψί κομψά... (ουδείς τέλειος)

και φυσικά αρπάζω την ευκαιρία να πούμε και 2 κουβέντες μαζί.... (αυτή την ευκαιρία αρπάζω κι εγώ)

 

(αν πρόσεξες παρ όλο που μπορώ να κάνω την διόρθωση και να αφαιρέσω την επισήμανση σου την αφήνω ..... 😎) merci

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.