Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας - Υποχρεώση ΣΑΥ-ΦΑΥ κι επίβλεψης


debkaracv

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για άδεια μικρής κλίμακας. Έχω αναλάβει μία άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση υαλοπετασμάτων, για επενδύσεις στις όψεις και διάνοιξη νέων ανοιγμάτων και για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Παρόλα αυτά επειδή είναι ισόγειο το κτίσμα οι εργασίες θα γίνουν χωρίς την χρήση ικριωμάτων. Όλα τα παραπάνω υπάρχουν στην σχετική νομοθεσία και στο eadeies σαν εργασίες αλλά τονίζουν ότι είναι με την χρήση ικριωμάτων. Γι αυτόν τον λόγο όταν τα κλικάρεις σου βγάζουν σαν απαραίτητα δικαιολογητικά την κατάθεση ΣΑΥ-ΦΑΥ και ανάθεση ανάληψη επίβλεψης. Κάπου είχα διαβάσει -χωρίς όμως παραπομπή σε νομοθεσία- πως στις εργασίες μικρής κλίμακας απαιτείται ΣΑΥ-ΦΑΥ και επίβλεψη μόνο όταν γίνεται χρήση ικριωμάτων. Ισχύει αυτό;

Άρα εν προκειμένω, εφόσον δεν θα κάνω χρήση ικριωμάτων μπορώ στο σύστημα αντί αυτών να ανεβάσω υ.δ. ότι δεν απαιτούνται τα παραπάνω γιατί δεν θα γίνει χρήση ικριωμάτων; Ωστόσο με καλύπτει κάποια νομοθεσία; Εν ολίγοις σαν γενική απορία σε μία ΕΕΜΚ πότε απαιτείται ΣΑΥ-ΦΑΥ και πότε επίβλεψη και που τα ορίζει ο νομοθέτης αυτά;

Ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, debkaracv said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για άδεια μικρής κλίμακας. Έχω αναλάβει μία άδεια μικρής κλίμακας για αντικατάσταση υαλοπετασμάτων, για επενδύσεις στις όψεις και διάνοιξη νέων ανοιγμάτων και για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Παρόλα αυτά επειδή είναι ισόγειο το κτίσμα οι εργασίες θα γίνουν χωρίς την χρήση ικριωμάτων. Όλα τα παραπάνω υπάρχουν στην σχετική νομοθεσία και στο eadeies σαν εργασίες αλλά τονίζουν ότι είναι με την χρήση ικριωμάτων. Γι αυτόν τον λόγο όταν τα κλικάρεις σου βγάζουν σαν απαραίτητα δικαιολογητικά την κατάθεση ΣΑΥ-ΦΑΥ και ανάθεση ανάληψη επίβλεψης. Κάπου είχα διαβάσει -χωρίς όμως παραπομπή σε νομοθεσία- πως στις εργασίες μικρής κλίμακας απαιτείται ΣΑΥ-ΦΑΥ και επίβλεψη μόνο όταν γίνεται χρήση ικριωμάτων. Ισχύει αυτό;

Άρα εν προκειμένω, εφόσον δεν θα κάνω χρήση ικριωμάτων μπορώ στο σύστημα αντί αυτών να ανεβάσω υ.δ. ότι δεν απαιτούνται τα παραπάνω γιατί δεν θα γίνει χρήση ικριωμάτων; Ωστόσο με καλύπτει κάποια νομοθεσία; Εν ολίγοις σαν γενική απορία σε μία ΕΕΜΚ πότε απαιτείται ΣΑΥ-ΦΑΥ και πότε επίβλεψη και που τα ορίζει ο νομοθέτης αυτά;

Ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια!

Καλησπέρα!Στο άρθρο 30 υπάρχουν εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται καμία άδεια (η αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα όπως και η επισκευή όψεων χωρίς ικριώματα είναι μέσα σε αυτές ...Δες αν υπάγεσαι εκεί...οι εσωτ.διαρρυθμίσεις σε ισόγειο καθώς και η διάνοιξη νέων ανοιγμάτων δεν ζητούν ΣΑΥ-ΦΑΥ στα επι μέρους δικαιολογητικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, debkaracv said:

............ Γι αυτόν τον λόγο όταν τα κλικάρεις σου βγάζουν σαν απαραίτητα δικαιολογητικά  ....................

Άρα εν προκειμένω, εφόσον δεν θα κάνω χρήση ικριωμάτων μπορώ στο σύστημα αντί αυτών να ανεβάσω υ.δ. ότι δεν απαιτούνται τα παραπάνω γιατί δεν θα γίνει χρήση ικριωμάτων; Ωστόσο με καλύπτει κάποια νομοθεσία; ...............

Το σύστημα για κάθε εργασία που επιλέγουμε μας προτείνει διάφορα δικαιολογητικά.

Αν εμείς, βασιζόμενοι σε νόμο ή εγκύκλιο, κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται κάποιο από αυτά

ανεβάζουμε αντί αυτού ενημερωτικό σημείωμα που το δικαιολογεί.

Όσον αφορά στις περιπτώσεις που περιγράφεις νομίζω το ΣΑΥ-ΦΑΥ είναι περιττό. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 8:03 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα!Στο άρθρο 30 υπάρχουν εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται καμία άδεια (η αντικατάσταση κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα όπως και η επισκευή όψεων χωρίς ικριώματα είναι μέσα σε αυτές ...Δες αν υπάγεσαι εκεί...οι εσωτ.διαρρυθμίσεις σε ισόγειο καθώς και η διάνοιξη νέων ανοιγμάτων δεν ζητούν ΣΑΥ-ΦΑΥ στα επι μέρους δικαιολογητικά.

Σε ευχαριστώ πολύ Χριστίνα για την απάντηση σου. Το είχα ψάξει, δυστυχώς νομίζω δεν μπορώ να μπω στο άρθρο 30 διότι θα ρίξω όλη την τζαμαρία της όψης και θα αντικατασταθεί από οπτοπλινθοδομή (χωρίς να επηρεάζω φ.ο.). Επομένως νομίζω δεν μπορώ να το κολλήσω κάπου σε αυτά που λέει το άρθρο 30..!

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, καλή συνέχεια!

 

8 ώρες πριν, gamvro said:

Το σύστημα για κάθε εργασία που επιλέγουμε μας προτείνει διάφορα δικαιολογητικά.

Αν εμείς, βασιζόμενοι σε νόμο ή εγκύκλιο, κρίνουμε ότι δεν χρειάζεται κάποιο από αυτά

ανεβάζουμε αντί αυτού ενημερωτικό σημείωμα που το δικαιολογεί.

Όσον αφορά στις περιπτώσεις που περιγράφεις νομίζω το ΣΑΥ-ΦΑΥ είναι περιττό. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Εννοείται αντιλαμβάνομαι αυτό που λες γι αυτό πχ σε κάτι μελέτες ενεργητικής/παθητικής/ημ/υδραυλικά που μου ζητούσε επειδή δεν τα τροποποιώ με τις αλλαγές που θα κάνω, θα ανεβάσω υδ ότι δεν απαιτούνται.

Απλά για το ΣΑΥ-ΦΑΥ και την επίβλεψη δεν το λέει σε κάποιο ΦΕΚ κοκ ξεκάθαρα. Εσύ έχεις κάποιο υπόψη σου; 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για τις περιπτώσεις γ)αντλητική εγκατάσταση και κτίσμα για την στέγαση της και κα) Για απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης

απαιτείται ΣΑΥ-ΦΑΥ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα για μια άδεια μικρής κλίμακας εσωτερικές διαρρυθμίσεις ισογείου χρειάζεται ΣΑΥ – ΦΑΥ και σε πιο ΦΕΚ το αναφέρει αυτό, αν δεν χρειάζεται ΣΑΥ – ΦΑΥ τι γράφουμε στην αιτιολογική έκθεση ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά 
Για ΕΕΔΜΚ εσωτερικών διαρρυθμίσεων και εργασιών ανακαίνισης μου βγάζει το σύστημα να ανεβάσω ΣΑΥ ΦΑΥ. 
Μήπως ξέρει κάποιος, εάν όντως απαιτείται και αν ναι υπάρχει κάποιο υπόδειγμα στα downloads? Με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα ΣΑΥ ΦΑΥ για την εν λόγω κατηγορία. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, έχω αναλάβει μια άδεια μικρής κλίμακας για τοποθέτηση προκατ πισίνας τύπου compact έως 50 τ.μ. σε κατοικία. Ξέρει κάποιος αν απαιτείται ΣΑΥ και ΦΑΥ? αν ναι, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.