Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Forum Μηχανικών Τ.Ε.


pariah7

Recommended Posts

stayros συμφωνώ μαζί σου και καταδικάζω (προφανώς θα το έχεις καταλάβει) ανάλογες συμπεριφορές! Το είπα και πιο πάνω.

Εξάλλου η επαγγελματική κατάρτιση του επαγγελματία Μηχανικού και η ποιότητα του ανθρώπου Μηχανικού δεν αποδεικνύονται με προσωπικές επιθέσεις! Ο σεβασμός κερδίζεται αλλιώς.

Και μην ξεχνάς ότι η μόρφωση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με τη γνώση "γραμμάτων". Άλλα πράγματα την πιστοποιούν και αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς ilias και αναγνωρίζω και τη δική σου αλλά και πολλών άλλων τη λογική στάση. Αλλά άλλο το να λέμε πως δεν έχουν προσβληθεί οι Μηχανικοί ΤΕ στο forum από διάφορα μέλη...

Link to comment
Share on other sites

@lifp

 

Ένα φόρουμ είναι τα μέλη του. Μέλη του michanikos.gr είναι τόσο ΠΕ όσο και ΤΕ (και μη μηχανικοί). Προσβολές αλλά και ψύχραιμες τοποθετήσεις έχουν υπάρξει εκατέρωθεν. Στο 90% (για να μην πω 100%) των περιπτώσεων τα περιστατικά που αναφέρετε ηταν σε συγκεκριμένης θεματολογίας νήματα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι ακριβώς πρέπει να κάνουν οι "δημιουργοί" του αγαπητέ/ή lifp. Αν θέλεις μπορείς να υποβάλλεις τις προτάσεις σου εδώ : Προτάσεις για βελτίωση του forum..

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας και εγώ τον δρόμο του ilias να προσθέσω ότι δεν θυμάμαι να έγινε ανταλαγή απόψεων σε κάποιο νήμα σχετικά με τεχνικό θέμα και να αφορίστηκε η άποψη κάποιου συναδέλφου ΤΕ απλά και μόνο επειδή είναι μηχανικός ΤΕ. Εν τέλει το φόρουμ είναι michanikos.gr και όχι michanikosPE.gr. Δέχομαι ότι ίσως οι συνάδελφοι ΤΕ να θέλουν έναν ξεχωριστό χώρο για να συζητήσουν τα περί δικαιωμάτων τους αλλά θεωρώ και εγώ με την σειρά μου κρίμα το να γίνονται συζητήσεις τεχνικού περιεχομένου για τις οποίες ίσως τα υπόλοιπα μέλη του michanikos.gr να μην μάθουν ποτέ ότι έγιναν.

 

Από την στιγμή λοιπόν που το εν λόγω φόρουμ δεν περιορίζεται σε ζητήματα επ. δικαιωμάτων και διεκδίκησης αυτών θεωρώ και εγώ ότι λειτουργεί διασπαστικά διευρύνωντας το χάσμα αντί να το μικραίνει. Είμαστε όλοι μας πρωτίστως μηχανικοί (ή εν δυνάμει μηχανικοί:P) και στην συνέχεια ΤΕ ή ΠΕ.

 

Αυτά από μένα και συγνώμη για το οφ τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

... Παρόλα αυτά όμως, θα πρέπει οι δημιουργοί του, να το "επεκτείνουν" και προς τη μεριά των Μηχανικών ΤΕ, έτσι ώστε και οι Μηχανικοί ΤΕ να μη νιώθουν ότι μπαίνουν σε ένα forum ξένο, επειδή δεν υπάρχει κάτι που να είναι πιο κοντά σε αυτούς...

Εφόσον επιθυμείς και εσύ και όλοι μας να βελτιώσουμε το michanikos.gr προς το καλύτερο, θα μπορούσες να βοηθήσεις κάνοντας τα εξής:

1. Να αναλύσεις το "..."επεκτείνουν" και προς τη μεριά των Μηχανικών ΤΕ...". Πώς θα γίνει αυτό; Τι δεν υπάρχει ή δεν έχει γίνει που πρέπει να γίνει;

2. Να αναλύσεις το "...οι Μηχανικοί ΤΕ να μη νιώθουν ότι μπαίνουν σε ένα forum ξένο...". Εξήγησέ μας γιατί νιώθεις έτσι; Τι ακριβώς είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις άβολα; Τι πρέπει να γίνει για να το νιώθεις οικείο. Να το νιώθεις και δικό σου "σπίτι";

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ξερω τι σκεφτεται ο συναδελφος, στη φραση για την επεκταση προς την μερια των ΤΕ, ισως εννοει π.χ. πως ενω πολλοι συναδελφοι συμμετεχουν πολυ ενεργα στο φορουμ , δεν εχει γινει νομιζω κανεις ΤΕ διαχειριστης στο φορουμ.Οχι οτι σημαινει κατι αυτο-σιγα τα λαχανα μεταξυ μας,δεν ειναι καποιο αξιωμα προς θεου-αλλα σου δημιουργει μια αισθηση μονοπλευρης "αστυνομευσης" .Σαν να υπαρχει μια διακριση. . Και παλι να τονισω πως δεν ξερω αν εννοει αυτο, αλλα ειναι το μονο ανοιγμα που μπορω να σκεφτω εγω...

Επισης κατι δικο μου, που το εχω εκφρασει και προς συντονιστη με π.μ. Παρητηρειται το φαινομενο σε θεμα που αφορα Τ.Ε π.χ ΤΕΙ, Δικαιωματα κτλ, να μπαινει ξαφνικα ενας που δεν εχει γραψει πουθενα αλλου μηνυματα και δεν ξαναγραφει και πουθενα,να χαλαει το κλιμα της συζητησης με υβρις συνηθως εναντια σε ΤΕ,του απανταει και καποιος και κλειδωνεται το θεμα!!!!Αρα καποιοι δεν θελουν να γινεται κουβεντα για τετοια θεματα και το πετυχαινουν ετσι.ΕΓω θα προτεινα να σβηνονται τετοια μηνυματα και να μην κλειδωνονται θεματα.ΓΙατι ετσι φαινεται οτι υπαρχει συννενοηση με συντονιστη κτλ, πραγμα που 100% δεν πιστευω οτι υπαρχει με βαση αυτα που εχουμε πει με π.μ με τα παιδια.Αρα και δημιουργειται λαθος εντυπωση και δεν συζητουνται επικαιρα θεματα.Το να "τσακωθουμε" μια φορα 2 μελη που μπαινουμε συχνα, γραφουμε κτλ, ειναι λογικο και μετα θα τα βρουμε κιολας.Να μπαινει ενας κομητης και με 2 μηνυματα να καταστρεφει καθε συζητηση ειναι αδικο για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off topic.

 

Σχετικά με το ποιοι εκλέγονται συντονιστές, χωρίς να αναλύσω επι μακρόν ποια πιστεύω εγώ ότι πρέπει να είναι τα κριτήρια (για να μάθεις ποια ακριβώς είναι θα πρέπει να ρωτήσεις αυτόν που διαλέγει τους συντονιστές) θα σου αναφέρω δύο παραμέτρους:

 

  • συμμετοχή
  • "συμπεριφορά"

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω ρίξε μια ματιά εδω. Πιστεύω ότι θα σου δώσει μια ιδέα για το λόγο που η σύνθεση της ομάδας διαχείρησης είναι αυτή που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλα η συμμετοχη ειναι δεδομενη στη λιστα που δινεις. Τωρα σε θεματα συμπεριφορας, οπως ειπα, υπαρχουν πολλες στημενες επιθεσεις που στοχοποιουν ατομα.Τα ατομα αυτα καποια στιγμη απαντουν.Λαθος βεβαια που ασχολουμαστε ολοι μας με στημενες προκλησεις καμια φορα. Επισης κανενας συντονιστης δεν μπορει να δεχθει παρατηρηση για ευνοιτους λογους πιστευω.Αν πω εγω κατι το ιδιο κακο με ενα συντονιστη, εγω θα δεχθω παρατηρηση αμεσως.Επισης αν ο Ψ εχει παρει καποτε παρατηρηση αλλα εχει τοσο μεγαλη συμμετοχη δεν δικαιουται ενα λαθος?Κανεις δεν ειναι νομιζω τελειος ή αναμαρτητος κτλ. Τελος παντων, ειμαστε οφφ τοπικ οντως, αλλα νομιζω πως τοφερε η εξελιξη της κουβεντας στην ερωτηση γιατι δημιουργηθηκε ενα αλλο φορουμ. Δηλ δεν ειπαμε ξαφνικα κατι ασχετο.

Αλλωστε ταχουμε πει τα πιο πολλα και σε προσωπικα μηνυματα. Η επιλογη ατομων γινεται με τον Χ τροπο. Τωρα αν ειναι σωστος ή οχι δεν θα το κρινω δημόσια γιατι με μια κριση* παιρνει η μπαλα ολους και δεν ειναι σωστο.

 

*(Εννοω αν κρινω θετικα τους βγαζω ολους καλους ή αν κρινω αρνητικα τους βγαζω ολους κακους)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ζητούμενο είναι να κατανοήσουμε όλοι μας ότι εδώ μέσα δεν υπάρχουν αντίπαλα στρατόπεδα! Μην προσπαθούμε να βλέπουμε φαντάσματα και εχθρούς χωρίς να υπάρχει λόγος.

Και όποιος έχει να προτείνει κάτι ουσιαστικό για τη βελτίωση του φόρουμ ας το κάνει έμπρακτα όπως είπε και ο Χάρης πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.