Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης παταριού καταστήματος


Recommended Posts

Δημήτρη καλησπέρα,

 

Στην ανάρτησή μου που παρέπεμψες μιλούσαμε για χώρο παταριού και η απορία ήταν αν η επιφάνεια αυτού μας περίορίζει ως προς τη χρήση ή όχι του μειωτικού συντελεστη όποτε και η απάντηση ήταν ότι όχι, το εμβαδόν του παταριού δεν μας επηρρεάζει.

 

Εδώ όμως δεν έχουμε καν πατάρι. Η βασική έννοια του παταριού είναι ότι είναι ένας εξαρτημένος χώρος. Δεν μπορείς να πεις ότι έχω σκέτο πατάρι χωρίς ισόγειο. Εφόσον μιλάμε ένα ανεξάρτητο γραφείο που αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία κατά τη γνώμη μου δεν παίρνει μειωτικό συντελεστή.

Σχετικά έχω απαντήσει και εδώ http://www.michanikos.gr/topic/52335-ν4495-aλλαγή-χρήσης-παταριού-καταστήματος-σε-κύριο/?p=967485

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δανάη, πραγματι,

η σωστη παραπομπη ειναι αυτη που αναφερεις...

 

 Χωρις να επιμενω για το οτι  παιρνει μειωτικο αυτο το "παταρι", που εχει ανεξαρτητη εισοδο απο το πλατυσκαλο,

οροφος ειναι το ισογειο μεχρι την  πλακα που το καλυπτει.

Εδω φαινεται οτι δημιουργουμε εναν οροφο  εντος του  όγκου  του  ισογειου οροφου και μαλιστα   μονον  κατα το τμημα που αυτο το "παταρι" καλυπτει εξ ολοκληρου του καταστημα...αλλά  ειναι στο ιδιο "επιπεδο" με τα παταρια διπλα, που δεν εχουν κλειστει...

 

Καπου εδω καταληγουμε -πλην των άλλων -  και σε μια διαμερισματωση..."...μισού οροφου".

 

Αρα  να διατηρησω καποιες επιφυλαξεις...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εχω παταρι σε καταστημα σε αδεια του 71. Υψη κατασκευαστικα οπως της αδειας. Επιφανεια χωρις επεκταση εκτος αδειας. Ολη η σταθμη των παταριων εμβαδομετρηθηκε στην αδεια καθως διαθετει και διαμερισματα η οικοδομη και αναγραφονται στο στελεχος. Αν δω w.c. στο παταρι και χωρισματα γυψοσανιδας ειναι ζητημα παρολο που μετρησε στο συντελεστη;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σε άδεια του 78 κατάστημα δεν φαίνεται στα σχέδια να έχει πατάρι....όμως όλα τα καταστήματα ( 5) έχουν κατασκευάσει πατάρι το μισό του καταστήματος. Είναι τελικά νόμιμα ή παράνομα; μπορώ να δώσω βεβαίωση; για άδεια λειτουργίας;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σε κανένα εγκεκριμένο σχέδιο της άδειας δεν εμφανίζεται πατάρι δεν μπορείς να θεωρήσεις νόμιμο το πατάρι παρά το ότι με τη νομοθεσία του ΓΟΚ 73 θα μπορούσε να αδειοδοτηθεί μια οικοδομή με πατάρια. Ο έλεγχος αυθαιρεσιών γίνεται με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια που συνοδεύουν την οικοδομική άδεια.

Τομές και σχέδια  Η/Μ (κατόψεις τους) κοίταξες; Πολλές φορές έχουμε δει σχέδια διαφορετικών μελετών να έχουν διαφορές μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,
 

Αγόρασα σπίτι, το οποίο είναι όλο το ισόγειο μιας μονοκατοικίας (περίπου 90τμ). Το σπίτι αυτό λειτουργούσε ως φροντιστήριο, χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης (παρέμεινε ως κατοικία δηλαδή) και εξαιτίας αυτού δεν είχε μπάνιο και κουζίνα, για την ακρίβεια το μπάνιο είναι 1τμ με μια τουαλέτα κι ένα νιπτήρα. 

Θέλω λοιπόν τώρα στους υπάρχοντες χώρους να κατασκευάσω ένα μπάνιο και μια κουζίνα. 
Η ερώτησή μου είναι η εξής. 

Μπορώ να κατασκευάσω πατάρι πάνω από το μπάνιο; (Είναι ψηλοτάβανο σπίτι). Θα πρέπει προφανώς να δηλωθεί; Ουσιαστικά θα κατασκευάσω ένα τοίχο για να διαμορφώσω το μπάνιο και πάνω από αυτό το πατάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, έχω νομιμοποιήσει ενα πατάρι κατάστηματος, απο τον 4014 μεταφέρθηκε στον 4178. Το πατάρι του ηταν βοηθητικος χώρος και έγινε κύριος . Στην άδεια ειναι απλα καταστημα ενω τώρα νοικιάστηκε γεωνομικού ενδιαφεροντος, εγω την νομιμοποίηση την εκανα πριν ενοικιαστει βεβαια.

Δεν έχει αλλαγη χρήσης σωστά? Ενας στο ΤΕΕ μου ειπε ειναι απο καταστημα σε καταστημα οποτε δεν εχει αλλαγή χρήσης. Ένας συναδελφος παλι μου είπε έχει αλλαγη χρησης απο βοηθητικο σε κύριο...Τελικα τι είναι σωστό..

Επισης δεν υπαρχει η σκαλα του προς το παταρι, ενω στην κατοψη της αδειας την εδειχνε..Εκεί βάζουμε μια λοιπη παράβαση( είναι καπως περιεργο γιατι δεν προστεθηκε κατι απο την άδεια αλλα αφαιρέθηκε)..

Edited by Wipeout
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2020 at 4:03 ΜΜ, Guest [email protected] said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,
 

Αγόρασα σπίτι, το οποίο είναι όλο το ισόγειο μιας μονοκατοικίας (περίπου 90τμ). Το σπίτι αυτό λειτουργούσε ως φροντιστήριο, χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης (παρέμεινε ως κατοικία δηλαδή) και εξαιτίας αυτού δεν είχε μπάνιο και κουζίνα, για την ακρίβεια το μπάνιο είναι 1τμ με μια τουαλέτα κι ένα νιπτήρα. 

Θέλω λοιπόν τώρα στους υπάρχοντες χώρους να κατασκευάσω ένα μπάνιο και μια κουζίνα. 
Η ερώτησή μου είναι η εξής. 

Μπορώ να κατασκευάσω πατάρι πάνω από το μπάνιο; (Είναι ψηλοτάβανο σπίτι). Θα πρέπει προφανώς να δηλωθεί; Ουσιαστικά θα κατασκευάσω ένα τοίχο για να διαμορφώσω το μπάνιο και πάνω από αυτό το πατάρι.

μπορείς, θα πρέπει πρώτα να εκδόσεις άδεια να κάνεις εργασίες με το Μηχανικό σου και ο ίδιος θα δει τον χώρο, θα δει αν επαρκεί το ύψος ώστε να μπορεί να διαμορφωθεί το μπάνιο από κάτω και πάνω στο μπάνιο να γίνει το πατάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.