Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανασύσταση φακέλου με ΓΟΚ 73 (α οροφος) σε υφιστάμενο ισόγειο του 1950


dorita2271

Recommended Posts

Καλησπέρα, προκειμένου να προβώ σε τακτοποίηση τμήματος α ορόφου θα πρέπει να προβώ σε ανασύσταση.Το ισόγειο είναι με άδεια του 1950 (έχω το έντυπο κ τα σχέδια μέσω μικροφίλμ) ενώ ο α όροφος το 1976 αλλά δεν υπάρχουν σχέδια.Υπάρχει κ ένα μικρο υπόγειο που δεν υπήρχε στα σχέδια του 50.Το περίγραμμα  ταυτίζεται με τα σχέδια.Συγκρίνοντας  την επιφάνεια του  α ορόφου που αναφέρεται στην άδεια του 1976 με την υφιστάμενη κατάσταση έχω μια μικρή απόκλιση του 1.50μ2. Επισυνάπτω τα 2 σχέδια αποτύπωσης ισογείου- α ορόφου. Σύστημα συνεχές, καλυπτόμενη επιφάνεια 2/3 , 3 όροφοι -11μ ύψος. 

Επειδή δεν γνωρίζω πολύ καλά τον ΓΟΚ73 έχω κάποια ερωτήματα ...

α)Καλυπτόμενη επιφάνεια  Εκ = Εοικ.*2/3 σωστά?

β)Συνολική επιτρεπόμενη δόμηση Εδ = Εκ*3 ?

γ)Η εξωτερική ανοικτή σκάλα που οδηγεί στον α όροφο μετρούσε κάπου? κάλυψη ή δόμηση ? το ίδιο ερώτημα και για τα σκαλοπάτια προς το  υπόγειο που είναι σκεπασμένα με κεραμοσκεπή .

Επίσης παρόλο που λέει συνεχές σύστημα δεν "κολλάει "στα πλαϊνά όρια.(έτσι το δείχνει και το 1950)Τι γίνεται με τις αποστάσεις  Δ πλαινα και πίσω?

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

 

 

ISOGEIO.pdf OROFOS.pdf

Link to comment
Share on other sites

Υπάεχει κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει άν η  εξωτερική σκάλα θα έπρεπε να μετρήσει στην κ+δόμηση με τον ΓΟΚ 73? γιατί στο στέλεχος δεν έχει μετρήσει 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.