Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκρίσεις φορέων


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, πρόκειται να εκδώσω μία άδεια μικρής κλίμακας στο Πέραμα. Ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι οι απαιτούμενες εγκρίσεις φορέων. Κάλεσα σε 4-5 διαφορετικά τηλέφωνα στην Πολεοδομία Πειραιώς αλλά κανείς δεν μου έδωσε σαφή απάντηση για τις απαιτούμενες εγκρίσεις μέχρι που στο τελευταίο τηλ που μίλησα μου είπε μία κυρία που ασχολείται με τα τοπογραφικά - κι από όσο ξέρω αυτοί είναι υπεύθυνοι για να ενημερώνουν για τις απαιτούμενες εγκρίσεις - και μου είπε ότι δεν ξέρει ποιες απαιτούνται κι ότι κάλεσα σε δύσκολη μέρα κι έχει πολλή δουλειά.. μετά από πίεση δικιά μου μου είπε ότι για Πέραμα απαιτείται έγκριση αρχαιολογίας μόνο αν κάνω εκσκαφή, αλλά δεν γνωρίζει κάτι παραπάνω και που μπορώ να απευθυνθώ. Γνωρίζετε εσείς κάτι για το Πέραμα ή αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που ορίζει για κάθε περιοχή τις εγκρίσεις που απαιτούνται; Μετά από αναζήτηση μου δεν βρήκα κάτι, αλλά μπορεί να ψάχνω "λάθος".

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα debkaracv, συνηθίζετε να ξέρει ο μηχανικός ποιες είναι οι απαιτούμενες εγκρίσεις γενικά αφού το ψάξει ή λόγω εμπειρίας, αναλόγως την περιοχή, την χρήση του κτιρίου κλπ. Για να κάνεις όμως τώρα την δουλειά σου και κάποιος συνάδελφος να σε βοηθήσει, θα πρέπει να αναφέρεις τουλάχιστον την χρήση του κτιρίου σου, εάν είναι διατηρητέο, εάν είναι δίπλα σε ρέμα .....και όχι δεν είναι υπεύθυνη η κυρία για τα τοπογραφικά να σε ενημερώσει για όλες τις εγκρίσεις και ναι ψάχνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, desta said:

Καλημέρα debkaracv, συνηθίζετε να ξέρει ο μηχανικός ποιες είναι οι απαιτούμενες εγκρίσεις γενικά αφού το ψάξει ή λόγω εμπειρίας, αναλόγως την περιοχή, την χρήση του κτιρίου κλπ. Για να κάνεις όμως τώρα την δουλειά σου και κάποιος συνάδελφος να σε βοηθήσει, θα πρέπει να αναφέρεις τουλάχιστον την χρήση του κτιρίου σου, εάν είναι διατηρητέο, εάν είναι δίπλα σε ρέμα .....και όχι δεν είναι υπεύθυνη η κυρία για τα τοπογραφικά να σε ενημερώσει για όλες τις εγκρίσεις και ναι ψάχνεις λάθος.

Καλημέρα σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σας! 

Είναι ένα κτίσμα με ισόγειο + υπόγειο, εγώ ασχολούμαι μόνο με ένα μέρος του ισόγειου χώρου το οποίο έχει χρήση καταστήματος τώρα. Με την άδεια μικρής κλίμακας που πρόκειται να βγάλω θα γίνει αλλαγή χρήσης σε κατοικία (θα γίνουν αλλαγές στις όψεις + εσωτερικές διαρρυθμίσεις), όπως έχουν κι οι υπόλοιποι ΄χώροι του κτίσματος. Δεν είναι διατηρητέο, ούτε δίπλα σε ρέμα. Γενικά το Πέραμα σαν περιοχή από όσο έψαξα έχει σχέση με προσφυγικούς οικισμούς, δεν ξέρω αν μπορεί να συνδεθεί με κάποια έγκριση. Στο Πέραμα είναι επί της 3ης Σεπτεμβρίου κοντά στην Φλέμινγκ. Θεώρησα πως είναι στην Πολεοδομία υπεύθυνοι (δεν κάλεσα μόνο στο τοπογραφικό τμήμα, κάλεσα και στα υπόλοιπα και με παρέπεμψαν στο τοπογραφικό) διότι άλλες δύο φορές που έχω χρειαστεί (π.χ. στον Πύργο) το έχω ξεκαθαρίσει έτσι. Εφόσον δεν έχω την εμπειρία, γι αυτό υπέθεσα ότι μπορεί να ψάχνω λάθος και να παιδεύομαι τσάμπα προς την λάθος κατεύθυνση!

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα debkaracv,

σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ελέγξεις αν κάπου εμπίπτει η περίπτωση  αυτή στο Άρθρο 7 - (Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) - Συγκρότηση και αρμοδιότητες) του Ν.4495/17 π.χ. περίπτωση ιβ)    Για κάθε οικοδομική εργασία σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από τη γραμμή παραλίας, ή με πρόσωπο σε βασικούς κυκλοφοριακούς άξονες (Βασικό-Δευτερεύον-Τριτεύον Εθνικό Οδικό Δίκτυο και Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο), λόγω εργασιών στην όψη.

Κατά τα άλλα, αφού εγκριθεί η πυρασφάλεια από την Πυροσβεστική να ενημερώσεις εκ των υστέρων την άδειά σου. (Δεν έχω κάνει ενημέρωση μικρής κλίμακας, δεν ξέρω μήπως θέλει αναθεώρηση)

Για το Πέραμα δεν γνωρίζω κάτι, είμαι από Θεσσαλονίκη. Αν έχει gis ο Δήμος ρίξε μια ματιά ή και στο e poleodomia.gr ή αν έχεις φίλο τοπογράφο ρώτησε για ΦΕΚ με ειδικούς όρους δόμησης ή και τον τοπογράφο της Πολεοδομίας.

Ελπίζω να βοήθησα καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, desta said:

Καλησπέρα debkaracv,

σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να ελέγξεις αν κάπου εμπίπτει η περίπτωση  αυτή στο Άρθρο 7 - (Συμβούλια Αρχιτεκτονικής (Σ.Α.) - Συγκρότηση και αρμοδιότητες) του Ν.4495/17 π.χ. περίπτωση ιβ)    Για κάθε οικοδομική εργασία σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από τη γραμμή παραλίας, ή με πρόσωπο σε βασικούς κυκλοφοριακούς άξονες (Βασικό-Δευτερεύον-Τριτεύον Εθνικό Οδικό Δίκτυο και Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο), λόγω εργασιών στην όψη.

Κατά τα άλλα, αφού εγκριθεί η πυρασφάλεια από την Πυροσβεστική να ενημερώσεις εκ των υστέρων την άδειά σου. (Δεν έχω κάνει ενημέρωση μικρής κλίμακας, δεν ξέρω μήπως θέλει αναθεώρηση)

Για το Πέραμα δεν γνωρίζω κάτι, είμαι από Θεσσαλονίκη. Αν έχει gis ο Δήμος ρίξε μια ματιά ή και στο e poleodomia.gr ή αν έχεις φίλο τοπογράφο ρώτησε για ΦΕΚ με ειδικούς όρους δόμησης ή και τον τοπογράφο της Πολεοδομίας.

Ελπίζω να βοήθησα καλή συνέχεια!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Να προσθέσω μετά από αναζήτηση μου σχετικά με τους προσφυγικούς οικισμούς σε περίπτωση που το οικόπεδο/κτίσμα κοκ έχει παραχωρηθεί από το Υπουργείο Κοινωνικής πρόνοιας πρέπει να παρθεί από την εκάστοτε περιφέρεια "Βεβαίωση μη ανάκλησης παραχωρητηρίου". Ευτυχώς, από ότι αντιλαμβάνομαι γίνεται και ψηφιακά μέσω αυτού του συνδέσμου "http://www.patt.gov.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=26150&Itemid=882".

Ευχαριστώ και πάλι, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.