Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣΧΟΟΑΠ


Recommended Posts

Καλησπέρα ως νέος πολιτικός μηχανικός έχω την εξής ερώτηση.

Γνωρίζω ότι όπου υπάρχει σχέδιο πόλεως και εντός των ορίων οικισμών υπάρχουν ειδικές πολεοδομικές διατάξεις για τα εκτός σχεδίου αγροκτήματα ισχύει το ΠΔ του 1985 (συν δασικοί χάρτες ρέματα αιγιαλοί κτλ) όμως στο δήμο που δραστηριοποιούμαι υπάρχει εγκεκριμένο ΣΧΟΟΑΠ  και  έχω τις εξής ερωτήσεις

1) το ΣΧΟΟΑΠ ορίζει ειδικές πολεοδομικές διατάξεις για τα εκτός σχεδίου αγροκτήματα καθώς και χρήσεις γης;

2)τους χάρτες του ΣΧΟΟΑΠ τους παίρνω από την τοπική πολεοδομία;

Edited by Pavlos33
διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το πρώτο σου ερώτημα ναι.... συνήθως ορίζονται διαφορετικά, μεγαλύτερα συνήθως, όρια αρτιότητας, κατάργηση παρεκλίσεων και χρήσεις γης ανά περιοχή.... θα πρέπει να βρεις και να  μελετήσεις το ΦΕΚ της έγκρισης του ΣΧΟΟΑΠ.... τους χάρτες τους αναζητάς στην τοπική Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου ή στην τοπική ΥΔΟΜ....... σε πρώτη φάση κάνε και μια αναζήτηση στο epoleodomia μήπως υπάρχουν ανεβασμένα και εκεί τα σχέδια...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς στην πολεοδομία κανείς δεν μου έδινε το ΣΧΟΟΑΠ. Από το epoleodomia δεν μπορώ να βρω πως θα κατεβάσω απόσπασμα που να φαίνονται οι χρήσεις γης και δεν γνωρίζω πως να κινηθώ. Θα δοκιμάσω να πάω και στην τεχνική υπηρεσία του δήμου μου, αν και δεν πιστεύω να βγάλω άκρη. Γνωρίζει κανείς μήπως πως μπορώ να εκτυπώσω απόσπασμα από το epoleodomia που να αναφέρονται οι χρήσεις γης κτλ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στη Μεσσηνία Δημήτρη και συγκεκριμένα 

  • Δήμος Πύλου Νεστωρος - Κορώνη (ΣΧΟΟΑΠ : ΦΕΚ 421/ΑΑΠ/28-11-2013)
  • Δήμος Μεσσήνης - Αίπεια (ΣΧΟΟΑΠ : ΦΕΚ 456/ΑΑΠ/17-12-2013),  Πεταλίδι (ΣΧΟΟΑΠ : ΦΕΚ 445/ΑΑΠ/10-12-2013)

Αν θα μπορούσες να με βοηθήσεις θα το εκτιμούσα πάρα πολύ

Όπως και να έχει ευχαριστώ για το χρόνο σου

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πας ΦΕΚ  

αναζητηση

βαζεις τα στοιχεια

και σου δινει και κειμενο  και χαρτες  εγχρωμους και καλοτυπωμενους

http://84.205.251.13/index.php/anazitisi-fek

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ξανά καλησπέρα Δημήτρη και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. 

Το συγκεκριμένο site το έχω ξαναδεί. Το προβλημά μου είναι πως θα μετατρέψω αυτούς τους χάρτες σε dwg ώστε να βλέπω στο autocad σε πιο μέρος του χάρτη πέφτει το κάθε αγροτεμάχιο- οικόπεδο κτλ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να πάρεις τα αρχεία (pdf ή tiff) από τον αρμόδιο φορέα (π.χ. από τις υπηρεσίες των Δήμων)

Κι εφόσον είναι με αναφορά στο ΕΓΣΑ '87, μπορείς να τα "ρίξεις" στο αρχείο .dwg

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής από πολεοδομία και κτηματική υπηρεσία δεν πήρα τίποτα. Τη Δευτέρα θα πάω στο δήμο. Γνωρίζετε αν είναι υποχρεωμένοι να μου το δώσουν η μπορούν να αρνηθούν;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η κτηματική υπηρεσία δεν τα έχει

Η υδομ θα έπρεπε (από τη στιγμή που δίνει χρήσεις γης) να τα έχει, και οφείλει να τα δίνει (δεν είναι κρατικά μυστικά, εκτός κι αν έχει στηθεί κάποιο μαγαζάκι)

Αν δεν έχεις απάντηση από την τ.υ. του δήμου, ψάξε τα σε άλλο συνάδελφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.