Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή κάμψης


 

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους. Ειμαι φοιτήτρια και μας έχουν βάλει να κανουμε στατικη μελετη σε ενα διωροφο στο οπλισμενο σκυροδεμα. Δεν μπορω να βρω τις ροπες καμψης. Αυτος ειμαι με clapeyron αλλα εχω μπερδευτει και δεν μπορω να υπολογισω τις ροπες αδρανειας. Μπορει καποιος να με βοηθησει; Υπαρχει κατι σαν προγραμμα; Ευχαριστω.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

calpeyron ειναι στατική επίλυση περισσοτερων του ενος ανοιγμαος. Ποιο τα στατικό μοντελο που εχεις για να βοηθησω;

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ελυσα το προβλημα που ειχα αλλα δημιουργηθηκε αλλο.εχω ενα συνεχεσ δοκαρι με 4 ανοιγματα και στην μια στηριξη προκυπτει απο Clapeyron θετικη ροπη. αυτο ειναι αδυνατον,ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα ποιοες εννοεις θετικες ροπες...εγω θετικες λεω αυτες που εφελκυουν τη θετικη ινα....αρα αν στη στηριξη σου βγηκε θετικη ροπη εισι λαθος...στη στηριξη εχεις εφελκυσμο ανω....

 

Οπως ειπε κ ο rigid ανεβασε ενα σκαριφημα με το προσομοιωμα σου, τα φορτια σου κ το διαγραμμα ροπων που προκυπτει να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι αδύνατο. Εξαρτάται από τα μήκη των ανοιγμάτων τα φορτία τους και το ποια ανοίγματα φορτίζεις (αν κάνεις δυσμενείς φορτίσεις). Αν έχεις δύο διαδοχικά σχετικά μικρά σε μήκος ανοίγματα με μικρά φορτία μπορεί κάλλιστα να συμβεί. Αν μάλιστα είναι αφόρτιστα τότε συμβαίνει πάντα. Αν κάνεις το σκαρίφημα της ελαστικής γραμμής (γραμμή επιρροής) θα το καταλάβεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

terry, ναι παιζει η ινα αναφοράς, παιζει και αν εννοούμε όλοι την κάτω ινα σαν ινα αναφοράς να ειναι τιποτα συνδετήρια τα δοκάρια, παιζεί ορθώς και του παναγιώτη, παιζει και το αποτέλεσμα να ειναι σε ακραιο +0.000001 απο τις στρογγυλοποιήσεις

τυγχάνει να μην διαθέτουμε και μαντικές ικανότητες και δυσκολεύει τη διαγνωση

Αν έχεις δύο διαδοχικά σχετικά μικρά σε μήκος ανοίγματα με μικρά φορτία μπορεί κάλλιστα να συμβεί.

παναγιώτη για την ακρίβεια ενα μικρό που γειτνιάζει με ένα (ή χειρότερα με 2) μεγάλα ανοίγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.