Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στελέχωση με ΜΕΚ εταιρείας


ΠΑΥΛΟΣ

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει καποιος να μου πει, εαν καποιος Τεχνολόγος Μηχανικός, ο οποιος εργαζεται ως μισθωτός σε τεχνική εταιρεια εαν ειναι δυνατο να στελεχωσει αλλη τεχνική εταιρεια με το ΜΕΚ του.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους [/url] του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μπορεί γιατι είναι μισθωτός σε άλλη εταιρεία

 

θα μπορούσες όμως αν αντί για μισθωτός εχεις εργασιακή σχέση

παροχής υπηρεσίας προς την τεχνική εταιρεία που εργάζεται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Μπορεί ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός να στελεχώσει με το ΜΕΚ του εργοληπτική επιχείρηση και συγχρόνως να εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας?

Θυμάμαι κάπου, (οταν συμπληρώναμε κάποια χαρτιά αδειών) ότι υπογράφαμε ότι δεν είμαι Εργολήπτης Δημόσιων Έργων, μπορεί το άτομο αυτό

να δουλέψει σαν ελεύθερος επαγγελματίας αν στελεχώνει επιχείρηση με το Ατομικό του ΜΕΚ?

Και τι σημαίνει οτι δεν είμαι μέλος "γραφείου Μελετητών" οτι δεν συμμετέχω σε μελετητική εταιρία με μελετητικό πτυχίο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί, ξέρω πάμπολλες περιπτώσεις.

 

Το ΜΕΚ δε σε κάνει ΕΔΕ, το ΜΕΕΠ σε κάνει.

 

Το τελευταίο που γράφεις, δε χρειάζεται επεξήγηση θαρρώ. Επειδή μπορούμε, μάλλον μπορείτε οι ΠΕνα έχετε ή ΜΕΚ ή ΜΕΛ, οχι ταυτόχρονα κια τα 2. Γι'αυτό ζητάει ΥΔ οτι δεν εχεις ΜΕΛ σε κάποια εταιρία. Δε γνωρίζω τον ακριβή όρο για το ΜΕΛ, αλλά θαρρώ ειναι αυτό (μητρωο εμπειρίας Μελετητών;)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήρα την βεβαίωση καταβολής εισφορών για το ΤΕΕ το 13, έγραφε και δεν είμαι ΕΔΕ, για ποιό λόγο το αναφέρει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι ΕΔΕ πληρώνεις διπλό ΤΕΕ. Οπότε οταν δεν είσαι το αναφέρουν για να πληρώνεις το κανονικό ΤΕΕ.

 

Ευτυχώς δε τους δίνω φράγκο. Τι πράμα αυτό με τους ΕΔΕ ρε γμτ, απο παντού να τα αρπάξουν. Τι προσφέρει δηλαδή το ΤΕΕ σε έναν ΕΔΕ και του διπλασιάζει τη συνδρομή;

 

Αϊ σιχτιρ επιτέλους ένας ένας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που πήρα την βεβαίωση καταβολής εισφορών για το ΤΕΕ το 13, έγραφε και δεν είμαι ΕΔΕ, για ποιό λόγο το αναφέρει αυτό?

 

Με πολύ απλά λόγια 

Αμα βγάλεις ΜΕΚ δεν είσαι υποχρεωτικά ΕΔΕ γι'αυτό και δεν το γράφει η βεβαίωση.....

Αμα στελεχώσεις το ΜΕΚ σε κάποια εταιρεία, τότε αυτή σε δηλώνει και αυτομάτος ενημερώνεται το ΤΕΕ, οπότε μετά στην βεβαίωση θα λέει ότι είσαι ΕΔΕ....κτλ κτλ

 

Η συνδρομή από 20 νομίζω ευρώ πάει στα 55? Τώρα το γιατί....μπορεί ούτε οι ίδιοι να ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα.

 

Θα ηθελα να ρωτήσω αν ένα πρόσθετο στέλεχος ΜΕΚ που συμμετέχει σε Ατομική Εργοληπτική Επιχείρηση έχει την υποχρέωση να καταθέτει κάθε φορά τα δικαιολογητικά που προβλέπονται σε δημοπρασία.

Δηλαδή θα πρέπει να προσκομίσει φορολογική ενημερότητα, ασφαλιστική ενημερότητα κλπ μαζί με το φυσικό πρόσωπο που ασκεί τη διοίκηση της ατομικής επιχείρησης;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λογικά χρειάζεται μόνο η ασφαλιστική ενημερότητα και τιποτα αλλο. Ολα τα υπολοιπα δικαιολογητικα αφορουν την ατομικη επιχειρηση που ειναι γραμμενη στο ΜΕΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.