Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ChrisNik

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Στην Κεφαλονιά Σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα του 84 δεν επιτρέπεται κτίριο χωρίς στέγη . 
συμφωνα με αυτό παρόλο που έχω εγκεκριμένη μελέτη από ΣΑ δεν μου εκδίδουν οικοδομική άδεια για δυο υπόσκαφα εκτός σχεδίου με το σκεπτικό ότι δεν επιτρέπονται κτίρια χωρίς στέγη . 
καμία ιδέα πως να το αντιμετωπίσω ; 
Ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Φυτεμένο κεκλιμμένο δώμα θα μπορούσε να θεωρηθεί "στέγη" ? (πλάκα μπετόν κεκλιμμένη)

Όχι δυστυχώς 

θελουν κεραμίδι σε υποσκαφο 

πως να κάνω υποσκαφο με κεραμίδι ;

ειναι για γέλια πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για γέλια και για κλάματα (όχι εσύ, αυτά που σου είπαν).

εδιτ: αξίζει να ψάξει κανείς αν στον ορισμό της μια στέγη, περιορίζεται στο τί υλικά πρέπει να την επικαλύπτουν.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα του 84 για την Κεφαλονιά είναι υποχρεωτική η στέγη με κεραμίδι και εκεί μου κόβουν την κουβέντα 

και τώρα τι κάνω ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μήπως πρόκειται στην κατοικία που θα είναι θαμμένη να φαίνεται το υλικό επικάλυψης στέγης; 

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται με αυτά που λένε στις ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

Γιατί μήπως πρόκειται στην κατοικία που θα είναι θαμμένη να φαίνεται το υλικό επικάλυψης στέγης; 

Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται με αυτά που λένε στις ΥΔΟΜ.

Εν ολίγης αυτό που λένε είναι ότι δεν επιτρέπονται τα υπόσκαφα λόγω της επιβολής στέγης 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ChrisNik said:

Εν ολίγης αυτό που λένε είναι ότι δεν επιτρέπονται τα υπόσκαφα λόγω της επιβολής στέγης 

Καλημέρα...Από όσα διάβασα αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει γενικό θέμα στην περιοχή λόγω του παραπάνω Π.Δ. της επιβολής στέγης στην Κεφαλλονιά...Πιθανώς η ΥΔΟΜ δεν έχει κάποια εγκύκλιο ή οδηγία που να διαχωρίζει σαφώς και να εξαιρεί τα υπόσκαφα από τα  κτίρια στα οποία αναφέρεται το ΠΔ ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

μια έλλειψη ακόμα της νομοθεσίας. Καθώς τα υπόσκαφα τα πρωτογνωρίσαμε με τον ΝΟΚ, το 2012 θα έπρεπε να γινόταν δεκτό αρκεί να καταλάβαιναν τον λόγο που ο νομοθέτης τότε πρότεινε τα υπόσκαφα, 1 ξέρω ότι περιβαλλοντικά είναι καλύτερα, οπότε με αυτό το στοιχείο ίσως βρεις κάτι. Η γνώμη μου είναι επίμενε! Δεν μπορεί να συζητάνε το διάταγμα 84, το οποίο αφορούσε κατασκευές που κατά κύριο λόγο γινόταν άνω από την στάθμη του εδάφους και πιστευω για κάποιους μορφολογικούς λόγους ενδυκνυόταν τότε η χρήση στέγης, με νόμο του 2012 που εισάγει τα υπόσκαφα, είναι νέα κατηγορία, την πρότεινε η νομοθεσία τότε, οι λόγοι που μου είναι άγνωστοι και της επιτροπής που εξετάζει μάλλον, κάνουν την επιτροπή να το απαγορεύει.

1) καλό διάβασμα τη νομοθεσία πάλι
2)με έγγραφα υπομάλης μάλλον θα βρεις τον προιστάμενο πρώτα, πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να στραφείς σε ανώτερο επίπεδο προκειμένου να βρεις το δίκιο σου νομικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μεταφέρθηκε σε άλλο Topic.

 

καλημέρα,

διάβασα το ποστ και αν δεν μου ξέφυγε κάτι δεν βρήκα την απάντηση στο ερώτημα, αν οι ημιυπαίθριοι χώροι υπολογίζονται και αυτοι με 50% όπως και η δόμηση?

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.