Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάνοιξη κενού ανελκυστήρα σε υπάρχουσα πλάκα


 

Recommended Posts

συναδερφοι ερωτηση...μου ανεθεσαν εκδοση αδειας προσθηκη ανελκυστηρα...η πολεοδομια μου ζηταει στατικα για τον ανελκυστυρα (φερον οργανισμος χαλυβα, ανεξαρτητος απο το υπαρχον με τοπικα στηριγματα ανα δυο πλακες στα μεταλλικα υποστυλωματα του ανελκυστηρα για να μειωσω το μηκος λυγισμου αυτων)

σχετικα με το υπαρχον μου ζητανε μονο δηλωση οτι η οπη δε θα επιρεασει τη διαφραγματικη λειτουργια της πλακας.

προκειται για 5οροφη οικοδομη η οποια κατασκευαστικε τμηματικα ...ισογειο 1978, υπολοιποι οροφοι 1984. τελευταια αδεια αφορουσε αλλαγη χρησης ολου του κτιριου απο κατοικια σε γραφεια (1995)

εγω τωρα που ερχομαι τελευταιος...τι ευθυνη εχω για το υπαρχον?? εφοσον εκδοθει η αδεια χωρις ελεγχο υπαρχοντος και εφοσον δεν υπογραφω επιβλεψη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σχετικα με το υπαρχον μου ζητανε μονο δηλωση οτι η οπη δε θα επιρεασει τη διαφραγματικη λειτουργια της πλακας.

 

Καληνύχτα ζωή,

 

δηλαδη αν δεν επηρεαστει η "διαφραγματική λειτουργία"(?) όλα κομπλέ?

 

Δηλαδή, η στατική λειτουργία της πλάκας αν αλλάξει δεν τρέχει και τίποτα

 

εγω τωρα που ερχομαι τελευταιος...τι ευθυνη εχω για το υπαρχον?? εφοσον εκδοθει η αδεια χωρις ελεγχο υπαρχοντος και εφοσον δεν υπογραφω επιβλεψη...

 

Η επίβλεψη εφαρμόζει τη μελέτη σου

 

και ξέρεις είναι σαν την γυναίκα η οικοδομή,

 

ο τελευταίας πάντα πληρώνει τα σπασμένα και για τους προηγούμενους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι να πω...και μενα παραξενο μου φαινεται...

η μελετη αφορα κατασκευη του φεροντα οργανισμου ανελκυστηρα με μεταλλικα στοιχεια, το οποιο ειναι ανεξαρτητο απο το υπαρχον κτιριο. στον χωρο της οπης 2χ2 σε μια πλακα 15εκ 6χ6 πλησιον περιμετρικων δοκων αυτης, προβλεπω αποκατασταση διαφραγματικης λειτουργιας με χρηση μεταλλικων στοιχειων u (το πως θα συνδεθουν αυτα με την πλακα ειναι ακομα υπο σκεψη....)

συνεπως...οι μελετες που μου ζητουνται θα γινουν και αναλαμβανω πληρη ευθυνη για αυτες...με τον ελεγχο υπαρχοντος τωρα τι γινεται?? ειμαι υπευθυνος και ας μη μου εχει ζητηθεί μελετη απο την αρμοδια υπηρεσία? ή μηπως θεωρείται η αποκατασταση της διαφραγματικης λειτουργιας ως ελεγχος???? γιατι στο ελλαδισταν που ζουμε δε θα μου φανει περιεργο...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει οπή η πλάκα δεν σημαίνει οτι δεν έχει και διαφραγματική λειτουργία...

Μάθανε τώρα για διαφραγματική λειτουργία και το πετάνε εκει στις πολεοδομίες...όπως και με τις αγκυρώσεις στην Θεσ/νίκη δεκαετία '90 που μου ήθελαν 40cm υποστύλωμα για Φ12 (να αγκυρώσει και καλά...ανάθεμά με αν ήξεραν τι σημαίνει αγκύρωση...)

 

Λοιπόν δεν τίθεται θέμα διαφράγματος και εξηγώ. Και με οπή και χωρίς οπή έχεις διαφραγματική λειτουργία !!! Δηλαδή με την οπή η πλάκα θα σταματήσει να δουλεύει σαν διάφραγμα ???

 

Απλώς την ώρα του σεισμού (αν έχει γίνει και επέμβαση οπής και η οποία πρέπει να γίνει sauber !!!) καταπονούνται τα στοιχεία της πλάκας περιμετρικά της οπής (φανταστείτε κάτι σαν άνοιγμα σε τοιχείο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ "αρχικά" με τον ppetros διότι το μεταλλικό υποστύλωμα που θα το πακτώσουμε στον όροφο?

 

Οταν η οπή ανοίγετε στην οροφή του υπογείου, τα μεταλλικά υποστυλώματα τα πακτώνουμε στο δάπεδο του υπογείου (τοπικά η κατασκευή μεμ. πεδίλων). Στο όροφο είναι άλλη ιστορία (υπάρχει λύση αλλά έχει πολλή φασαρία).

 

Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι επειρεάζεται η διαφραγματική λειτουργία της πλάκας. Μπορεί να εκδοθεί και οικ. άδεια αλλά χρειάζεται ανάλογα με τον κανονισμό του κτιρίου (αν υπάρχει) αυξημένη πλειοψηφία (άνω του 75%) για την επέμβαση αυτή από τους συνολικά ιδιοκτήτες ή αν ορίζεται αλλιώς στον κανονισμό για τέτοιες περιπώσεις.

 

Την αδιατάρακτη δεν την προτείνω γιατί τα σίδερα τις πλάκας τοπικά πρέπει να αγκυρωθούν εκ νέου. Φυσικά ρόλο παίζει και αν τελικά θα κατασκευαστεί περιμετρ. μεταλ. στεφάνι με υποστυλώματα για να ξέρω το ακριβές τελικό στατικό μοντέλο πλάκων που θα προκύψουν μετά την διάνειξη της οπή.

 

@Pappos

... καταπονούνται τα στοιχεία της πλάκας περιμετρικά της οπής.

Ακριβώς και προφανώς κυρίως στις διαγωνίους της οπής (σε κάτοψη). Αρα η κατασκευή ισχυρής περιμετρικής δοκού (από υψηλής αντοχής σκυρόδεμα) είναι επιβεβλημένη κατά την γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

για τη διαφραγματικη λειτουργια συμφωνω...γι αυτο αλλωστε και δεν εχω προβλημα στο να συνταξω αυτη τη δηλωση που μου ζητανε...

καθοτι ομως νεος μηχανικος...εχω προβλημα στον ελεγχο υπαρχοντος...συγκεκριμενα δεν ειμαι διατεθιμενος να το αναλαβω γιατι απλουστατα θεωρω οτι δεν εχω ακομη την καταλληλη εμπειρια...

τωρα ομως που δε μου ζητανε ελεγχο τι γινεται???εξακολουθω να ειμαι υπεύθυνος και για αυτο??αν (χτυπα ξυλο) γινει οτιδηποτε παρα την πιστη εφαρμογη της μελετης (που επαναλαμβανω αφορα μονον το ασανσερ) θα αντιμετωπισω την κλασικη δηλωση...ο μηχανικος πρεπει να προβλεπει τα παντα?

ελπιζω να μη σας γινομαι ενοχλητικος αλλα δυστυχως στην επαρχια ειναι λιγο δυσκολο να ζητησεις συμβουλες απο παλαιοτερους μηχανικους...ειδικα τετοιους καιρους...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει οπή η πλάκα δεν σημαίνει οτι δεν έχει και διαφραγματική λειτουργία...

Μάθανε τώρα για διαφραγματική λειτουργία και το πετάνε εκει στις πολεοδομίες.

εξου και ? στο post μου, ότι να'ναι λένε οι άνθρωποι

 

Οταν η οπή ανοίγετε στην οροφή του υπογείου, τα μεταλλικά υποστυλώματα τα πακτώνουμε στο δάπεδο του υπογείου (τοπικά η κατασκευή μεμ. πεδίλων). Στο όροφο είναι άλλη ιστορία (υπάρχει λύση αλλά έχει πολλή φασαρία).

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις

 

καθοτι ομως νεος μηχανικος...εχω προβλημα στον ελεγχο υπαρχοντος...συγκεκριμενα δεν ειμαι διατεθιμενος να το αναλαβω γιατι απλουστατα θεωρω οτι δεν εχω ακομη την καταλληλη εμπειρια....

Δυστυχώς ο έλεγχος υπάρχοντος δεν έχει να κάνει με την εμπειρία. Μάθε τι σίδερα ΕΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ ΒΑΛΕΙ και μετά βλέπουμε για τον έλεγχο.

Είχα περίπτωση που τα σχέδια της πολεοδομίας δείχναν άλλα σίδερα, τα σχέδια του ιδιοκτήτη άλλα και τα σχέδια του εργολάβου άλλα.

Ο ευρών τα σίδερα αμοιφθεισαται

 

Λύσε τις πλάκες του ορόφου με πεπερασμένα και αν έχεις εμπιστοσύνη στους οπλισμούς των σχεδίων κάνε σύγκριση. Αλλά αν είναι και ανοίξεις την οπή όπως και να'χει, μάθε τουλάχιστον πριν και σίγουρα, τι σίδερα έχουν οι πλάκες γιατί μετά δεν υπάρχει undo.

Αν θες πάντως μια λύση αξιόπιστη κάνε αυτό που είπε ο pappos άνωθεν, δηλαδή εξωτερικό και μη μπλέκεις με τέτοιες ιστορίες γιατί 6x6 πλάκα και οπή 2x2 (δηλαδή και κατά τις 2 διευθύνσεις >1/4) εμένα μου κάνει πολύ κάπως

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει οπή η πλάκα δεν σημαίνει οτι δεν έχει και διαφραγματική λειτουργία...
Σωστά, αλλά όταν δημιουργείς οπή, καταστρέφεις την μελετημένη διαφραγματική και στατική λειτουργία της πλάκας με συνέπειες σε όλο το κτίριο...

 

ppetros τί αναλογία κόστους έχει η κατασκευή του ανσασέρ και η ενισχύσεις που λες; Πόσο χρόνο σου παίρνουν; Διότι το πιό σημαντικό που πρέπει να αναφέρουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτό και όχι αν γίνεται η οπή...

 

Το μόνο το οποίο θα με κάλυπτε, θα ήταν κατασκευή 3 μεταλλικών δοκών περιμετρικά της οπής και πακτωμένες σε υφιστάμενο δοκάρι και μελέτη στατικής επάρκειας με τα νέα αυτά φορτία, κάνοντας τον σταυρό μου να μην χρίζει η νέα κατάσταση, ενίσχυσης ορόφου.

 

Ενός κακού μοίρια έπονται...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά όταν δημιουργείς οπή, καταστρέφεις την μελετημένη διαφραγματική και στατική λειτουργία της πλάκας με συνέπειες σε όλο το κτίριο...

 

acnt, 2x2 οπή δεν υπάρχει περίπτωση να καταστρέφει τη διαφραγματική λειτουργία σε 150m2 κάτοψη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.