Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάνοιξη κενού ανελκυστήρα σε υπάρχουσα πλάκα


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαφραγματική λειτουργία σε ένα κτήριο (απ΄ότι θυμάμαι) εξασφαλίζεται όταν:

i) Lx/Ly<4 με Lx>Ly (οι πλευρές του κτηρίου) και

ii)Όταν τα κενά της κάτοψης είναι <35% της συνολικής κάτοψης.

 

Άρα μία τρύπα 2x2=4 m2 σε κάτοψη 150 m2, δεν επηρεάζει τη διαφραγματική λειτουργία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω τον ilias αναφέροντας ότι όταν δεν είναι εξασφαλισμένη η διαφραγματική λειτουργία υπάρχει λύση και αυτή είναι η "χρήση κατάλληλων επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων" σύμφωνα με την §Σ.3.2.1[3] του ΕΑΚ.

Επίσης, θεωρώ ότι οι περισσότεροι αν μελετούσαν το κτήριο σαν να επρόκειτο για ανέγερση νέας οικοδομής, θα αγνοούσαν την τρύπα και τις συνέπειες αυτής στην διαφραγματική λειτουργία και το μόνο μέτρο που θα ελάμβαναν θα ήταν η δημιουργία κάποιων ενισχυμένων ζωνών. Κάνω λάθος;

Συμφωνώ με τον ΣτέφανοςΒ στην αντιμετώπιση του θέματος.

Για αγκύρωση Φ12 καλώς απαιτούνται κατά τη γνώμη μου 40cm πάχος στύλου αλλά η συζήτηση γίνεται σ' άλλο θέμα και ας μείνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο το οποίο θα με κάλυπτε, θα ήταν κατασκευή 3 μεταλλικών δοκών περιμετρικά της οπής και πακτωμένες σε υφιστάμενο δοκάρι και μελέτη στατικής επάρκειας με τα νέα αυτά φορτία, κάνοντας τον σταυρό μου να μην χρίζει η νέα κατάσταση, ενίσχυσης ορόφου.

 

Πολύ επικινδυνο να σου <<τινάξει>> (ρηγματώσει) τα δοκάρια σκυροδέματος, έχω δει αντίστοιχη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην περιοχη της στηριξης της πλακας θα εχεις εφελκυσμο ανω και (μαλλον) οπλισμο κατω....αλλαζει το στατικο προσομοιωμα της πλακας σου...Τι κανεις γιαυτο??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θεωρώ ότι οι περισσότεροι αν μελετούσαν το κτήριο σαν να επρόκειτο για ανέγερση νέας οικοδομής, θα αγνοούσαν την τρύπα και τις συνέπειες αυτής στην διαφραγματική λειτουργία και το μόνο μέτρο που θα ελάμβαναν θα ήταν η δημιουργία κάποιων ενισχυμένων ζωνών. Κάνω λάθος;

Για τα πραναφερθέντα μεγέθη κάτοψης και τρύπας (και για όμοιά τους) δεν κάνεις λάθος, έτσι είναι..........χρήση ενισχυμένων ζωνών.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ δεν μιλάμε για νέα μελέτη. Με το άνοιγμα μια σημαντικής οπής στην πλάκα επηρεάζεται το διάφραγμα. Η μεμονομένη πλάκα θα λειτουργήσει διαφορετικά και συνεπώς, όλο το κτίριο.

 

Τέλος πάντως, το θέμα δεν είναι η διαφραγματική λειτουργία ή όχι. Το θέμα είναι αν μπούν κα πρέπει να γίνονται τέτοιες επεμβάσεις, αν αξίζουν το κόστος και τον χρόνο.

 

Πολύ επικινδυνο να σου <<τινάξει>> (ρηγματώσει) τα δοκάρια σκυροδέματος, έχω δει αντίστοιχη κατάσταση

Ω, ναί!!! Σε αυτή την περίπτωση, την "έκατσες"...

 

kαι στην περιοχη της στηριξης της πλακας θα εχεις εφελκυσμο ανω και (μαλλον) οπλισμο κατω....αλλαζει το στατικο προσομοιωμα της πλακας σου...Τι κανεις γιαυτο??

 

Αυτό είναι το όλο θέμα μας. Αυτό λέω κι εγώ, πως τέτοιες επεμβάσεις θα πρέπει να τις αποφευγουμε...

Link to comment
Share on other sites

ppetros τί αναλογία κόστους έχει η κατασκευή του ανσασέρ και η ενισχύσεις που λες; Πόσο χρόνο σου παίρνουν; Διότι το πιό σημαντικό που πρέπει να αναφέρουμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αυτό και όχι αν γίνεται η οπή..

 

Δεν μας είπες τι διαστάσεων οπή έχεις και σε ποιό σημείο (υπόγειο-ισόγειο?) είναι.

Link to comment
Share on other sites

Bρε ppetros, είπα πρίν πως το όλο θέμα το βάζω κατόπιν συζήτησης με φίλο που σκέφτεται να το κάνει οταν βρει τον χώρο. Μιλάμε τελείως θεωρητικά και είπα πως δεν έχω actual πλάκα για να πω διαστάσεις....

 

Δεν σας έδωασα να καταλάβετε καλά μάλλον... Mea culpa...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.