Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης σε κοινόχρηστο χώρο


dioakt

Recommended Posts

(το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33) 

Eίμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος 1ου ορόφου  σε πολυκατοικία με κεντρικό σύστημα θέρμανσης (λέβητας πετρελαίου).

Σκοπεύω  να προχωρήσω σε εγκατάσταση αυτονομίας θέρμανσης  με  επιτοίχιο λέβητα στη βεράντα μου  ο οποίος θα λειτουργεί με φιάλες υγραερίου (κατηγορία 0).

Εκείνο που δε γνωρίζω είναι αν χρειάζεται  ΕΕΔΜΚ για την τοποθέτηση επί τοίχου στον κοινόχρηστο χώρο , του  ζεύγους σωλήνων προσαγωγής-επιστροφής νερού από τον λέβητα ως το κολλεκτέρ διανομής  των παλιών σωληνώσεων.

Οι σωλήνες από τη βεράντα ως  το κολλεκτέρ εξωτερικά της πολυκατοικίας θα έχουν περίπου μήκος 3-4 μέτρα και εσωτερικά 4-5 μέτρα.

Μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος ειδικός επί του θέματος παρακαλώ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο εγκαταστάτης που θα αναλάβει την τοποθέτηση δεν ξέρει? 

Ο μελετητής που έβγαλε θερμίδες και σωληνώσεις δεν ξέρει?

Υπουργική Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174/2020

Παράγραφος λ

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bill22 said:

Ο εγκαταστάτης που θα αναλάβει την τοποθέτηση δεν ξέρει? 

Ο μελετητής που έβγαλε θερμίδες και σωληνώσεις δεν ξέρει?

Υπουργική Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/43266/1174/2020

Παράγραφος λ

Καλησπέρα φίλε, 

Οι εταιρείες  που έχω καλέσει να δουν το χώρο και να μου δώσουν προσφορά σύμφωνα με τα παραπάνω μου λένε ότι δε χρειάζεται για τέτοιου είδους κατασκευή ΕΕΔΜΚ.Απο τα λεγόμενα σου συμπεραίνω ότι χρειάζεται και δε μου το λένε.. ισχύει;

Επίσης στο άρθρο 30 του Ν 4495/2017 μεταξύ των άλλων αναφέρει ότι για τοποθέτηση επιτοιχιου λέβητα αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια δεν απαιτείται ΕΕΔΜΚ. Δηλαδή για τοποθέτηση λέβητα δε χρειάζεται και για 2 σωλήνες από το μπαλκόνι ως το κολλεκτερ  στον κοινόχρηστο χώρο χρειάζεται;

Και τι κόστος έχει αν επιτρέπεται αυτή η ΕΕΔΜΚ μήπως τη βγάλω τελικά να τελειώνουμε;

 

Edited by dioakt
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλες λεπτομερειες που δεν τις γνωριζω. 

Εχεις καλεσει μελετητη (που δεν προμηθευει το οτιδηποτε- να σου κανει μελετη απωλειων) ή εταιρειες εγκαταστασης?

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Bill22 said:

Υπαρχουν πολλες λεπτομερειες που δεν τις γνωριζω. 

Εχεις καλεσει μελετητη (που δεν προμηθευει το οτιδηποτε- να σου κανει μελετη απωλειων) ή εταιρειες εγκαταστασης?

 

 

Καλημέρα,

διάβασε σε παρακαλώ  λίγο παρακάτω να δεις γιατί έχω μπερδευτεί.

Εγώ που υπάγομαι;

 

 

Άρθρο 30 - Νόμος 4495/2017-Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια η Έγκριση Εργασιών μικρής κλίμακας

η) τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012,

 

Άρθρο 29 - Νόμος 4495/2017 - Διοικητικές πράξεις για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών

2. Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας απαιτείται για τις εξής εργασίες:

λ) εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.