Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κραυγαλέα αυθαιρεσία


Kikikiki

Recommended Posts

Σε οικόπεδο 248 τμ υπάρχει παλαιά πέτρινη κατοικία 70 τμ. χτισμένη προ του 55.  Ο παππούς που το είχε, αφησε την πέτρινη οικία μαζί με την αυλή στον έναν γυιο. Στον άλλο υιό άφησε 63 τμ απο το γενικό οικόπεδο παράπλευρους της πέτρινης κατοικίας. Χωρίς να έχει κάνει αποδοχή διαθήκης ο υιός που διαθέτει τα 63 τμ. χτίζει το 1987 μεζονέτα σε σύνολο 120 τμ. που περιλαμβάνει υπόγειο 1ο και 2ο όροφο.  Η παλιά πέτρινη οικία που είμαι και κληρονόμος έχει κανονικά άδεια χειρόγραφη ( ίσως και το μοναδικό ) που περιελάμβανε έναν ακόμα όροφο το οποίο τότε λόγω δυσκολιών δεν έγινε. Φτάνουμε στο σήμερα. Αποφάσισα λοιπόν να χτίσω κ.τ.λ. ανακάλυψα ότι για να βγάλει άδεια δήλωσε ολόκληρο το οικόπεδο δικό του με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε. Κατόπιν καταγγελιών στην πολεοδομία με παρεβλεψαν και του το  τακτοποίησαν το 11 . Χρησιμοποιώντας εγώ στην συνέχεια το περί συνιδιοκτητών  οικοπέδου εφόσων θεωρούν ότι το οικόπεδο  δεν μπορεί να χωριστεί ανακαλούν την ένταξη του και ο ίδιος κάνει πλέον εκ νέου προσφυγή στο συποθα  που είναι αυτοί που τον ένταξαν... Αναμένω την συζήτηση.. και κάτι ακόμα το διαθέτουν σαν τουριστικό κατάλυμα τύπου airbnb.. τι κάνω.??? Ααααα υπάρχουν παράθυρα ανοίγματα βεραντων στο κοινό υποτίθεται όριο...

 

 

Edited by Kikikiki
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Kikikiki said:

Σε οικόπεδο 248 τμ υπάρχει παλαιά πέτρινη κατοικία 70 τμ. χτισμένη προ του 55.  Ο παππούς που το είχε, αφησε την πέτρινη οικία μαζί με την αυλή στον έναν γυιο. Στον άλλο υιό άφησε 63 τμ απο το γενικό οικόπεδο παράπλευρους της πέτρινης κατοικίας. Χωρίς να έχει κάνει αποδοχή διαθήκης ο υιός που διαθέτει τα 63 τμ. χτίζει το 1987 μεζονέτα σε σύνολο 120 τμ. που περιλαμβάνει υπόγειο 1ο και 2ο όροφο.  Η παλιά πέτρινη οικία που είμαι και κληρονόμος έχει κανονικά άδεια χειρόγραφη ( ίσως και το μοναδικό ) που περιελάμβανε έναν ακόμα όροφο το οποίο τότε λόγω δυσκολιών δεν έγινε. Φτάνουμε στο σήμερα. Αποφάσισα λοιπόν να χτίσω κ.τ.λ. ανακάλυψα ότι για να βγάλει άδεια δήλωσε ολόκληρο το οικόπεδο δικό του με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε. Κατόπιν καταγγελιών στην πολεοδομία με παρεβλεψαν και του το  τακτοποίησαν το 11 . Χρησιμοποιώντας εγώ στην συνέχεια το περί συνιδιοκτητών  οικοπέδου εφόσων θεωρούν ότι το οικόπεδο  δεν μπορεί να χωριστεί ανακαλούν την ένταξη του και ο ίδιος κάνει πλέον εκ νέου προσφυγή στο συποθα  που είναι αυτοί που τον ένταξαν... Αναμένω την συζήτηση.. και κάτι ακόμα το διαθέτουν σαν τουριστικό κατάλυμα τύπου airbnb.. τι κάνω.??? Ααααα υπάρχουν παράθυρα ανοίγματα βεραντων στο κοινό υποτίθεται όριο... μπορεί να νομιμοποιηθεί? Με τα μέτρα μου τι γίνετε? Ανοίγματα προς στην οικία μου?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Kikikiki said:

...... τι κάνω.??? ....

Αναθέτεις το κραυγαλέο ζήτημα σου σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό κλπ και Δικηγόρο αν χρειαστεί

Φυσικά πριν ζητήσεις το "τι κάνεις" πες πρώτα το τι θα ήθελες 

 

Και μη βάζεις τόσο ασαφή τίτλο σε θέματα εδώ.

 

Υ.Γ.

και μη ξανακάνεις παράθεση το ίδιο σου το θέμα για να μη κλειδώσει όλο μαζί.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

Αναθέτεις το κραυγαλέο ζήτημα σου σε Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό κλπ και Δικηγόρο αν χρειαστεί

Φυσικά πριν ζητήσεις το "τι κάνεις" πες πρώτα το τι θα ήθελες 

 

Και μη βάζεις τόσο ασαφή τίτλο σε θέματα εδώ.

 

Υ.Γ.

και μη ξανακάνεις παράθεση το ίδιο σου το θέμα για να μη κλειδώσει όλο μαζί.

Συγνώμη αλλά κατά λαθος φάνηκε δύο φορές διόρθωση ήθελα να κάνω. Και δεν ξέρω πως σβήνετε το πρώτο.

Δεν το έκανα για κανέναν άλλο λόγο. Είμαι επαρχία και οι επιλογές είναι σχεδόν ελάχιστες. Ναι έχω απευθυνθεί και σε τεχνικό γραφείο και σε δικηγόρο .. ζητάω τα φώτα σας γιατί από αυτά που διαβάζω εδώ μπορείτε να κατευθύνετε..  τώρα εάν θεωρείτε είναι ασαφης ο τίτλος σας υπενθυμίζω ότι είμαι ιδιώτης όχι μηχανικός ώστε να ξέρω ποιον όρο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω. Εάν θέλετε μπορείτε να καθοδηγησετε. Και πιστέψτε ότι διαβάζω εδώ το μεταφέρω στη δικηγόρο μου  οπότε θα ήθελα να με  καταλαβαίτε.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό  να ξεκαθαρίσεις πρώτα με τον δικηγόρο το ιδιοκτησιακό καθεστώς του οικοπέδου.
Γιατί συνήθως άλλα λέγονται και όταν διαβάζεις τα "χαρτιά" άλλα ισχύουν.
Από το 1987 μέχρι σήμερα .. είναι και πολλά τα χρόνια , παίζει και χρησικτησία , για δες το καλά με τον δικηγόρο πρώτα το ιδιοκτησιακό.
 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τονίζω επιπροσθέτως το εξής: "Όλες οι πορτοκαλιές δεν κάνουν νόστιμα πορτοκάλια"....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, avgoust said:

Είναι σημαντικό  να ξεκαθαρίσεις πρώτα με τον δικηγόρο το ιδιοκτησιακό καθεστώς του οικοπέδου.
Γιατί συνήθως άλλα λέγονται και όταν διαβάζεις τα "χαρτιά" άλλα ισχύουν.
Από το 1987 μέχρι σήμερα .. είναι και πολλά τα χρόνια , παίζει και χρησικτησία , για δες το καλά με τον δικηγόρο πρώτα το ιδιοκτησιακό.
 

Έκανε αποδοχή κληρονομιάς μόλις πριν ένα χρόνο ακριβώς ότι έχει αναφερθεί στην διαθήκη.. τα 65 τ.μ..  εάν θα μπορούσατε α με κατατοπίσει εδώ δυστυχώς οι επιλογές είναι πολύ περιορισμένες ... Από θέμα μηχανικού ή από ένα δικηγόρου. Σας ευχαριστώ που ασχοληθηκατε...

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια προσωπικώς σου προτείνω να βρεις ένα μηχανικό και ένα δικηγόρο, έμπειρους σε τέτοιου είδους θέματα και πιθανότατα όχι από την περιοχή σου....

 

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Kikikiki said:

...  εάν θα μπορούσατε α με κατατοπίσει εδώ...

Ισχύουν αυτά που σας έγραψε και ο συνάδερφος ΙΑΣΟΝΑΣ

 

Για να μπορέσει κάποιος να σας “κατατοπίσει” εξ αποστάσεως, θα πρέπει να βάλεις τα

  • Τίτλους ιδιοκτησίας δικές σου δικές του, διαθήκες κ.λ.π.

  • Κτηματολογικό Διάγραμμα άν εχει η περιοχή σας.

  • Στέλεχος τελευταίας Οικοδομικής Άδειας δική σας και δική του

  • Από τις Οικοδομικές άδειες να ανεβάσεις και τα σχέδια (Τοπογραφικό Διάγραμμα, Διάγραμμα κάλυψης, 2Τομές, Όψεις.)

  • Αν έχουν γίνει υπαγωγές νομιμοποίησης σε νόμους μετά το 2011 χρειάζεται να ανεβάσεις όλες τις υπαγωγές και όλα τα σχέδια που έχεις επισυνάψει.

  • Πρόσφατη αποτύπωση των 2 ακινήτων σε κλίμακα

 

 

Αν νομίζεις ότι τα έχεις ή είναι παιχνιδάκι να τα βρεις ανέβασε τα μπας και βγει διάγνωση.

Αν όχι αναθέτεις τα ανωτέρω για ξεκίνημα όπως σου λέμε από την αρχή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.