Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη Παθητικής Πυροπροστασίας


andreastsouk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός και έχω την εξής απορία:

Προσπαθώ να εκδώσω μια άδεια για προσθήκη κατ’ επέκταση και δεν ξέρω αν απαιτείται η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας. Συγκεκριμένα έχω στο οικόπεδο δύο κτίρια (προ του '80) και κάνω προσθήκη (ουσιαστικά μεγαλώνω το κτίριο χωρίς να δημιουργείται λειτουργικά ανεξάρτητο κτίριο) κατά 30 τ.μ. Εγώ νομίζω ότι δεν απαιτείται μελέτη παθητικής σύμφωνα με το Π.Δ 41/2018. Παρακαλώ θα ήθελα μα δεύτερη γνώμη.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτά που περιγράφεις (κτίριο προ του 1988, εξαρτημένη προσθήκη 30 τμ) θα εξετάσεις το κτίριο σου με τις Πυρ/κές ή τις Ειδικές διατάξεις (σχήμα 2 Διευκρινιστικών).

Δεν απαιτείται μελέτη παθητικής με το ΠΔ 41/2018, ωστόσο οι περισσότερες Πυρ/κές / Ειδικές διατάξεις έχουν απαιτήσεις ως προς τη Δομική/Παθητική πυροπροστασία.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Elec Sakis said:

Με βάση αυτά που περιγράφεις (κτίριο προ του 1988, εξαρτημένη προσθήκη 30 τμ) θα εξετάσεις το κτίριο σου με τις Πυρ/κές ή τις Ειδικές διατάξεις (σχήμα 2 Διευκρινιστικών).

Δεν απαιτείται μελέτη παθητικής με το ΠΔ 41/2018, ωστόσο οι περισσότερες Πυρ/κές / Ειδικές διατάξεις έχουν απαιτήσεις ως προς τη Δομική/Παθητική πυροπροστασία.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, θα κάνω μάλλον κάποιες basic ερωτήσεις: ποιες είναι οι πυρ/κές / ειδικές διατάξεις που πρέπει να καλύπτονται για μια τέτοια περίπτωση που περιγράφει ο συνάδελφος (εξαρτημένη προσθήκη < 300 τ.μ.)?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου υπάρχει και η αντίστοιχη Πυροσβεστική Διάταξη.

Οι Βιομηχανίες με το 136860, οι ΧΣΚ με την 3η ΠΔ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.