Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα: Κατατέθηκε η τροπολογία για παράταση ως 30 Σεπτεμβρίου 2020


Engineer

Recommended Posts

52 λεπτά πριν, zazeng said:

Θα στην έλυνα την απορία, αλλά δεν μου το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ!

Βάλε και το δασαρχείο για τα εκτός σχεδίου που θέλει και αυτό ένα δίμηνο και πλησιάζει και Αύγουστος....

σε σας δίμηνο, σε μας το δασαρχείο είναι 1 χρόνος +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καλά ας κάνουν κάνα αστείο ότι κυνηγάνε κανένα συνάδελφο επειδή ανέβασε αρχείο αργά ή "εκτός νόμου" αφού δεν έχει παράταση να σου πω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

"1. Η παράγραφος 1 του άρθρου 102 του ν. 4495/2017 (Α' 167), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Για τις αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις του άρθρου 96 του παρόντος νόμου που υπάγονται στις διατάξεις για την αναστολή επιβολής κυρώσεων σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 97 του παρόντος, η αίτηση υπαγωγής μαζί με τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογητικά μπορεί να υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2020."

Δεν μπορεί να μην ισχύει το 18μηνο για όλες τις δηλώσεις του Ν.4495/17, λογικά εδώ ήθελε να πει προθεσμία για αίτηση υπαγωγής, δηλαδή πληρωμή παραβόλου και ίσως και "ανέβασμα" ανάθεσης για να προχωρήσει σε κατάσταση υπαγωγής.

 

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2020 at 10:54 ΜΜ, dimitris GM said:

Αλλά, αν δωσουν  παράταση 3 μηνες, ηδη θα εχουν χαθεί τουλαχιστον 20 μερες.

[δεν εχει σημασια αν το συστημα ειναι ανοιχτο και υποβαλλονται ακομα και σημερα δηλωσεις.

Για το "τυπικο" σημερα δεν υπαρχει νομος.

Δημήτρη εφόσον έχει προαναγγελθεί η παράταση (από τον πολυχρονεμένο μας υπουργό, όχι από μένα), δεν έχει αναδρομική ισχύ;

Δώσε μας λίγο τα φώτα σου και στο θέμα των δικαιολογητικών, και εγώ όπως το διαβάζει ο κρανκ το διαβάζω,

1 ώρα πριν, krank said:

η αίτηση υπαγωγής μαζί με τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογητικά μπορεί να υποβληθεί στο πληροφοριακό σύστημα μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου 2020."

Δεν μπορεί να μην ισχύει το 18μηνο για όλες τις δηλώσεις του Ν.4495/17, λογικά εδώ ήθελε να πει προθεσμία για αίτηση υπαγωγής, δηλαδή πληρωμή παραβόλου και ίσως και "ανέβασμα" ανάθεσης για να προχωρήσει σε κατάσταση υπαγωγής.

Θα σε ρώταγα και για την κατ 5 του 4178, αλλά θα αρχίσεις να τις χρεώνεις τις απαντήσεις και δεν θέλω :D

Εγώ ανεβάζω και τα τελευταία αρχεία, οριστικοποιώ ότι είναι σε υπαγωγή  και ότι γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

"Σε κάθε περίπτωση, δεν επιτρέπεται η ολοκλήρωση της διαδικασίας υπαγωγής για ακίνητα της κατηγορίας 5 του άρθρου 9 ν. 4178/2013 μετά τις 30 Ιουνίου 2020."

Αυτο το διαβάζω ως πέρασμα σε οριστική υπαγωγή και οχι ανέβασμα δικαιολογητικών. Προφανώς θα χρειαστεί και ελπίζω να μεταφερθεί και αυτή η προθεσμία  στις 30/9/2020.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.