Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετα: Κατατέθηκε η τροπολογία για παράταση ως 30 Σεπτεμβρίου 2020


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Θα βγάλει πολλά προβλήματα αυτή η πρεμούρα, δεν είναι αρκετά δέκα χρόνια για τις αυθαιρεσίες απο το '83 ως σήμερα.

Αναρωτιέμαι αν θα το πάρουν πίσω μετά από κάνα δυο χρονάκια, που θα καταλάβει κ ο πολίτης τι έγινε, ή αν θα το παίξουν σκληροί, θα ρίχνουν το μπαλάκι στο ΣτΕ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει συνδεθεί το όλο θέμα με τις μεταβιβάσεις, θα έπρεπε να υπήρχε ανοιχτή ρύθμιση  με διαχωριστική γραμμη το 2011 επ αόριστον.Ὀποτε θέλει κάποιος να μεταβιβάσει, να μπορεί να τακτοποιήσει. Μου έχει τύχει πολλές φορές να μην έχουν καν αντιληφθεί οι ιδιοκτήτες ότι έχουν κάνει αυθαιρεσίες. Να μην ξεχνάμε  ότι το όλο θέμα κινήθηκε μέσα στην οικονομική κρίση που ακόμα καλά  κρατεί, αν κι αυτό νομίζω ότι ήταν για να δώσουν δουλειά στους μηχανικούς καθώς δεν κατασκευάζονταν νέες οικοδομές. Θυμάστε με ον Ν.4014/2011 που ήταν η αρχική προθεσμία 2 μήνες, Οκτώβριος-Νοέμβριος?Αψυχολόγητα πράγματα! Πάντως στο τέλος θα καταλάβουν την βλακεία της κατ.5, απλά ελπίζω να μην είναι πολύ αργά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!-Κλίνω κι εγώ προς την άποψη ότι η "πρεμούρα" όπως την λέει ο συνάδελφος🙃 για την κατ.5,οφείλεται στην βιασύνη να εφαρμοστεί  η ΜΣΔ.Εάν μιλήσουμε για μεγάλης κλίμακας κατασκευές,η ΜΣΔ λύνει τα χέρια ολίγων που θέλουν σήμερα αλλά δεν μπορούν, και το κράτος προσδοκά ισχυρές οικονομικές απολαβές από αυτούς ..Κοντά στα οικονομικά συμφέροντα ,είμαστε δυστυχώς οι "πτωχοί πλην τίμιοι" μηχανικοί🤣 (στην πλειοψηφία μας) που συνήθως δουλεύουν με τον συνήθη "αυθαιρετούχο"  και απλά μας παίρνει η μπάλα της κατ.5...Παράπλευρη απώλεια είναι η κατ.5 .....Πιστεύω πως τελικά θα πρυτανεύσει η λογική , η ανάγκη (και οι συντεχνίες) και θα βρεθεί μια άλλη λύση όπου θα λειτουργήσουν παράλληλα αυτό που σήμερα εμείς ρυθμίζουμε ως κατ.5 -που απλά θα λέγεται αλλιώς- και η ΜΣΔ που για να μην είμαι και απόλυτη την περιμένουν και κάποιοι άνθρωποι πραγματικά σε αδιέξοδο (βλ.διατηρητέα σε άθλια κατάσταση με αδυναμία συντήρησης).Μέχρι τότε,καλές παρατάσεις επί παρατάσεων και γεια σου Ελλαδάρα μου αθάνατη!!!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, zazeng said:

 ίδωμεν....

:)να σκεφτούμε λίγο και τα στατιστικά...τι ποσοστό αυθαίρετης δόμησης να έχει ρυθμιστεί τα τελευταία 9 χρόνια?και πόσα αυτά σύμφωνα με τον 4495 να είναι κατ.5...

Edited by ChristinaK
συμπλ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άραγε περίπτωση να παραταθεί και το 18μηνο;.....το ΤΕΕ έχει μεν το σύστημα ανοικτό για υποβολή, αλλά ο Νομος είναι Νόμος.....και έχω την αίσθηση ότι δεν είμαστε λίγοι αυτοί που καλώς ή κακώς εχουμε ανοικτες υποθεσεις απο το τελος του 18 τοτε που εληγε η προθεσμια για 20% εκπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.