Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα: Κατατέθηκε η τροπολογία για παράταση ως 30 Σεπτεμβρίου 2020


Engineer

Recommended Posts

5 ώρες πριν, ChristinaK said:

:)να σκεφτούμε λίγο και τα στατιστικά...τι ποσοστό αυθαίρετης δόμησης να έχει ρυθμιστεί τα τελευταία 9 χρόνια?και πόσα αυτά σύμφωνα με τον 4495 να είναι κατ.5...

Δεν ξέρω να σου πω, ξέρω ότι σε δυι αυθαιρετομανες περιοχές (παραλιακές) που δραστηριοποιούμαι χοντρικά είμαστε στο 50%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

στην επαρχία και κυρίως στα χωριά ,που όλα τα προ του 1955 χωρίς άδεια έχουν αυθαίρετες προσθήκες ,νομίζω ότι τα ποσοστά είναι εξαιρετικά χαμηλά

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια, για τον υπολογισμό του προστίμου, βάζουμε "ΝΑΙ". Πριν την εγκύκλιο του 2019, μπορούσαμε και κατηγ. 4 να τα καταχωρήσουμε (το έγραφαν και στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ που δεν παύουν βέβαια να απηχούν προσωπικές απόψεις), στην εγκύκλιο όμως έγραψαν ότι για κατ. 4 πρέπει να έχει εκδοθεί οικ. άδεια (στην περίπτωσή μας δεν έχει), οπότε νομίζω μας ξαναοδηγούν στην κατ. 5. Για να είμαι ειλικρινής, έχω μπλεχτεί, το έχω ρωτήσει, αλλά οι απόψεις μεταξύ συναδέλφων διίστανται (τι πρωτότυπο!). Από αυτά που καταλαβαίνω, αν ακολουθήσουμε την εγκύκλιο, νομίζω ότι είναι σωστότερη η  κατ. 5 (αν και μου φαίνεται εξαιρετικά άδικο)! 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, berti said:

Στην άδεια, για τον υπολογισμό του προστίμου, βάζουμε "ΝΑΙ". Πριν την εγκύκλιο του 2019, μπορούσαμε και κατηγ. 4 να τα καταχωρήσουμε (το έγραφαν και στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ που δεν παύουν βέβαια να απηχούν προσωπικές απόψεις), στην εγκύκλιο όμως έγραψαν ότι για κατ. 4 πρέπει να έχει εκδοθεί οικ. άδεια (στην περίπτωσή μας δεν έχει), οπότε νομίζω μας ξαναοδηγούν στην κατ. 5. Για να είμαι ειλικρινής, έχω μπλεχτεί, το έχω ρωτήσει, αλλά οι απόψεις μεταξύ συναδέλφων διίστανται (τι πρωτότυπο!). Από αυτά που καταλαβαίνω, αν ακολουθήσουμε την εγκύκλιο, νομίζω ότι είναι σωστότερη η  κατ. 5 (αν και μου φαίνεται εξαιρετικά άδικο)! 

Δες εδώ μια χθεσινή συζήτηση για το ...αμφιλεγόμενο θέμα: https://bit.ly/2CQc4Rn

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο να βλέπαμε τα ποσοστικά δεδομένα των δηλώσεων που έχουν ήδη γίνει. Δηλαδή πόσες αφορούν τακτοποιήσεις σε υπαγωγή, οριστική περαιωμένη, πόσες περιέχουν κατηγορία 5, σε πόσες υπολείπονται αρχεία. Η ανάγκη κλεισιματος της ΚΑΤ 5 νομιζω σχετίζεται με τους όρους συνταγματικότητας του νόμου. Έχει ξανάειπωθεί πως αυτό θα δημιουργήσει εμπλοκές στο άμεσο μέλλον και μένει να δούμε πως θα επιλυθεί. Το άλλο κομμάτι που αφορά στις αναρτήσεις των αρχείων, θα πρέπει να δρομολογηθεί όπως το προτείνει ο ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, πως δηλαδή να μπορεί να ολοκληρωθεί μέχρι και τη σύνταξη ταυτότητας κτιρίου ανά φάκελο. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=c4745462-f50a-4d68-a9c8-abf4017918d2

στην παραπανω τροπολογια, στην εισηγητικη, στην σελ. 8,  γινεται μια αναφορα στην παρ. 9 του αρθρου 98, κατα πιστη αντιγραφη της παρ. 9,

πλην δεν υπαρχει καμμια ειδικοτερη αλλαγη/διόρθωση/τροποποιηση.

Υποθετω οτι,

ή η αναφορα  στο 98/9, γινεται κατα λαθος

ή καποια αλλαγη εχουν αλλα δεν την περασαν ακομα.

 

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 

Υποθετω οτι,

ή η αναφορα  στο 98/9, γινεται κατα λαθος

Δημήτρη μάλλον παρέθεσαν απλώς όλο το άρθρο,δεν πιστεύω να μας βάλουν κι άλλα φυτίλια...💣💣💣😈

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε επιτροπές, οπότε έχουμε μόνο αρχική υποβολή & πληρωμή παραβόλου και υπαγωγή μετά από τη σύμφωνη γνώμη τους που μπορεί να είναι μετά από μήνες, μετράει ως ημερομηνία υπαγωγής η ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου? Γιατί διαφορετικά αυτά που έχουν επιτροπές είναι αδύνατον αυτές να τα έχουν διεκπεραιώσει μέχρι 30/9!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.