Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λύσεις αγκύρωσης όταν πλάτος δοκού=πλάτος στύλου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για το αρχικό σου ερώτημα περί αποφυγής σύμπτωσης των οπλισμών, με έκανες να αναρωτιέμαι αν μπορείς απλά να παίξεις με την επικάλυψη. Δεν ξέρω ποια είναι η αρχική πηγή αυτής της μελέτης αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα ανάγνωση για τέτοια προβλήματα: 

image.thumb.png.b518d765acf99f519b634695250a20e4.png

(URL (*για περίπτωση τοιχίου))

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

μμμ δεν είμαι σίγουρος ότι οι συνθήκες σκυροδέτησης θα γίνουν ευνοικότερες και ότι είναι καλό να ματίσεις σε τέτοια περιοχή. αν δεν βαριέσαι το βλέπουμε και αύριο με ένα σκίτσο.

curzondax: αυτή είναι λεπτομέρεια διαμόρφωσης των κρυφοκολωνακίων σε τοιχίο. Είναι παρεμφερείς περιπτώσεις με αυτές που αναφέραμε παραπάνω, στην πρώτη περίπτωση μπουκάλιασμα και στην δεύτερη διαμορφώνει το συντρέχον τμήμα με μεγαλύτερη επικάλυψη. Βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις τα τσέρκια κρυφοκολωνακίων-πυρήνα τοιχίου γίνονται με δύο αντιδιαμετρικούς μονοκόμματους μανδύες. Ωστόσο κάλλιστα μπορούν να εφαρμοστούν και αυτά (κυρίως το i).Τα σχήματα λογικά είναι του Κωνσταντινίδη, της π-systems,από τα σχετικά βιβλία του.

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ curzondax.

Την επικάλυψη δεν θα την πείραζα. Φαντάσου να θέλεις 4 για στύλους και 6cm για δοκούς (αν έχεις Φ20 κατακόρυφα σίδερα)...

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιάμεσο κόμβο κάνει κανείς τη μάτιση της έξω πλευράς των σιδήρων του δοκαριού εκτός κατακόρυφων οπλισμών κολώνας ή όχι;

Το βλέπω πολλές φορές....

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω σκίτσο εξηγώ το θέμα της φουρκέτας.

Στοιχίζει λίγο παραπάνω σε υλικό αλλά έχει τα πλεονεκτήματα που ανέφερα χτες. Αραγε το εφαρμόζει κάποιος συνάδελφος;11.thumb.jpg.e48e3749201bd04b0fbc763ace35048c.jpg;

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δει πουθενά και επίσης δεν βλέπω ποιά είναι τα πλεονεκτήματα.

Αν αναφέρεσαι στην περισφιξη, θα έλεγα ότι δεν την βελτιώνει εκτός αν χρησιμοποιηθεί σιγμοειδης για να πιάσει τα δύο σκέλη της φουρκετας. 

Άρκετα φιλόδοξο, δεν ξέρω...πάντως καλή προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, lamlos said:

Δεν το έχω δει πουθενά και επίσης δεν βλέπω ποιά είναι τα πλεονεκτήματα.

Αν αναφέρεσαι στην περισφιξη, θα έλεγα ότι δεν την βελτιώνει εκτός αν χρησιμοποιηθεί σιγμοειδης για να πιάσει τα δύο σκέλη της φουρκετας.

Μειώνεται πολύ ο συνωστισμός ράβδων στον κόμβο και αποφεύγεις μπουκαλώματα και ξετσερκώματα.

Φαντάσου ότι αντί για 2 φουρκέτες για να ματίσεις πάνω και κάτω ράβδους δοκού έξω από τον κόμβο, θα πρέπει έχεις στα άκρα των 4 ράβδων της δοκού 4 άγκιστρα (κατάλληλου μήκους) προς τα πάνω (κάτω ράβδοι) και προς τα κάτω (άνω ράβδοι) στον κόμβο.

 

Ζήτημα σιγμοειδούς οπλισμού δεν τίθεται. Τα τσέρκια της δοκού επαρκούν.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilias said:

Σε ενδιάμεσο κόμβο κάνει κανείς τη μάτιση της έξω πλευράς των σιδήρων του δοκαριού εκτός κατακόρυφων οπλισμών κολώνας ή όχι;

Το βλέπω πολλές φορές....

 

Δεν έχω δει, αλλά με προβληματίζει η μικρή επικάλυψη που θα έχουν αν ματιστούν εκτός υποστυλώματος, ανεξάρτητα απο το αν τα τσέρκια είναι πυκνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.