Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τριγωνισμός με HEPOS 2


Recommended Posts

Επειδή το θέμα ξέφυγε και δεν πρόλαβα να σχολιάσω γιατί είχα μια παράδοση και δεν είχα το χρόνο εξηγούμε παρακάτω:

Έκανα μια επικαιροποίηση μιας παλιάς μελέτης Πράξης Εφαρμογής και επειδή τα μισά τριγωνομετρικά είχαν χαθεί αναγκάστηκα και ίδρυσα νέα και έκανα τριγωνισμό με HEPOS.

Πάω τις μετρήσεις στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και μου λένε τι είναι αυτό? Οι προδιαγραφές λένε Τριγωνισμό με χρήση Τριγωνομετρικών της ΓΥΣ. Δεν δέχομαι αυτές τις μετρήσεις γιατί δεν εξαρτήθηκες από τριγωνομετρικά. Και προσπαθούσα να πείσω τον επιβλέποντα ότι ο τριγωνισμός με HEPOS είναι πιο ακριβής από την παραδοσιακή μέθοδο. Και μου λέει α δεν γίνετε αν δεν μου το φέρεις γραμμένο σε ΦΕΚ να πας να ξανακάνεις το τριγωνισμό όπως παλιά.

Για την ιστορία επειδή είχα μια άκρη με κάποιο υψηλά ιστάμενο μέσα στο HEPOS βρήκα λύση. Έγραψα μια τεχνική έκθεση αναλύοντας πως δουλεύει το HEPOS έβαλα και τα  ΦΕΚ 1156Β/2008 – 3370Β/12 και 2362/13 που ορίζουν επίσημα ότι το HEPOS δημιουργήθηκε για το Ελληνικό Κτηματολόγιο και καθάρισα.

Αυτά για να μαθαίνεται οι νεότεροι γιατί εγώ είμαι 53χρονών και κάνω τοπογραφικά από το 1989. Δεν χρειάζεται να έχουμε έπαρση ούτε να είμαστε εμπαθείς. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουμε και δεν χρειάζεται κανένας να κάνει τον έξυπνο.

Αυτά.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνουν οι νέοι να μην ακολουθούν τις προτροπές σου

  • Δεν έχεις δικαίωμα επαγγελματικό να κάνεις αυτή την δουλειά.  Είναι μελέτη και δεν είσαι μελετητής. Υψηλα ιστάμενοι στο Hepos δεν υπάρχουν αλλά στην αρμόδια δημόσια περιουσία
  • Δεν ζήτησε κανένας νεώτερος μαθήματα από το φόρουμ και μάλιστα για τον τρόπο επικοινωνίας με υψηλά ιστάμενο πρόσωπο
  • Η πράξη εφαρμογής αφού ήταν παλιά θα ήταν σε 3 μοιρών πώς έκανες τον μετασχηματσμό
  • τι διαφορές έχεις σε όσα τριγωνομετρικά  διασώζονται
  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη δεν ήταν τόσο παλιά (3 μοιρών). Ήταν μια Πράξη Εφαρμογής που είχε σταματήσει πριν 10χρόνια και ξανά ενεργοποιήθηκε. Τα υπόλοιπα που λες δεν τα καταλαβαίνω!!!! Αν θες σου στέλνω το βιογραφικό μου για να δεις τι δουλειές έχω κάνει αυτά τα 30χρόνια και τα ΔΠΥ. Ξέρεις πόσους έχω γνωρίσει ΑΤΜ που δεν ξέρουν την τύφλα τους. Τα πτυχία δεν κάνουν το Τοπογράφο.

Edited by nasxou
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nasxou said:

..... και δεν πρόλαβα να σχολιάσω ....

Όταν ο συντονισμός κλειδώνει ένα θέμα μέχρι να το δει αρμόδιος συντονιστής, δεν είναι επιτρεπτό να το ανοίγεις ξανά ως βερσιόν 2 επειδή πρόλαβες ή δεν πρόλαβες. κλπ κλπ.

Κλειδώνει και αυτό μέχρι να δει και αυτό ο/οι αρμόδιοι.

Θα πρέπει αν γίνουν και διπλές δουλειές για συγχωνεύσεις αν απαιτηθούν κλπ.

Θα ήθελα να τονίσω ότι κανένας από τους συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει βάρδιες 24 ούτε να πρέπει να παρατάει τα πάντα για να συμμαζεύει.

Οπότε η μεγαλύτερη φροντίδα είναι στην δική σας επιμέλεια το τι και το πως.

Οποιαδήποτε απορία, κρίση, κριτική για οποιαδήποτε συντονιστική ενέργεια δεν την συζητάμε στο Δημόσιο Φόρουμ παρά μόνο με ΠΜ ή με την Διαχείριση.

 

Να μη υπάρξει V3 μέχρι νεοτέρας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 7/15/2020 at 9:46 PM, nasxou said:

Επειδή το θέμα ξέφυγε και δεν πρόλαβα να σχολιάσω γιατί είχα μια παράδοση και δεν είχα το χρόνο εξηγούμε παρακάτω:

Έκανα μια επικαιροποίηση μιας παλιάς μελέτης Πράξης Εφαρμογής και επειδή τα μισά τριγωνομετρικά είχαν χαθεί αναγκάστηκα και ίδρυσα νέα και έκανα τριγωνισμό με HEPOS.

Πάω τις μετρήσεις στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου και μου λένε τι είναι αυτό? Οι προδιαγραφές λένε Τριγωνισμό με χρήση Τριγωνομετρικών της ΓΥΣ. Δεν δέχομαι αυτές τις μετρήσεις γιατί δεν εξαρτήθηκες από τριγωνομετρικά. Και προσπαθούσα να πείσω τον επιβλέποντα ότι ο τριγωνισμός με HEPOS είναι πιο ακριβής από την παραδοσιακή μέθοδο. Και μου λέει α δεν γίνετε αν δεν μου το φέρεις γραμμένο σε ΦΕΚ να πας να ξανακάνεις το τριγωνισμό όπως παλιά.

Για την ιστορία επειδή είχα μια άκρη με κάποιο υψηλά ιστάμενο μέσα στο HEPOS βρήκα λύση. Έγραψα μια τεχνική έκθεση αναλύοντας πως δουλεύει το HEPOS έβαλα και τα  ΦΕΚ 1156Β/2008 – 3370Β/12 και 2362/13 που ορίζουν επίσημα ότι το HEPOS δημιουργήθηκε για το Ελληνικό Κτηματολόγιο και καθάρισα.

Αυτά για να μαθαίνεται οι νεότεροι γιατί εγώ είμαι 53χρονών και κάνω τοπογραφικά από το 1989. Δεν χρειάζεται να έχουμε έπαρση ούτε να είμαστε εμπαθείς. Όλοι την ίδια δουλειά κάνουμε και δεν χρειάζεται κανένας να κάνει τον έξυπνο.

Αυτά.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς.

Πράγματι, σύμφωνα με την έκθεση του ΕΓΣΑ87 "το ΕΓΣΑ87 ορίζεται από τα τριγωνομετρικά του"

Σε σχέση με το χέπος: Είχαμε το 2007 μία ακρίβεια της τάξης 8.3 σε πανελλήνια κλίμακα. Η Αττική ήταν ερίπου στα 34 εκ. και η Θεσσαλονική στα 4-5 εκ. 

όμως:

α. Λόγω τεκτονικών μεατοπίσεων, αι θέσεις των σημείων είναι σχεδόν σίγουρο ότι μετατοπίστηκαν

β. υπάρχουν περιοχαί χαμηλήςακρίβειας  π.χ. Μέτσοβο

γ. Το χέπος υλοποιήθη με μόνο το 10% των μετρήσεων

Επομένως, το χέπος δεν είναι πανάκεια.

Δυστυχώς, δεν υπάρχουν κριτήρια ποιότητος εις τα διαγράμματα. 

Θα πρότεινα κάθε φορά να συγκρίνονται αι συντεταγμέναι του χέπος με τας επισήμους συντεταγμένας του ΕΓΣΑ87 -από την ΓΥΣ- Π.χ. σε 4-5 τριγωνομετρικά της περιοχής.

Τούτο όπως γίνει μετά την εφαρμογήν ενός 2Δ μετασχηματισμού ομοιόητητος με ταυτόχρονον αξιολόγησιν των σφαλμάτων αυτού. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, peresiadis said:

Θα πρότεινα κάθε φορά να συγκρίνονται αι συντεταγμέναι του χέπος με τας επισήμους συντεταγμένας του ΕΓΣΑ87 -από την ΓΥΣ- Π.χ. σε 4-5 τριγωνομετρικά της περιοχής.

Τούτο όπως γίνει μετά την εφαρμογήν ενός 2Δ μετασχηματισμού ομοιόητητος με ταυτόχρονον αξιολόγησιν των σφαλμάτων αυτού. 

Αν δεν αλλάξεις περιοχή, κάθε πότε πιστεύεις ότι πρέπει να γίνεται αυτό; Το λέω σε σχέση με το «Λόγω τεκτονικών μεατοπίσεων» που ανέφερες.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, curzondax said:

Αν δεν αλλάξεις περιοχή, κάθε πότε πιστεύεις ότι πρέπει να γίνεται αυτό; Το λέω σε σχέση με το «Λόγω τεκτονικών μεατοπίσεων» που ανέφερες.

Κανονικά, έπρεπε μία χώρα σαν την Ελλάδα να έχει ένα ημικινηματικό ΣΑ, που προϋποθέτει μοντέλο ταχυτήτων για να μπορούνε να γυρνάνε πίσω στην εποχή υλοποίησης και να μην υπ΄ρχουν θέματα.

Ρώτα το HEPOS αν τα εφαρμόζει...

"Το ΕΓΣΑ87 υλοποιείται από τα τριγωνομετρικά του" 

 

Για να καταστήσουμε κάποια πράγματα σαφή:

όταν μιλάμε για μία σοβαρή αντιμετώπιση ενός εθνικού ΣΑ:

1. επίλυση σε καθημερινή βάση όλου του δικτύου σταθμών με επιστημονικά λογισμικά. Συνόρθωση με κριτήρια αξιοπιστίας και ακρίβειας. 

2. Εκτίμησις ταχυτήτων μετατόπισης σε κάθε σταθμό με ειδικά λογισμικά και με αυστηρή εφαρμογή συνορθώσεων

3. Δημιουργία μοντέλου ταχυτήτων για τον Ελλαδικό χώρο

4. Θέσπιση εποχής αναφοράς. 

5. Όλες οι μεταγενέστερες μετρήσεις θα αναγονται εις την εποχήν αναφοράς, μέσω του μοντέλου ταχυτήτων για όλη την χώρα. Προϋποθέτει και μοντέλο πρόγνωσεως.

Η Ελλάς επέλεξε το 2007 να συνεχίζει να έχει το ΕΓΣΑ87, το οποίο ο ίδιος ο δημιουργός του είπε πως έχει χρόνο ζωής 20 χρόνια. Αυτά πληρώνουμε τώρα. Εξηγούμαι: 

1. Το 2007 αποφασίστηκε να πάμε από ένα αξιόπιστον πλαίσιο αναφοράς ETRF2005 να πηγαίνουμε στο ΕΓΣΑ87. Ο λόγος ήταν για τί το ΕΓΣΑ87 ήταν το ΣΑ ου Κτηματολογίου.

2. Ο διαφημιζόμενος μετασχηματισμός HTRS07 --> ΕΓΣΑ87 έχει παγώσει σε μία εποχή: 2007.5. Η Κτηματολόγιο Α.Ε / Ελληνικό Κτηματολόγιο ΔΕΝ αναφέρει πουθενά αν έλαβε υπόψιν τας ταχύτητας μετατοπίσεως. ΠΟΥΘΕΝΑ!

3. Η Κτηματολόγιο βασίζεται στο γεγονός ότι εντός των τριγώνων, δεν υπάρχει καμία παραμόρφωσις...Αυτό όμως μπορεί να μην ισχύει.

 

Τραγικά λάθη...

 

Διαβάστε το άρθρο:

http://kataskevesktirion.gr/οι-κίνδυνοι-μη-επικαιροποίησης-ενός-γ/

 

Από εκεί τα έμαθα κι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.