Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργκολα σε ρυθμισμένο δώμα κατοικίας και ιδεατό στερεό


curzondax

Recommended Posts

Καλημέρα σε δώμα τριώροφης οικοδομής που ανεγέρθη το 1976 (με το μέγιστο ύψος ορόφων), και ρυθμίστηκε κατοικία στο δώμα/τέταρτο όροφο με τους Ν1337 και Ν4178, υπάρχει δυνατότητα να εκδοθεί ΕΕΔΜΚ πέργκολας με τη θεώρηση ότι δεν παραβιάζεται το ιδεατό στερεό (λόγω της προγενέστερης ρύθμισης) ή θεωρείται ότι ισχύει το ιδεατό στερεό της εποχής της οικοδομικής άδειας (που την εποχή εκείνη δεν υπήρχε ακόμα ο ορισμός του ιδεατού στερεού);

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, curzondax said:

Καλημέρα

Γεια curzondax!Η γνώμη μου είναι ότι επειδή η πέργκολα που πρόκειται να κατασκευάσεις είναι νέα κατασκευή,θα υπολογίσεις εσύ το ιδεατό στερεό εντός του οποίου πρέπει να βρίσκεται για να μπορείς να υπογράψεις και την σχετική υπ.δήλωση ότι δεν παραβιάζεται.Σε περίπτωση εξάλλου που χρειάστηκε να εκδώσω τέτοιου τύπου ΕΕΔΜΚ και παρότι η άδεια είχε εκδοθεί με ΓΟΚ 85 και υπήρχε στερεό,ξαναέκανα τους ελέγχους(Ο.Γ.,ύψη κλπ) για να είμαι σίγουρη για το τι υπογράφω εγώ σήμερα!Ελπίζω να βοήθησα κάπως!🙂

υ.γ. δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου περίπτωση που δηλώνεις ότι δεν υπήρχε ιδεατό στερεό την εποχή έκδοσης της άδειας,άρα δεν θα το ελέγξω σήμερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και αναρωτιέμαι επίσης για τα εκτός σχεδίου. Από ό,τι γνωρίζω δεν εφαρμόζεται η έννοια του ιδεατού στερεού. Σε εκείνη την περίπτωση μπορεί η ρύθμιση ορόφου πάνω από το μέγιστο ύψος να επιτρέψει νέα πέργκολα στο δώμα (αμφιβάλλω);

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, curzondax said:

 αναρωτιέμαι επίσης για τα εκτός 

Οι πέργκολες (σε δώμα), κατά ΝΟΚ εμπίπτουν στις κατασκευές του άρθρου 19 -Κατασκευές που επιτρέπονται πάνω από το κτίριο (και εντός ιδεατού στερεού).Το άρθρο 19 δεν ισχύει για την εκτός σχεδίου δόμηση.😊

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, σε ακίνητο που είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια προ του 1975, κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου αυθαίρετος ο 2ος όροφος και το τότε ημιυπόγειο είναι κανονικός όροφος (όχι θαμμένο στο έδαφος). Σύμφωνα με την οικοδομική άδεια μέγιστος αριθμός ορόφων τρεις. Σύμφωνα με νέο σχέδιο πόλης δημιουργείται πρασιά πλευρά (Δ'Α') και ο ΣΔ είναι 1,8 άρα μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κατά ΝΟΚ 22,75μ. Επειδή έχω μπερδευτεί με το ιδεατό

1. μπορεί να κατασκευαστεί μόνιμο προστέγασμα (θέση 1) ή επειδή η Ο.Γ. είναι πιο μέσα το πετάει εκτός ιδεατού?

2. ο εξ ολοκλήρου δεύτερος όροφος είναι σε εσοχή. Μπορεί κατ΄ επέκταση αυτού (θέση 3) να κατασκευαστεί πέργκολα?

3. μπορώ να κατασκευάσω στέγη, πάνω στο εξ ολοκλήρου αυθαίρετο όροφο? μου είπανε ότι στο ύψος που εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης ενός κτιρίου εκεί παίρνω και το max. ύψος της οικοδομής για ιδεατό.. ισχύει κάτι τέτοιο?

παρακαλώ βοήθεια γιατί έχω κολλήσει εντελώς με επιτρεπόμενα υψη, ιδεατα και τακτοποιούμενα !!!!!!

   

ΙΔΕΑΤΟ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.