Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικα δικαιωματα και εξωτερικο


Recommended Posts

Καλησπέρα στους μελλοντικούς συναδελφους,

(Είμαι νέος στο φόρουμ και αν υπάρχει κάπου η ερώτηση μου παραπέμψτε με με εκεί ,ευχαριστώ )

Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών της σχολής μηχανικών του Δι,Πα.Ε (Διεθνες Πανεπιστημιο της Ελλαδος)

Το τμήμα είναι 5ετες και όπως γράφει στο πρόγραμμα σπουδών οι απόφοιτοι θεωρούνται Διπλωματουχοι.

Γνωρίζετε μήπως τι συμβαίνει με τα εργασιακά μου δικαιώματα εντός Ελλάδος;

Στην ΕΕ τι ακριβώς συμβαίνει με την αναγνώριση και τα επαγγελματικα δικαιώματα;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, pavser said:

Είμαι πρωτοετής φοιτητής

5 χρόνια σπουδές, {στρατός}, πες πως βρίσκεις εργασία στο εξωτερικό (η ερώτησή σου είναι πολύ γενική), + 5 χρόνια μέχρι να ξεκινήσεις από graduate, να γίνεις βοηθός, να γίνεις engineer και να φτάσεις σε κάποιο σημείο που θα έχεις μία καλή εμπειρία για να αρχίσεις να σκέφτεσαι για το πως θα πάρεις ΕΔ και δικαιώματα υπογραφής (και φυσικά να έχεις αντέξει στη ξένη χώρα και να θέλεις να μείνεις)..

Άρα, περίπου υπολόγιζε 11 χρόνια από τώρα. Όλο και κάτι θα αλλάξει, οπότε πιθανόν μία απάντηση εν έτη 2020 δεν θα είναι ιδιαίτερα εύστοχη χαζεύοντας το (μακρινό; ) 2031 AD.

Τα ΕΔ στο εξωτερικό έχουν να κάνουν με το σύστημα της κάθε χώρας και τις διαφορετικές διαδικασίες που απαιτούνται (και με τη νομοθεσία της σε μερικές περιπτώσεις). 

(Υπάρχει αντίστοιχο θέμα - εργασία στο εξωτερικό)

 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.