Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

έχω αναλάβει την σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων ανά την Ελλάδα για συμβόλαια, τα οποία πρόκειται να υπογραφούν μέσα στον επόμενο μήνα. Σχεδόν τυχαία έπεσα επάνω στον Ν. 4685/2020 περί αναμόρφωσης των δασικών χαρτών. Σε μία συζήτηση που είχα σχετικά με συμβολαιογράφους μου επιβεββαίωσαν ότι δε θα πρέπει να δείξω, ούτε και να αναφέρω τους δασικούς χάρτες, εφόσον ο νόμος ξεκάθαρα τους αναστέλλει. 

Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό? 

Επιπλέον, με δεδομένο ότι αυτό ισχύει, τη θέση του δασικού χάρτη στο τοπογραφικό θα πάρει η Πρ. χαρακτηρισμού του Δασαρχείου που προϋπήρχε και θα γίνει δήλωση Μηχανικού περίδασικών με βάση αυτήν, ή εφόσον είμαστε στη διαδικασία αναμόρφωσης δεν μπορούμε να βεβαιώσουμε τίποτα?

Μεγάλο μπέρδεμα νομίζω ανοίξαμε, συνάδελφοι.... Τα φώτα σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι επιστρεφουμε στο "παλαιο καθεστως"

Με βαση αυτο, η μεταβιβαση γινονταν με πιστοποιητικο   περι της τελεσιδικίας της πραξης χαρακτηρισμου.

Επίσης, με βαση τις "νεες" διαταξεις και τις επεξηγησεις που ήδη εχουν γινει

η Διοικηση ειναι υποχρεωμενη να αποδέχεται  τις τελεσιδικες πραξεις χαρακτηρισμου.

Οι συμβ/φοι -  πρεπει να - εχουν λαβει ηδη σχετικες οδηγιες απο τους συλλογους τους.

Βλεπεις και αυτο

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αααχ, ιδέα δεν έχουν οι συμβολαιογράφοι.... Αυτοί περιμένουν από εμάς και εμείς από αυτούς. 

Αρα για τις περιπτώσεις που δεν υπήρχε Πρ. χαρακτηρισμού στην περιοχή πριν την κυρωση του δασικού, πάμε για καινούργια Πρ. Χαρακτηρισμού ή (στην καλύτερη περίπτωση και εφόσον αυτό είναι δυνατό) περιμένουμε τον Σεπτέμβριο και τον αναμορφωμένο δασικό χάρτη??

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

απαντησα με βαση αυτο που είπες οτι

"τη θέση του δασικού χάρτη στο τοπογραφικό θα πάρει η Πρ. χαρακτηρισμού του Δασαρχείου που προϋπήρχε"

Αλλως θετεις νεα ερωτηση...να δουμε πού βρισκεσαι.

[και οι συμβ/φοι εχουν την δικη τους ευθυνη και υπαρχει εγκυκλιος]

ας δει  αυτο

https://enotariat.gr/?p=6676

 

εδιτ

πώς ειχε χαρακτηρισθεί στις αναρτησεις των δασικων χαρτών?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κυκλοφορεί ευρέως η άποψη ότι όλα ακυρώθηκαν και θα γίνουν από την αρχή.Κατά την άποψή μου οι αλλαγές θα αφορούν μόνο ειδικές περιπτώσεις (ελαιουργικό μητρώο, τίποτα ξεχασμένες διανομές κλπ) και για την πλειοψηφία των περιπτώσεων ο χαρακτηρισμός που είχε αρχικά γίνει θα παραμείνει ίδιος. Το ερώτημα είναι όντως τι ισχύει τώρα σε ένα τοπογραφικό. Σιγά μη δίνουν τα δασαρχεία πράξεις χαρακτηρισμού μέσα στο χαμό. Λογικά θα δίνουν τον χαρακτηρισμό των τωρινών κυρωμένων χαρτών, αν δεν βρεθεί κατι από τα παραπάνω που να ανατρέπει τα δεδομένα για την έκταση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

εγω μενω σε αυτο

Την Υπουργική Απόφαση για την αναμόρφωση και την εκ νέου ανάρτηση των δασικών χαρτών, υπέγραψε ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κ. Κωστής Χατζηδάκης, εξειδικεύοντας τις προβλέψεις του περιβαλλοντικού νόμου 4685/2020.

08/07/20  Υ.Α. ΥΠΕΝ/ΔΠΔ/64663/2956/03.07.2020 (Β΄ 2773) Καθορισμός των διοικητικών πράξεων, των λοιπών πρόσφορων στοιχείων, των τεχνικών προδιαγραφών και της διαδικασίας για την αυτεπάγγελτη αναμόρφωση και κατάρτιση των δασικών χαρτών κατά το άρθρο 48 του ν. 4685/2020

εδιτ

συμπληρωνω και αυτο

Η διαδικασία αναμόρφωσης και ανάρτησης αφορά σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΑΣΙΚΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ. Συγκεκριμένα μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου θα πρέπει να αναμορφωθούν υποχρεωτικά οι μερικώς ή ολικώς κυρωθέντες και οι αναρτηθέντες δασικοί χάρτες, όπως και οι δασικοί χάρτες που βρίσκονται σε οποιοδήποτε στάδιο κατάρτισης ή θεώρησης, προκειμένου να συμπεριληφθούν σε αυτούς διοικητικές πράξεις, οι οποίες είχαν παραλειφθεί κατά την αρχική κύρωση, ανάρτηση ή επεξεργασία, αντίστοιχα

πηγη

https://www.michanikos.gr/index/articles/επικαιρότητα/οδηγός-για-νέες-αντιρρήσεις-μετά-την-αναμόρφωση-και-ανάρτηση-των-δασικών-χαρτών-r9341/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, dimitris GM said:

πώς ειχε χαρακτηρισθεί στις αναρτησεις των δασικων χαρτών?

Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μιλάμε για "αλλης μορφής", αλλά το θέμα μου είναι το τι θα δείξω επάνω στο τοπογραφικό. 

Για την ιστορία και για ενημερωσή σας, πάντως, μετά από πολλές επικιονωνίες με δασαρχεια, συμβολαιογράφους, μηχανικούς και οποιονδήποτε θα μπορούσε να έχει άποψη για το θέμα, κατέληξα στο ότι μέχρι την αναμόρφωση συνεχίζουμε να δείχνουμε την κατάσταση όπως φαίνεται στον δασικό!!! 

Τζάμπα η ταραχή και η αναστάτωση, δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

λογικοοτατο! συνεχιζουμε λοιπον κανονικα τη δηλωση Ν4483/2017 περι δηλωσης των δασικων εκτασεων

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα γιατι και απο  ποιά διαταξη  προκύπτει οτι:

"μέχρι την αναμόρφωση συνεχίζουμε να δείχνουμε την κατάσταση όπως φαίνεται στον δασικό!!!  "

Και, εάν στην "αναμορφωση" παρει "αλλον" χαρακτηρισμο, ποιά θα ειναι τα αποτελέσματα για ενα συμβολαιο που   θα εχει ηδη συνταχθει και μεταγραφει????

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Εγώ ποτέ δεν πίστεψα πως αυτό που άρχισε με τους "δασικούς χάρτες"  θα είχε ένα τέλος, όπως και θα έπρεπε να έχει μια αυτού του μεγέθους μελέτη.

Και από την φωτογραφία ακόμη που ανέβασε ο Δημήτρης, με τα φτωχόσπιτα, φαίνεται πως κάποιοι δεν θα άφηναν ποτέ να ολοκληρωθεί και να εφαρμοστεί  η μελέτη αυτή. 

Είναι μεγάλα τα συμφέροντα και ικανά ώστε να μην αφήσουν να συμβεί αυτό. 

Υπάρχουν οικισμοί, όπως το Σανυμπιτσ στην Χαλκιδική, που ολόκληρος είναι δάσος-δάσος. Ο οικισμός αυτός έδωσε εκατομμύρια στην "πιάτσα"........... Μη τα ψάχνετε!!!! 

Καταλαβαίνω φυσικά το άγχος της συναδελφισσας. Δεν θα ήθελα αυτή την χρονική στιγμή να είμαι στη θέση της. 

Καλό ξεμπερδέματα (... που δεν το πιστεύω). 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.