Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

το γραφει,

3. Βεβαίωση της οικείας Υπηρεσίας Δόμησης ή υπεύ-
θυνη δήλωση αρμόδιου μηχανικού για τα όρια αρτιό-
τητας που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της εν λόγω
οικοδομικής άδειας
, βάσει του θεωρημένου τοπογραφι-
κού διαγράμματος που τη συνοδεύει.

προφανως παραμενει το ερωτημά σου

"Και εκει μπαινουν πολλα ζητηματα: οπως σε αδεια που εχει βγει σε 10 στρ. ποια 4 στρ θα δειξω; οποια θελω εγω; Δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο. "

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Και όμως, η διάταξη αυτή ερμηνεύτηκε επί Φάμελλου και κατέληξαν ότι εννοούν τα 4 στρέμματα π.χ.

Εφόσον μιλάει για όρια αρτιότητας και ο νέος νόμος είναι ξεκάθαρο νομίζω.

Εγώ επέλεξα τα 4 στρέμματα, έβαλα μέσα όλα τα δασικά και άφησα από έξω αυτά που δεν ήταν δασικά...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τώρα με τις υποβολές των αδειών είχα αυτό το πρόβλημα και με παρέπεμψαν σε αυτήν την διευκρινιστική που αναφέρθηκε. Για όποιον δεν την έχει:

https://www.taxheaven.gr/circulars/29928/176737-6327-2018

Κάποιες σχεδιαστικές ερωτήσεις επί αυτού.

1) Στο τοπογραφικό φαίνεται δηλαδή το πραγματικό όριο της ιδιοκτησίας και επιπλέον και το περίγραμμα του ορίου αρτιότητας? Ή μόνο το περίγραμμα της επιφάνειας αρτιότητας? (π.χ. τα 4 στρέμματα ακριβώς).

2) Να φανταστώ πως δεν απαιτούνται υψόμετρα κορυφών και ισοϋψείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μία ερώτηση. Πως ακριβώς ορίζονται οι ανταλλάξιμοι βοσκότοποι?

Προκύπτουν μόνο από παραχωρητήρια ή διανομές? Γιατί βλέπω ότι εξαιρούνται πλεόν της δασικής νομοθεσίας.

Αφορά αδομητο γήπεδο στα Δωδεκάνησα (με τεκμήριο υπέρ του δημοσίου), σε περιοχή χωρίς κτηματολόγιο και δασικούς χάρτες, με "χαρτιά" από το 1800 σχεδόν... Έχει χαρακτηριστεί ως ανέκαθεν χορτολιβαδικό. Έχει γίνει αντίρρηση και προσπαθούν αρκετά χρόνια μπας και βγει κάποια δικαστική απόφαση για την κυριότητα.

Εν τω μεταξύ, αποτελούσε μεγαλύτερη έκταση η οποία κατατμήθηκε και πουλήθηκε και έκτισαν όλοι οι υπόλοιποι (πριν το 2003) και έμεινε το μόνο που δεν μπορεί να χτιστεί. Προσπαθώ να βρω κάποιο παραθυράκι με όλες αυτές τις αλλαγές για την αναμόρφωση των χαρτών...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει υπάρξει καμιά διευκρίνηση ποιο κομμάτι περιγράφουμε ως αναγκαία επιφάνεια; Όποιο γουστάρουμε εμείς αρκεί να είναι 4.000 τ.μ.; Οι παρεκκλίσεις λαμβάνονται υπόψιν; 

Σε μια περίπτωση που έχω, που έχουν βγει δύο άδειες σε τεμάχιο 10.000 τ.μ. με τις οικοδομές σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους τι περιγράφω; Ο καθένας θα περιγράψει την επιφάνεια που τον βολεύει και θα δικαιωθούν και οι δύο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 1:33 ΜΜ, Σάββας Δρόσος said:

Μία ερώτηση. Πως ακριβώς ορίζονται οι ανταλλάξιμοι βοσκότοποι?

Προκύπτουν μόνο από παραχωρητήρια ή διανομές? Γιατί βλέπω ότι εξαιρούνται πλεόν της δασικής νομοθεσίας.

 

 

Από ότι μου είπαν στο δασαρχείο της περιοχής μου δεν εξαιρούνται της δασικής νομοθεσίας. Απλώς αλλάζει ο χαρακτήρας του 1945!

Δεν ξέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα δασικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

επειδή με μπερδεύει το θέμα θα ήθελα τα φώτα σας. Σε εκτός σχεδίου χωράφι 15στρεμμάτων έχω 3 στρέμματα ΔΑ για τα οποία είχε γίνει διαδικασία αντίρρησης όταν αναρτήθηκαν οι δασικοι χάρτες. Το τμήμα έχει εξαιρεθεί της μερικής κύρωσης και η αίτηση δεν έχει εξεταστεί ακόμα. Είναι δυνατή η έκδοση Οικοδομικής Άδειας πριν ξεκαθαρίσει το ζήτημα με το Δασικό τμήμα;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.