Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βελτίωση nv


 

Recommended Posts

Τις δεσμεύσεις τις βάζουμε για να προσομοιώσουμε τα τοιχία υπογείου επειδή:

_ το λογισμικό που χρησιμοποιούμε δεν διαθέτει επιφανειακά στοιχεία δίσκου

_ δεν θέλουμε να τα προσομοιάσουμε με χιαστί αβαρείς ράβδους με άπειρη δυστένεια

_ δεν θέλουμε να τα προσομοιάσουμε με τον Α τρόπο που φαίνεται στις παραπάνω εικόνες από τις σημειώσεις του Αβραμίδη.

 

Όχι (για να προλάβω ερωτήματα), αν έχουμε τοιχία (υπογείου) σ' όλο το ύψος της οικοδομής δεν μπορούμε να τα προσομοιάσουμε με δεσμεύσεις μετακινήσεων σ' όλους τους ορόφους (έχει συζητηθεί και παλιότερα).:D

 

Προσοχή στην έννοια του υπογείου και τη διαφορά του "στατικού" υπογείου από το αρχιτεκτονικά ορισμένο (βλ. δημοσίευση παραπάνω rigid_joint, αλλά και acnt παλιότερα και άλλων συναδέλφων).

Link to comment
Share on other sites

Όχι (για να προλάβω ερωτήματα), αν έχουμε τοιχία (υπογείου) σ' όλο το ύψος της οικοδομής δεν μπορούμε να τα προσομοιάσουμε με δεσμεύσεις μετακινήσεων σ' όλους τους ορόφους (έχει συζητηθεί και παλιότερα).:D

 

τώρα, είναι στη κρίση του καθενός τι θα κάνει,

εγώ ΝΑΙ θα τα δέσμευα (σε γενικές γραμμές), αν θες το εξειδικεύουμε

τι εννοείς, κουτί από πάω μέχρι κάτω? ένα τοιχείο 5μ μήκος και 8μ ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Πάλι αρχίσαμε με τα γκουρού ?

Εγώ δεν τους έχω γνωρίσει πάντως.

Για πες μου

αν δεσμεύσεις τους ορόφους πως θα διαστασιολογίσεις την θεμελίωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πενταώροφη οικοδομή και τα τοιχία του υπογείου συνεχίζουν από το -3 έως το +15μ θα βάλεις δεσμεύσεις σε κάθε στάθμη πάνω από το έδαφος; Αυτό εννοούσα.

 

Αυτό που είπα είναι ότι οι δεσμεύσεις είναι μία από τις τέσσερις επιλογές προσομοίωσης που έχει ο μελετητής. Τις δύο τις παρέθεσα με τις εικόνες απ' τις σημειώσεις του Αβραμίδη, η τρίτη που δεν αναφέρει ο Αβραμίδης είναι τα επιφανειακά στοιχεία δίσκου και δεν την αναφέρει γιατί ασχολείται στις σημειώσεις του με λογισμικά που έχουν μόνο γραμμικά πεπερασμένα στοιχεία και ο τέταρτος (χιαστί) αναφέρεται στη βιβλιογραφία αλλά ίσως είναι προβληματικός.

Link to comment
Share on other sites

και ο τέταρτος (χιαστί) αναφέρεται στη βιβλιογραφία αλλά ίσως είναι προβληματικός.

χάρη, ως και αστείο θα τον χαρακτήριζα για προσομοίωση αυτών που περιγράφεις (-3 ως +15)

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσουμε συζήτηση περί λογικής και μάλιστα περί "κοινής λογικής" θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει κοινή λογική. Πώς; Μόνο και μόνο απ' τη συζήτηση και την πιθανολογούμενη διαφωνία κάποιων. Αν υπήρχε "κοινή λογική" δεν θα υπήρχε συζήτηση περί "κοινής λογικής"!

Σκεπτόμενος λοιπόν ότι αυτό που θεωρώ αυτονόητο εγώ, εσύ rigid_joint και ίσως η πλειοψηφία δεν το θεωρούν όλοι, είπα:

"...Όχι (για να προλάβω ερωτήματα), αν έχουμε τοιχία (υπογείου) σ' όλο το ύψος της οικοδομής..."

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και σε 2οροφο με υπόγειο αν βάλεις δεσμεύσεις στην οροφή του υπογείου θα χάσεις στην διαστασιολόγιση της θεμελίωσης. Τα χιαστί είναι η πιο σωστή απλή λύση

 

Α! και θέλω να με μυήσεις !

Ε ρε και να ήσουν από εδώ κάτω

Link to comment
Share on other sites

anyway, μετακίνηση οροφής υπογείου 0, αν θέλετε να βάλετε το 0,00001 που βγάζουν οι υπολογισμοί και με όσα αυτό έχει σαν συνέπεια,

 

αν θέλετε όμως να δείτε πως αντιμετωπίζονται 9 στάθμες υπογείου με δέσμευση οριζόντιας μετακίνησης εδώ:

 

http://www.csihellas.gr/images/stories/file/%CE%A4%CE%95%CE%A7%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3%20%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3%20%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%A9%CE%9D/onasio.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι παγιώνεται οριζοντίως η οροφή του υπογείου οφείλεται στην πολύ μεγαλύτερη δυσκαμψία του υπογείου (που έιναι ένα κουτί από μπετόν) σε σχέση με την ανωδομή. Σωστά μίλησε κάποιος συνάδελφος για στατικό και όχι αρχιτεκτονικό υπόγειο. Και όλο το υπόγειο να μην περικλειόταν από χώματα και να ήταν στον αέρα πάλι η προσομοίωση με παγίωση των ορίζόντιων μετακινήσεων στην οροφή του υπογείου είναι αποδεκτή. Η διαστασιόλογηση της θεμελίωσης δεν νομίζω να υστερεί σημαντικά με αυτήν την προσομοίωση γιατί μιλάμε για παγίωση και όχι πάκτωση, θα κατεβάσει ροπές.

 

Συμφωνώ με Χάρη ότι η προσομοίωση με χιαστί ράβδους είναι προβληματική τόσο από πλευράς χρόνου όσο και από πλευράς αποτελεσματικόττηας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.