Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βελτίωση nv


 

Recommended Posts

Αν αρχίσουμε συζήτηση περί λογικής και μάλιστα περί "κοινής λογικής" θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει κοινή λογική.

Ok, συμφωνώ, κοινο δεν υπάρχει τίποτα, μόνο κενό είναι αφθονο (π.χ. κενή λογική)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα συμφωνήσω με το πνέυμα του συναδέλφου που είπε πιο πάνω οτι στο τέλος θα βάλουμε τον ελάχιστο οπλισμό τοιχείου υπογείου.

 

Συνάδελφοι εκτός απο δύσκολες περιπτώσεις τα αποτελέσματα είναι κατα βάσιν αναμενόμενα και στην ουσία με την ανάλυση και διαστασιολόγηση έρχεται να επιβεβαιωθεί το στατικό ένστικτο που έχουμε όλοι διαμορφώσει.

 

Επίσης πολλές φορές κατα την κατασκευή δεν έχεις την πολυτέλεια για αναλύσεις γιατί πολύ απλά βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ συνεχίζω να επιμένω: Δεν είναι όλες οριζόντιες οι δεσμεύσεις στο υπόγειο! Αν το τοιχίο υπογείου είναι στον Χ άξονα, δέσμευση θα βάλουμε μόνο κατά Χ. Οριζόντια δέσμευση βάζουμε σε κόμβους στους οποίους σθντρέχουν 2 τοιχία υπογείου κάθετα το ένα στο άλλο και φυσικά σε κόμβους που δθνδέονται με δοκούς ανωδομής δίνουμε πλήρη ελευθερία κινήσεων.

 

Διαφωνέιτε;

Link to comment
Share on other sites

Για μισο ρε παιδια να το δουμε με άλλο μάτι το ολο θέμα....

Δηλαδη μια κολώνα ή τοιχείο που στον ενα άξονα , και απο τις δύο μεριες έχει τοιχείο 25 εκ, κατεβάζει στην θεμελίωση ροπές? ΤΙΠΟΤΑ δεν κατεβαζει.....

Αν έχει ροπή θα έχει και στροφή, αν έχει στροφή θα πρέπει να εμφανιστεί αστοχία του τοιχείου....

Όταν λοιπον έχεις ένα διαφραγμα στην οροφή υπογείου, και τα επιμέρους τοιχεία- κολώνες είναι επαρκώς πακτωμένα, χαιρετίσματα στην οριζόντια μετακίνηση της στάθμης....

Τώρα όσον αφορά στην διαστασιολόγηση της θεμελίωσης.....

Υπολογίζεις πεδιλδοκό , στην οποία εδράζεται τοιχείο... μια χαρα δοκός άπειρης ακαμψίας, τι ελατήρια και διαστασιολογήσεις... η όλη μελετη είναι ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ και μοντελοποίηση

Link to comment
Share on other sites

προς χρηστες high level software, Μπορούν να μας πουν τι εντατικά μεγέθη ή οπλισμούς λαμβάνουν για τα τοιχώματα υπογείου, ας ανεβάσουν μια εικόνα να δούμε,

εγω σε δικες μου προσομοιώσεις fem αυτά που παίρνω μου δειχνουν ότι μαλλον ειμαι large

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμενος το μοντέλο των τοιχείων ως το δώμα, μπορώ να πώ ότι ξεφεύγουμε από την πλαισιακή λειτουργία και πάμε στον διατμητικό πρόβολο.... οπότε και οι θεωρήσεις περί ην πάνε βόλτα... νομίζω.... μήπως μπορεί κάποιος να μας θυμίσει αν ισχύει ή αν έχει νόημα να ισχύει το ην για διατμητικό πρόβολο?

Και θέμα για άλλο ποστ: Αν θεωρήσεις συντελεστή συμπεριφοράς 1, υποχρεώνεσαι να παραλάβεις την τέμνουσα με τοιχεία?

Εδω και αν θα έχουμε ντραβαλα.....

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρήσουμε τα πράγματα.

 

1) συμφωνώ ότι το υπόγειο έχει άπειρη ακαμψία και για αυτό δεν τίθεται θέμα διαστασιολόγισης του! Ότι και να βάλεις θα θες τον ελάχιστο.

2) για μένα ΟΛΟΙ οι στύλοι της οροφής του υπογείου στην πράξη είναι ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ (οριζόντια στήριξη)

3)Η προσομοίωση των τοιχωμάτων ως δοκούς δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα

4) η θεμελίωση των τοιχωμάτων με πεδιλοδοκό δεν προσφέρει τίποτα αλλά δεν κάνει και κακό. Μικρή η διαφορά στον οπλισμό όταν οπλίζεις με λιγότερο από τον ελάχιστα απαιτούμενο

5)Όταν έχεις κτίριο με υπόγειο και ορόφους η παγίωση της οροφής του υπογείου έχει επιπτώσεις στα εντατικά μεγέθη της θεμελίωσης, μεγάλη για πολυόροφα.

Link to comment
Share on other sites

Rigid γιατί διαφωνείς; Δεν δεχόμαστε την προσομοίωση με χιαστί ράβδους; Την δεχόμαστε. Για να καταλάβουμε καλύτερα πώς επιδρούν τα τοιχία υπογείου, παρακαλώ δείτε το σχήμα. Είναι ένα μεταλλικό κτήριο, τα στρόγγυλα είναι υποστυλώματα. Σε κάθε φάτνωμα υπάρχει χιαστί αντιανέμιο. Ας μου πει ένας συνάδελφος που ξέρει από μεταλλικά τί δεσμέυσεις επικρατούν στους κόμβους.

Άρη:

2) Είναι αμετάθετοι ως αποτέλεσμα της ύπαρξης των τοιχωμάτων υπογείου. Στην μοντελοποίηση (γι'αυτή μιλώ πάντα) ΔΕΝ θα έβαζα στήριξη σε ενδιάμεσους στύλους που δεν συνδέονται με τοιχίο υπογείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.