Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιθεωρητής Ανυψωτικων μηχανημάτων


Stelios Dimtsas

Recommended Posts

Καλησπερα σας

Είμαι απόφοιτος της σχολής μηχανολογων μηχανικών Τ. Ε του ΤΕΙ Σέρρων 

Επειδή εργάζομαι ήδη αρκετά χρόνια πανω στις επισκευές και συντηρήσεις μηχανημάτων έργου ως μηχανικός

Θα ήθελα να μπορώ να κάνω ο ίδιος πιστοποίηση σωστής λειτουργίας στα μηχανήματα που χρειάζονται βάση νόμου ως επιθεωρητής 

Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε με το πτυχιο που έχω πως μπορώ να κινηθώ εάν μου δίνει το δικαίωμα εάν πρεπει να έχω ώρες απο καποιον μηχμηχ και φυσικά τι σεμινάρια μπορεί να χρειαστω

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 26/7/2020 at 12:30 ΜΜ, Stelios Dimtsas said:

Καλησπερα σας

Είμαι απόφοιτος της σχολής μηχανολογων μηχανικών Τ. Ε του ΤΕΙ Σέρρων 

Επειδή εργάζομαι ήδη αρκετά χρόνια πανω στις επισκευές και συντηρήσεις μηχανημάτων έργου ως μηχανικός

Θα ήθελα να μπορώ να κάνω ο ίδιος πιστοποίηση σωστής λειτουργίας στα μηχανήματα που χρειάζονται βάση νόμου ως επιθεωρητής 

Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε με το πτυχιο που έχω πως μπορώ να κινηθώ εάν μου δίνει το δικαίωμα εάν πρεπει να έχω ώρες απο καποιον μηχμηχ και φυσικά τι σεμινάρια μπορεί να χρειαστω

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

σύμφωνα με το ΦΕΚ 1186/Β/2003, ακολουθεί σύνδεσμος: https://incert.com.gr/incertepe/images/esyd_certificates/1186b2003_anipsotika.pdf θα πρέπει να παρακολουθήσεις σεμινάριο 100 ωρών για τον έλεγχο και την πιστοποίηση ανυψωτικών μηχανημάτων και να εκπαιδευτείς - αξιολογηθείς από φορέα ελέγχου ο οποίος θα σου "δώσει" το δικαίωμα υπογραφής σε πιστοποιητικά ανυψωτικών μηχανημάτων στον οποίο είτε θα εργαστείς ως εξωτερικός συνεργάτης ή σαν υπάλληλος. 

Δεν μπορείς ατομικά (σαν φυσικό πρόσωπο) εκτός φορέα ελέγχου Τύπου Α, διαπιστευμένου από το Εθνικό Σύστημα Διαπίστευσης (Ε.ΣΥ.Δ.), κατά ΕΛΟΤ ΕΝ ΙSO/IEC 17020:2012, σύμφωνα με της οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Το Ε.ΣΥ.Δ. είναι αρμόδιο από το ν.3066/2002 ως αρμόδια Εθνική Αρχή Διαπίστευσης της Ελλάδας, σύμφωνα και με τις απαιτήσεις του Άρθρου 4 του Κανονισμού (EK) αριθ. 765/2008 όπου κάθε κράτος μέλος ορίζει έναν και μόνο εθνικό οργανισμό διαπίστευσης.

Ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να διαβάσεις τις διαπιστεύσεις του φορέα μας: https://incert.com.gr/incertepe/index.php?option=com_content&view=article&id=139&Itemid=446

αλλά και την διαδικασία ελέγχου ανυψωτικών μηχανημάτων: https://incert.com.gr/incertepe/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=481

Δημήτρης Ανδρουτσόπουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι  φορείς πραγματοποιούν τα σεμινάρια των 100 ωρών και αν υπάρχουν αντίστοιχα σεμινάρια για πιστοποιήσεις δεξαμενών .

Ευχαριστώ πολύ . 

Αγγειοπλάστης Κώστας 

Σέρρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σεμινάρια πραγματοποιούν φορείς στην Αθήνα τουλάχιστον μία φορά / έτος, διάρκειας περίπου μίας εβδομάδας, κόστος περίπου 1.000,00€.

Τι εννοείς "δεξαμενές"; πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.