Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφαλιστικό καθεστώς


zachs

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Είμαι διπλωματούχος τοπογράφος μηχανικός και απασχολούμαι σε μεγάλη κατασκευαστική εταιρεία.Υπάγομαι στο άρθρο 39 παρ.9 του ν.4387/16.Φορολογούμαι ως μισθωτός και ασφαλίζομαι ως μισθωτός μέσω της απδ της εταιρείας με 16,72% από τον δικό μου μισθό κι ο εργοδότης τα δικά του.14 μισθοί τον χρόνο κανονικά.Θέλω να ρωτήσω το εξής.Με την σύμφωνη γνώμη του εργοδότη θέλω να βγω από το καθεστώς της απδ κι επομένως από το άρθρο 39 κι αυτό γιατί πρωτίστως συμφέρει εμένα.Ο εργοδότης θα συνεχίζει να μου δίνει τον ίδιο μισθό×14 με την τεράστια διαφορά ότι θα μου πληρώνει επιπλέον από τον μισθό την όποια ασφαλιστική κλίμακα συμφωνήσουμε.Γνωρίζω πολύ καλά ότι απ'την στιγμή που έχω είτε έως τρεις εργοδότες,είτε 75% από έναν φορολογικά αντιμετωπίζομαι ως μισθωτός.Το μεγάλο ερώτημα και οδηγία από τους γνώστες στο φόρουμ είναι τι γίνεται με το ασφαλιστικό κομμάτι γιατί θέλω να απεμπλακώ απ'το 16,72%.Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα κι αυτό επειδή από την εταιρεία επιμένουν στο ότι πρέπει να κόψω κι αλλού αποδείξεις υπηρεσιών για να αντιμετωπιστώ από το κράτος ως 100% ελεύθερος επαγγελματίας οπότε να απεμπλακώ από το 16,72%  και να μην έχω πρόβλημα σε ενδεχόμενο έλεγχο.Ο συνάδελφος πιο πάνω αναφέρει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να απασχολείται κάποιος και να προέρχεται όλο το εισόδημα του σε έναν εργοδότη με σύμβαση έργου και να μην υπάγεται στο άρθρο 39 παρ.9.Έχει κάποιος να προσθέσει κάτι;Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη συνάδελφοι.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.