Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργκολα με ασφαλτόπανο και ασφαλτικά κεραμίδια ΑΔΜΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά,

Η ερωτήσή μου είναι λογικά απλή απλά κρύβει πιθανότατα παγίδες. Σε περίπτωση που θέλουμε να εκδώσουμε άδεια για μια πέργκολα με ασφαλτόπανο και τελική στρώση ασφαλτικά κεραμίδια η μικρής κλίμακας μας κάνει;  Η Χρηση θα είναι για σκίαση αυτοκινήτων στον ακάλυπτο ενός οικοπέδου. Κάτι διάβασα πως απαιτείται κάποια ειδική άδεια και πως σε κάποιες περιπτώσεις θα μετρήσει στην κάλυψη του οικοπέδου. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, gio_kon said:

ια πέργκολα με ασφαλτόπανο και τελική στρώση ασφαλτικά κεραμίδια 

Όπως το περιγράφεις δεν είναι περγολα

 

Διάβασε στους ορισμούς του ΝΟΚ ορισμό περγολας

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω πως δεν μας καλύπτει ο ΝΟΚ για πέγκολα και δεν πρόκειται να βγει άδεια για απλή πέργκολα. Τι άδεια θέλω στην περίπτωση μου αν γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω όλα τα δεδομένα, εσύ τα έχεις για να κρίνεις

Με κάθε επιφύλαξη λοιπόν νομίζω πας για στέγαστρο αν έχεις τα απαιτούμενα δικαιώματα 

Link to comment
Share on other sites

Οχι σύμφωνα με τον ΝΟΚ το στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή σε πρόβολο ή επί υποστηλωμάτων. Εγω ρώτησα για πέργκολα αλλά όχι όπως αναφέρεται στον ΝΟΚ ώστε να ξέρω τι ακριβώς ψάχνω. Στην περίπτωση μου έχουμε μια πέργκολα απλά δεν είναι ασκεπής και είναι μονωμένη με ασφαλόπανο και ασφαλτικά κεραμίδια. Επιπλέον βρίσκεται εκτός περιγράμματος οικοδομής. Σας αφήνω και μια εικόνα που βρήκα μπας και σας καλύψω παιδιά. 
https://pasteboard.co/JjzrIAK.jpg

 

Edited by gio_kon
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gio_kon said:

....Σας αφήνω και μια εικόνα που βρήκα μπας και σας καλύψω παιδιά. 
https://pasteboard.co/JjzrIAK.jpg

 

με κάλυψες. Δεν είναι πέργολα αυτό σύμφωνα με τον ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

"Στην περίπτωση μου έχουμε μια πέργκολα απλά δεν είναι ασκεπής". Αυτό είναι σα να λες έχεις ένα τριώροφο απλά είναι διώροφο. Ορίζεται ως ασκεπής με πρώτο αναφερόμενο σκοπό την αναρρίχηση φυτών οπότε καλύτερα να θυμάσαι κληματαριές και σταφύλια όταν τη σκέφτεσαι και όχι τον ΦΟ της.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, curzondax said:

... οπότε καλύτερα να θυμάσαι κληματαριές και σταφύλια...

όχι πια με τον ΝΟΚ (ναι ίσχυε με ΓΟΚ)..... μπορεί να θυμάται και την μαγική φράση..... Ελαφρά κινητά στοιχεία  ......(ύφασμα, καλαμωτή κλπ).... // όχι τίποτα άλλο αλλά για αυτό το ή στην τελευταία φράση τσακίσαμε μπόλικους αστακούς και μπήκε τελευταία στιγμή...//

οπότε αν βρει κεραμίδι κινητό, δηλαδή να ανοίγει και να κλείνει, το συζητάμε......

όλα τα άλλα καπούτ .....

*************************

Ορισμοί (ΝΟΚ)

60.   Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής. 

Edited by Didonis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.