Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εναρξη επιτηδεύματος μηχανικού με παράλληλη μισθωτή εργασία


stagml

Recommended Posts

Καλησπέρα

μπορειτε να με βοηθησετε με το τι ισχυει αν θελω να ξεκινησω μαι προσωπικη δουλεια σαν ελευθερος επαγγελματίας?

Θελω πχ να υπογραφω μελετες και να κοβω τιμολογια. Οντας μισθωτος σε εταιρια, τι πρεπει να κανω και ποια χαρτια χρειαζονται?

Επισης, ενω το ΤΣΜΕΔΕ (παλαιο) μου το πληρωνει η εταιρια μου, εγω τι εξοδα ουσιαστικα θα εχω (εδρα θα οριστει το σπιτι μου)

Αν μπορειτε να με βοηθησετε, θα το εκτιμουσα πολυ

Ευχαριστώ

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάνεις (1) προεγγραφή στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ, (2) έναρξη στην εφορία και (3) με το χαρτί της έναρξης κάνεις εγγραφή στο ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ ως μη μισθωτός. Δεν ξέρω αν πλέον πρέπει να κάνεις και στο ΕΤΕΑΕΠ εγγραφή γιατί υποτίθεται έχει συνενωθεί με τον ΕΦΚΑ. Επίσης με την εγγραφή επιλέγεις και ασφαλιστική κατηγορία.

Ένα σοβαρό πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν σοβαρές δυσλειτουργίες στον ΕΦΚΑ και η εγγραφή σου θα πάρει μήνες/χρόνια να ολοκληρωθεί. Εσύ τουλάχιστον έχεις έμμισθη εργασία οπότε δε θα είσαι ανασφάλιστος. Απλά αν τυχόν υπάρχουν εισφορές (εξαρτάται από το μισθό σου, δες παρακάτω) κάποια στιγμή θα σου έρθουν μαζεμένες.

Θα πρέπει να πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος και τα έξοδα του λογιστή αν έχεις.

Αν παίρνεις σχετικά μικρό μισθό θα πρέπει να πληρώνεις τη διαφορά για κύρια σύνταξη & υγεία. Δες εδώ επιγραμματικά https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/parallhlh-asfalish και εδώ 

Για την παράλληλη ασφάλιση και το (πρώην) ΕΤΕΑΕΠ δες την πρόσφατη εγκύκλιο εδω: 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία του αρχικού μηνύματος ώστε να βάλω τόνους γιατί δεν μου βγάζει το σχετικό κουμπακι κάτω από το μήνυμα και συγνώμη για αυτό.

Πέρα από τα ακαταλαβίστικα (που θα διαβάσω καλύτερα αργότερα) έχω και μια ακόμα ερώτηση: θα πρέπει να ενημερώσω τον εργοδότη μου (ως μισθωτός) ότι παράλληλα θα έχω και μπλοκάκι? Θα χρειαστώ κάποιο έγγραφο από την εργασία μου; Αν όχι, εκείνοι θα το "καταλάβουν" με κάποιο τρόπο ή αφορά μόνον εμένα αυτή η κίνηση?

Το αναφέρω γιατί έχοντας την "ασφάλεια" πληρωμής του ΤΣΜΕΔΕ μέσω της μισθωτής εργασίας, μην φανεί σαν "εκμετάλλευση" και ο εργοδότης έχει κάποια ένσταση σε αυτό, ουσιαστικά δηλαδή να γλιτώνω μηνιαίες πληρωμές εισφορών κάνοντας δουλειές έξω.

Edited by stagml
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, stagml said:

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία του αρχικού μηνύματος ώστε να βάλω τόνους γιατί δεν μου βγάζει το σχετικό κουμπακι κάτω από το μήνυμα και συγνώμη για αυτό.

Πέρα από τα ακαταλαβίστικα (που θα διαβάσω καλύτερα αργότερα) έχω και μια ακόμα ερώτηση: θα πρέπει να ενημερώσω τον εργοδότη μου (ως μισθωτός) ότι παράλληλα θα έχω και μπλοκάκι? Θα χρειαστώ κάποιο έγγραφο από την εργασία μου; Αν όχι, εκείνοι θα το "καταλάβουν" με κάποιο τρόπο ή αφορά μόνον εμένα αυτή η κίνηση?

Το αναφέρω γιατί έχοντας την "ασφάλεια" πληρωμής του ΤΣΜΕΔΕ μέσω της μισθωτής εργασίας, μην φανεί σαν "εκμετάλλευση" και ο εργοδότης έχει κάποια ένσταση σε αυτό, ουσιαστικά δηλαδή να γλιτώνω μηνιαίες πληρωμές εισφορών κάνοντας δουλειές έξω.

Λογικά η σύμβαση που έχεις θα αναφέρει τις υποχρεώσεις σου για άσκηση άλλου έργου. Γνώμη μου είναι ότι ένα λογικό εργοδότη δεν τον νοιάζει αν θα πληρώσεις εσύ εισφορές ή όχι αλλά αν μπορείς να αφοσιωθείς 100% στην εργασία σου σε αυτόν ή αν υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων.

Πάντως αν ασχοληθεί κάποιος εύκολα δίνει το ΑΦΜ σε διεπαφή του taxis και βρίσκει τα στοιχεία της επιχείρησης αν υπάρχει.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.